Άλλα κλασσικά!

1000Pistes

Member
Εγγραφή
1 Σεπτεμβρίου 2014
Μηνύματα
1.513
Reaction score
2.104
Πόντοι
697
To καταλαβα,απλα στο δικο σας τα δρομολογια ειναι βαμμενα επανω στη λαμαρινα του αμαξωματος,ενω τα περισσοτερα εχουν γυαλινη προθηκη με ταινια για τα δρομολογια,οπως πχ το παρακατω:
https://1.bp.blogspot.com/-qREtwu5lILU/T3QFzNT74qI/AAAAAAAAAM0/JqTTYFbCCj8/s1600/h-03-bus.jpg
Το να γραφονται τα δρομολογια επανω στη λαμαρινα ηταν συνηθισμενο σε παλιοτερα λεωφορεια,γι αυτο μου εκανε εντυπωση που το δικο σας ειναι ετσι..πραγμα που το κανει και πιο ξεχωριστο,αν θες..:)
τα δρομολόγια που έκαναν τα άγονα(πριν ενσωματωθούν στα ΚΤΕΛ) ήταν σταθερά και δεν άλλαζαν....
εννοείται ότι οι άδειες δόθηκαν από την χούντα σε ημέτερους και κυρίως σε "αντιστασιακούς",ανάπηρους πολέμου και άλλους ¨δικούς" τους,όπως και άλλες άδειες όπως περιπτέρων,κυλικείων,κλπ...
αργότερα,και μετά από πολλές πολιτικές πιέσεις εντάχτηκαν στα ΚΤΕΛ κι έτσι έγιναν όλοι τους μέτοχοι....
δεν έχω καμία πρόθεση για ν'ανοίξω πολιτική συζήτηση αλλά αυτά που αναφέρω τα γνωρίζω από πρώτο χέρι,διότι είχα θείο που ήταν ανάπηρος πολέμου...
 
Last edited:

2cv01

Member
Εγγραφή
18 Αυγούστου 2015
Μηνύματα
1.447
Reaction score
3.279
Πόντοι
777
Περιοχή
ioannina, Greece
Δεν εχει καμία σχέση το ενα με το άλλο !! Η αδειες δόθηκαν αφου έβγαλαν κατι σαν προκήρυξη για τα συγκεκριμένα δρομολόγια το δικό μας πήγαινέ διποταμο Λεπτοκαρυά και πέρναγε μεσα και απο κατεβασμενο ποτάμι σε ενα σημείο
Απο οτι ξέρω δεν ειχαν γινει διακρίσεις !!
Στο κτελ εντάχθηκαν προς το τέλος για αυτο τα άγονα είναι προς το τέλος ..
 

1000Pistes

Member
Εγγραφή
1 Σεπτεμβρίου 2014
Μηνύματα
1.513
Reaction score
2.104
Πόντοι
697
Δεν εχει καμία σχέση το ενα με το άλλο !! Η αδειες δόθηκαν αφου έβγαλαν κατι σαν προκήρυξη για τα συγκεκριμένα δρομολόγια το δικό μας πήγαινέ διποταμο Λεπτοκαρυά και πέρναγε μεσα και απο κατεβασμενο ποτάμι σε ενα σημείο
Απο οτι ξέρω δεν ειχαν γινει διακρίσεις !!
Στο κτελ εντάχθηκαν προς το τέλος για αυτο τα άγονα είναι προς το τέλος ..
αν ρωτήσεις(και θελήσουν να σου πουν) θα μάθεις λεπτομέρειες για το πως και σε ποιούς δόθηκαν οι αρχικές άδειες......
φυσικά και δεν δόθηκαν στον οποιονδήποτε....
δεν μιλάω για την περίοδο των ΚΤΕΛ....
 

2cv01

Member
Εγγραφή
18 Αυγούστου 2015
Μηνύματα
1.447
Reaction score
3.279
Πόντοι
777
Περιοχή
ioannina, Greece
Δεν συμφωνώ αλλα ούτε θα προσπαθήσω να περασω την άποψη μου !! Θα συμφωνήσω μόνο για τα περίπτερα .. Δεν σου απαγορευε κάνεις να αγορασεις λεωφορείο και να το κάνεις άγονο !! Ουτε χρειαζόσουν "βισμα" για να βγαλεις άδεια !! Μπορούσες να βγάλεις αδεια για άγονο αλλα κανείς δεν πήγαινέ γιατι πολυ απλα οι δρόμος ηταν επικίνδυνος δυσβατος περναγε μεσα απο τα ποτάμια !! Το δικο μας χάθηκε και μια μέρα και σηκωσαν ελικόπτερο να το βρουν !! Οπότε αλλά δεν παω να κανω αυτήν την διαδρομη επειδη ειναι δύσκολη κτλ και άλλο χρησιμοποιω σαν πρόφαση οτι δεν μπορω να βγάλω αδεια αρα δεν μπορω να πραγματοποιησω τις δυσκολες αγονες γραμμες !
 

visa chrono

Member
Εγγραφή
1 Δεκεμβρίου 2012
Μηνύματα
13.052
Reaction score
26.870
Πόντοι
1.607
Και ετσι γεννηθηκε ..το τοπικ "Αλλα κλασσικα!"

popcorn
 

2cv01

Member
Εγγραφή
18 Αυγούστου 2015
Μηνύματα
1.447
Reaction score
3.279
Πόντοι
777
Περιοχή
ioannina, Greece
Θελων να ζητησω συγνωμη για το συνεχόμενο off topic σε ολο το φορουμ δεν θα ξαναεπαληφθει
Ζητω απο τους διαχειριστές να διαγράψουν τα ασχετα μυνηματα διωτι δεν μπορω μονος μου !!
 

PapatasosCX77

Member
Εγγραφή
28 Ιουνίου 2017
Μηνύματα
2.141
Reaction score
2.404
Πόντοι
747
Περιοχή
Ιωάννινα, Ελλάς
IMG_20180629_101349.jpg

Opel Kadett 1000 δίπορτο Station Wagon εχθές στα Γιάννενα. Σε καλή κατάσταση, αν εξαιρέσουμε το καπό.
 

minas

Member
Εγγραφή
22 Δεκεμβρίου 2017
Μηνύματα
966
Reaction score
2.822
Πόντοι
587
Age
35
Μιας που,απ οτι καταλαβα,υπαρχουν εδω μεσα ατομα που γνωριζουν αρκετα για τα Γιαννιωτικα λεωφορεια..

Βρηκα αυτη τη φωτογραφια στο ιντερνετ.Το λεωφορειο φαινεται να εχει πινακιδες Ιωαννινων.Θα ηταν πολυ ενδιαφερον αν υπαρχει καποια πληροφορια για αυτο,μιας και,απ οσο γνωριζω,δεν υπαρχει καποιο αποκατεστημενο λεωφορειο αυτης της περιοδου.
Συγνωμη αν ειμαι:offtopic:
 

1000Pistes

Member
Εγγραφή
1 Σεπτεμβρίου 2014
Μηνύματα
1.513
Reaction score
2.104
Πόντοι
697
Μιας που,απ οτι καταλαβα,υπαρχουν εδω μεσα ατομα που γνωριζουν αρκετα για τα Γιαννιωτικα λεωφορεια..

Βρηκα αυτη τη φωτογραφια στο ιντερνετ.Το λεωφορειο φαινεται να εχει πινακιδες Ιωαννινων.Θα ηταν πολυ ενδιαφερον αν υπαρχει καποια πληροφορια για αυτο,μιας και,απ οσο γνωριζω,δεν υπαρχει καποιο αποκατεστημενο λεωφορειο αυτης της περιοδου.
Συγνωμη αν ειμαι:offtopic:
η πινακίδα είναι από τον νομό Θεσπρωτίας...
 

1000Pistes

Member
Εγγραφή
1 Σεπτεμβρίου 2014
Μηνύματα
1.513
Reaction score
2.104
Πόντοι
697
View attachment 12139
Opel Kadett 1000 δίπορτο Station Wagon εχθές στα Γιάννενα. Σε καλή κατάσταση, αν εξαιρέσουμε το καπό.
νομίζω ότι αυτό το καντετάκι το οδηγάει μία κυρία για περίπου 4 δεκαετίες....
είναι μοντέλο 76....
 

1000Pistes

Member
Εγγραφή
1 Σεπτεμβρίου 2014
Μηνύματα
1.513
Reaction score
2.104
Πόντοι
697
Δεν συμφωνώ αλλα ούτε θα προσπαθήσω να περασω την άποψη μου !! Θα συμφωνήσω μόνο για τα περίπτερα .. Δεν σου απαγορευε κάνεις να αγορασεις λεωφορείο και να το κάνεις άγονο !! Ουτε χρειαζόσουν "βισμα" για να βγαλεις άδεια !! Μπορούσες να βγάλεις αδεια για άγονο αλλα κανείς δεν πήγαινέ γιατι πολυ απλα οι δρόμος ηταν επικίνδυνος δυσβατος περναγε μεσα απο τα ποτάμια !! Το δικο μας χάθηκε και μια μέρα και σηκωσαν ελικόπτερο να το βρουν !! Οπότε αλλά δεν παω να κανω αυτήν την διαδρομη επειδη ειναι δύσκολη κτλ και άλλο χρησιμοποιω σαν πρόφαση οτι δεν μπορω να βγάλω αδεια αρα δεν μπορω να πραγματοποιησω τις δυσκολες αγονες γραμμες !
εννοείται ότι κανένας πολίτης ο οποίος δεν ήταν "φίλα" προσκείμενος, προς την τότε εξουσία και το τότε παρακράτος, δεν μπορούσε να πάρει τέτοιου είδους άδειες....
και ας μη ξεχνάμε ότι σε κάθε σου βήμα προς τις τότε υπηρεσίες,της τότε εξουσίας χρειαζόσουν και πιστοποιητικό κοινωνικών φρονημάτων....
 

PapatasosCX77

Member
Εγγραφή
28 Ιουνίου 2017
Μηνύματα
2.141
Reaction score
2.404
Πόντοι
747
Περιοχή
Ιωάννινα, Ελλάς
νομίζω ότι αυτό το καντετάκι το οδηγάει μία κυρία για περίπου 4 δεκαετίες....
είναι μοντέλο 76....
Την έχω δει και εγώ να βρίζει μια ταξιτζου στην 28ης Οκτωβρίου. :lol:
Αλλά έχω δει και παππού να το οδηγεί.
 

PapatasosCX77

Member
Εγγραφή
28 Ιουνίου 2017
Μηνύματα
2.141
Reaction score
2.404
Πόντοι
747
Περιοχή
Ιωάννινα, Ελλάς
Ειμαι ταξίδι στην Ιταλία , στην Τοσκάνη. Στη πατρίδα αυτού του ... ποντικιού.View attachment 12150
Ο παππούς μου είχε αγοράσει ένα καινούργιο στην Ιταλία το 1965 όταν ήταν φοιτητής και το οδηγούσε ως το 1968 που γύρισε στην Ελλάδα και το πούλησε γιατί τα τέλη εισαγωγής ήταν υπερβολικά πολλά.
 

PapatasosCX77

Member
Εγγραφή
28 Ιουνίου 2017
Μηνύματα
2.141
Reaction score
2.404
Πόντοι
747
Περιοχή
Ιωάννινα, Ελλάς
Το εύρημα της ημέρας:

IMG_20180630_210048.jpg

IMG_20180630_210125.jpg

VW 1300 σε άριστη και γνήσια κατάσταση!!!
 

Pierre Boulanger

Administrator
Εγγραφή
13 Νοεμβρίου 2012
Μηνύματα
13.228
Reaction score
23.918
Πόντοι
1.667
Age
51
Περιοχή
Paris in the sixties
Ειμαι ταξίδι στην Ιταλία , στην Τοσκάνη. Στη πατρίδα αυτού του ... ποντικιού.View attachment 12150
Πανέμορφο..

Το εύρημα της ημέρας:

View attachment 12162
View attachment 12163
VW 1300 σε άριστη και γνήσια κατάσταση!!!
Ότι και να λέτε εγώ τα λατρεύω.. Ειδικά με αυτούς τους προφυλακτήρες αν και κάπου άκουσα ότι δεν είναι ελληνικών προδιαγραφών. Ισχύει?
 

PapatasosCX77

Member
Εγγραφή
28 Ιουνίου 2017
Μηνύματα
2.141
Reaction score
2.404
Πόντοι
747
Περιοχή
Ιωάννινα, Ελλάς
Όταν ανοίγεις μια αποθήκη τι μπορείς να βρεις
Πες μας ότι είναι δική σου η αποθήκη να χαρούμε!!!
 

Pierre Boulanger

Administrator
Εγγραφή
13 Νοεμβρίου 2012
Μηνύματα
13.228
Reaction score
23.918
Πόντοι
1.667
Age
51
Περιοχή
Paris in the sixties
Όταν ανοίγεις μια αποθήκη τι μπορείς να βρεις
Αυτό το Γιακουμής αυτοκόλλητο το θυμάμαι σε πολλά της δεκαετίας 1970-80. Πρέπει να ήταν κάποιος μεγάλο ηλεκτρολογίο :)
 
Top Bottom