Άλλα κλασσικά!

nonos

Member
Reaction score
10.389
Πόντοι
1.137
Περιοχή
Δουβλινο
Απ ολα πιο μεγάλη εντύπωση μου έκανε το lancer λόγω κατάστασης και σπανιότητας.

minas

Member
Reaction score
709
Πόντοι
417
Απ ολα πιο μεγάλη εντύπωση μου έκανε το lancer λόγω κατάστασης και σπανιότητας.
Exω αναφερει ποτε,οτι τα τελευταια χρονια εχω υπο την επιβλεψη μου 2 τετοια lancer;:whistle:
easy pic upload free

nonos

Member
Reaction score
10.389
Πόντοι
1.137
Περιοχή
Δουβλινο
Σε πραγματικά εκπληκτική κατάσταση το συγκεκριμένο. Μέχρι που το αδικούν οι φωτογραφίες αυτές
18371

18372

Nikephoros

Member
Reaction score
8.233
Πόντοι
947
Περιοχή
Αθήνα
Fiat 125 που ανακαλυψα τελευταια.Ελπιζω μονο να μην ειναι παρατημενο...

photo upload site
Τα πίσω ορθογώνια φώτα μου φέρνουν στο μυαλό μου μία εικόνα από τα παιδικά μου χρόνια. Αρχές της δεκαετίας του '80, καθώς πήγαινα κάθε πρωΐ στο σχολείο και ανηφορίζοντας την οδό Ηρακλέους στην Καλλιθέα, στη διασταύρωση με τη Μενελάου ήταν ένα ημι-υπόγειο συνεργείο. Ο ιδιοκτήτης του είχε ένα κατάμαυρο Fiat 125 Samantha σχεδιασμένο από τον Vignale! Το μοναδικό κοινό σχεδιαστικό σημείο που είχε με το σεντάν ήταν αυτά τα όρθια, ορθογώνια φώτα.

Το Fiat 125 Samantha βγήκε σε μόλις 100 αντίτυπα, μια και η Fiat δεν ήθελε να το βγάλει σε παραγωγή. Είχε κινητήρα 1.6 λίτρων με περίπου 100 άλογα και πάρα πολλά προβλήματα αξιοπιστίας. Το όλο εγχείρημα της εισαγωγής του στην Αγγλία το είχε ο Κύπριος επιχειρηματίας Φρίξος Δημητρίου (ο επιχειρηματίας των καζίνο - π.χ. στο Λονδίνο, το Μοντ Παρνές με το τελεφερίκ που άνοιξε ο ίδιος, κ.λ.π.), χωρίς να ευοδωθεί το όλο εγχείρημα.

Συγνώμη εάν παρασύρθηκα λίγο, αλλά οι αναμνήσεις είναι έντονες.

nonos

Member
Reaction score
10.389
Πόντοι
1.137
Περιοχή
Δουβλινο
Φοβερή ιστορία!
Πρόσφατα είχα γράψει ότι μια φορά όλη κι όλη έχω δει στη ζωή μου 125 samantha vignale. Ήταν το ίδιο καφέ και άψογο αυτοκίνητο που είχε ανέβει εκείνες τις μέρες στο car.gr και το είδα ( αφού γύρισα να δω τι κάνει τόσο όμορφο ήχο...) δυο στενά απ' το σπίτι μου!
Φαντάσου να ναι το ίδιο!

visa chrono

Member
Reaction score
19.331
Πόντοι
1.487
Τα πίσω ορθογώνια φώτα μου φέρνουν στο μυαλό μου μία εικόνα από τα παιδικά μου χρόνια. Αρχές της δεκαετίας του '80, καθώς πήγαινα κάθε πρωΐ στο σχολείο και ανηφορίζοντας την οδό Ηρακλέους στην Καλλιθέα, στη διασταύρωση με τη Μενελάου ήταν ένα ημι-υπόγειο συνεργείο. Ο ιδιοκτήτης του είχε ένα κατάμαυρο Fiat 125 Samantha σχεδιασμένο από τον Vignale! Το μοναδικό κοινό σχεδιαστικό σημείο που είχε με το σεντάν ήταν αυτά τα όρθια, ορθογώνια φώτα.

Το Fiat 125 Samantha βγήκε σε μόλις 100 αντίτυπα, μια και η Fiat δεν ήθελε να το βγάλει σε παραγωγή. Είχε κινητήρα 1.6 λίτρων με περίπου 100 άλογα και πάρα πολλά προβλήματα αξιοπιστίας. Το όλο εγχείρημα της εισαγωγής του στην Αγγλία το είχε ο Κύπριος επιχειρηματίας Φρίξος Δημητρίου (ο επιχειρηματίας των καζίνο - π.χ. στο Λονδίνο, το Μοντ Παρνές με το τελεφερίκ που άνοιξε ο ίδιος, κ.λ.π.), χωρίς να ευοδωθεί το όλο εγχείρημα.

Συγνώμη εάν παρασύρθηκα λίγο, αλλά οι αναμνήσεις είναι έντονες.
ο οποιος ηταν και ο πρωτος ιδιοκτητης ενος mazda cosmo που ευτυχως υπαρχει ακομα στην ελλαδα...

nonos

Member
Reaction score
10.389
Πόντοι
1.137
Περιοχή
Δουβλινο
!!!
Του πρωην προεδρου κ Μιχαλη ηταν??

Nikephoros

Member
Reaction score
8.233
Πόντοι
947
Περιοχή
Αθήνα
Φοβερή ιστορία!
Πρόσφατα είχα γράψει ότι μια φορά όλη κι όλη έχω δει στη ζωή μου 125 samantha vignale. Ήταν το ίδιο καφέ και άψογο αυτοκίνητο που είχε ανέβει εκείνες τις μέρες στο car.gr και το είδα ( αφού γύρισα να δω τι κάνει τόσο όμορφο ήχο...) δυο στενά απ' το σπίτι μου!
Φαντάσου να ναι το ίδιο!
Εκείνο ήταν μαύρο!

Top Bottom