Τι κάναμε σήμερα με το 2cv/DS/CX ή κάποιο άλλο ιστορικό μας Citroen?

xantiamanolis

Member
Εγγραφή
7 Δεκεμβρίου 2012
Μηνύματα
2.734
Reaction score
4.014
Πόντοι
827
Age
50
Περιοχή
Πρεβεζα
παμε χαρη.....εχουμε δουλειες...σιγα σιγα θα τα μασουμε τα αμαξια μας....
 

Citroenakis

Member
Εγγραφή
24 Απριλίου 2018
Μηνύματα
313
Reaction score
649
Πόντοι
427
Age
57
Περιοχή
Ιωάννινα, Ελλάς
παμε χαρη.....εχουμε δουλειες...σιγα σιγα θα τα μασουμε τα αμαξια μας....
Σιγά σιγά μανώλη θα γίνουν οι δουλειές. Σου τό'πα στο τηλέφωνο ότι ο "αργύρης" είναι στην εντατική, καί ότι γκαρίζει η γομάρα για άχυρο.
Σιγά σιγά όμως θα γίνουν όλα.
 

Citroenakis

Member
Εγγραφή
24 Απριλίου 2018
Μηνύματα
313
Reaction score
649
Πόντοι
427
Age
57
Περιοχή
Ιωάννινα, Ελλάς
Απο τη Δευτερα ειλικρινα δεν εχω βαλει κωλο κατω..:lol:

Δευτερα μαντρες Ασπροπυργος και καβατζωμα καπω-μασκα, βαση ζωνης ασφαλειας οδηγου με προεντατηρα, ταπα βενζινης ιδιου χρωματος και ομοιως πισω ταπα ρυμουλκησης για Κορεα monte carlo. Επισης ολο το καθισμα οδηγου για xsara fl με προεντατηρα και πλαινο airbag καθοτι το καημενο την εχει ακουσει ο σκελετος του. Τριτη μεσα εξω πανω κατω τρομερο καθαρισμα τη xsara, αλλαγη λαδια-φιλτρο και ξεθαμπωμα φαναριου συνοδηγου με τη κλασσικη πατεντα οδοντοκρεμα-οδοντοβουρτσα. Χθες στις μαντρες ΒΑ Αττικης μπας και βρω πανω τμημα μασκας xsara fl. Δε βρεθηκε ουτε εκει αλλα με 15e :X πηρα ολο το monopoint απο Κορεα monte Carlo. Το πρωι φορτωμα και ξεζανταρισμα τις μαμα 14αρες της xantia που τις ειχα αφησει με τα λαστιχα απο την αλλαγη σε 15αρες activa. Επισης σημερα, μετα απο 3 μερες αναζητησης (βρηκα τουλαχιστον 7! εργοστασιακα RD απο τη Δευτερα σε συνεργεια και ανακυκλωτηρια που δεν ειχαν το κωδικο ομως!) που ηταν και ο πρωταρχικος ρολος των επισκεψεων παραπανω, βρεθηκε και μαμα πηγη RD για xantia I με εργοστασιακο κωδικο, οποτε παραλαβη απο Χαλκιδα αυθημερον με τη zx και καπακι συνεργειο οπου ειχα αφησει τη xantia και ηδη αλλαζονταν βαλβολινες και top mounts...:D Μαζι αλλαχθηκε και η βαση της ζωνης ασφαλειας οδηγου της zx με σοκαριστικα ευρηματα...

->

Προ μηνων λοιπον (φετος το καλοκαιρι) ειχα αναφερθει σε μια στενη επαφη που ειχε η zx περιμενωντας στο κοκκινο στη Βαρης-Κορωπιου οπου μια αφηρημενη εσκασε πανω του. Το κορεατικο παλιοσκυλο φαινομενικα δεν επαθε τιποτα, καθως το χειλακι του πορτμπαγκαζ εσωτερικα εκανε ενα ανεπαισθητο ''μυτακι'' μονο. Εννοειται αρμοι, λειτουργια πορτας και προφυλακτηρας ηταν απλα αψογα. Μαλιστα το αυτοκινητο επεσε και στον μπροστινο! Το punto απο την αλλη πηρε καπω-μασκα
Σε δευτερο χρονο διαπιστωθηκε οτι απο το τρανταγμα εσπασε το κοκκινο κλιπ της ζωνης ασφαλειας του οδηγου οποτε και επειδη ηταν πιο χρονοβορο να λυσεις τη ζωνη αποφασισα για λογους ασφαλειας να την αντικαταστησω, γι αυτο και πηρα απο δοτη στον Ασπροπυργο οπως προειπα το ανταλλακτικο.

Το σοκαρισμα ηρθε οταν ο μαστορας με ρωτησε ποτε τρακαρα :yikes.gif:Το αυτοκινητο ειναι διαπιστωμενα ατρακαριστο με εντελως αβαφη μουρη απο καινουργιο. Η ερωτηση ηρθε απο το γεγονος οτι ειχε σκασει ο προεντατηρας της ζωνης :X απο το χτυπημα του fiat οπως αποδειχθηκε (!) και σε δευτερο χρονο και σε ερωτηση του μηχανικου αν υπηρχε και συνοδηγος (τι κανει νιαου νιαου στα κεραμιδια πλεον εφοσον ειδε και του συνοδηγου ολη τη βαση της ζωνης επιμηκυμενη ελαχιστα... :X) οτι ειχε σκασει και ο προεντατηρας του συνοδηγου!! eek2

Διδαγμα νο.1 λοιπον: Πιεστε το πραγματογνωμονα σε χτυπηματα απο πισω να τσεκαρει τους προεντατηρες! Το αμαξι ειχε ελεγχθει και αφελως απο εμας δε ζητησαμε να δει τις ζωνες ,παροτι το ''κοκκινο'' της βασης ειχε σπασει, ενδειξη του ζοριου που εφαγε!

Διδαγμα νο.2: Οσο παλιο και να ειναι το αυτοκινητο μην αφηνετε ζητημα ασφαλειας ασυντηρητα. Το ολο κουβαρι ξετυλιχθηκε επειδη θεωρησα οτι αν για καποιο λογο πρεπει να βγεις αμεσα απο το αυτοκινητο και να το εγκαταλειψεις, η ζωνη δε θα ξεκουμπωνε τοσο γρηγορα!!
Καλη συντηρηση για καλα χιλιομετρα :thumbs:

Διδαγμα νο.3: Παροτι 23 χρονων και κορεατικο, τα υποτυπωδη συστηματα της εκαναν τη δουλεια τους οταν επρεπε, γιατι οταν ο αδελφος μου που οδηγουσε στη φαση μου ελεγε οτι ηταν τοσο δυνατο που πιστεψε πριν βγει οτι εχει γινει τροπετο απο πισω, εγω δε τον πιστευα με βαση την αριστη εικονα του αυτοκινητου... Ε να λοιπον που τελικα επεσε με πολλα, αποδειξη οτι ενεργοποιηθηκαν οι προεντατηρες, παροτι απ εξω δε μασησε...
Μαλιστα ειναι η δευτερη κορεατικη zx που κανει τη δουλεια της σωστα! Η πρωτη ανοιξε τον αεροσακο της κανονικα παροτι 12ετιας τοτε.

Διδαγμα νο.4: :respect: στα κορεατικα:lol:teasing
Βάλε και λίγο κώλο κάτω. οέοοο:D
Μη μας πάθεις και τίποτα.
Πάρε και καμιά ανάσα, γιατί ρε φίλε σε θέλουμε. :clap:
Μας αρέσεις.:yahoo:
Έχουμε την ίδια αγάπη όπως και πολλοί άλλοι.:citrolove::lovecitroen::citroen:
Αμάν πιά. Ρίξτο και λίγο έξω.
Κερνάω LHM.Είσαι;
:lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol:
 
Last edited:

nonos

Member
Εγγραφή
30 Νοεμβρίου 2012
Μηνύματα
8.457
Reaction score
19.472
Πόντοι
1.387
Περιοχή
Ex Πατρα, ex Δουβλινο, now Αθηνα
:lol::respect:
Η δικια σου θυμισε μου τι χρονια,κυβικα,χρωμα ειναι?!
 
Last edited:

2cv01

Member
Εγγραφή
18 Αυγούστου 2015
Μηνύματα
1.445
Reaction score
3.273
Πόντοι
777
Περιοχή
ioannina, Greece
Η μασκούλα καινούργια? :D
Αύριο θα τοποθετήσω την καινούργια :)
Όπως και τους λοχίες
Τον πίσω προφυλακτήρα
Την ραγα στο κλαπετο
Τα αλουμινένιες ραγες στα πίσω φτερά
Τα λάστιχα σε όλες τις πόρτες

Σήμερα αλλάξαμε τα μπροστινά φλασακια
το φανάρι τού συνοδηγού !!
 

PapatasosCX77

Member
Εγγραφή
28 Ιουνίου 2017
Μηνύματα
2.141
Reaction score
2.404
Πόντοι
747
Περιοχή
Ιωάννινα, Ελλάς
Φώτο δεν έχει ρε πατρίδα;;;worthless topic:grin:
 

nonos

Member
Εγγραφή
30 Νοεμβρίου 2012
Μηνύματα
8.457
Reaction score
19.472
Πόντοι
1.387
Περιοχή
Ex Πατρα, ex Δουβλινο, now Αθηνα
Βάλε και λίγο κώλο κάτω. οέοοο:D
Μη μας πάθεις και τίποτα.
Πάρε και καμιά ανάσα, γιατί ρε φίλε σε θέλουμε. :clap:
Μας αρέσεις.:yahoo:
Χαρη, στη ξανθουλα εκανα σε 3 δοσεις το τελευταιο 6μηνο:

-Top mounts και συμπληρωμα LHM
-Σετ ιμαντα εκκεντροφορου με τεντωτηρες και αντλια νερου
-Ζαμφορακια
-Τροχαλια στροφαλου
-Βαλβολινες
-Βαση σασμαν (απορω γιατι εχω αλλαξει 4 σε zx και xantia :secret::shifty: )
-Ψαλιδι οδηγου
-Φουσκες κρεμαγιερας
-Μεσαιο και τελικο καζανακι εξατμισης
-Λαδια-φιλτρο και ταπα (μου πεταγε λαδια στο καθρεπτη του μοτερ τα Χριστουγεννα σε μεγαλο ταξιδι! στην αρχη νομισα οτι ειναι αναθυμιασεις βουλωμενες και μ εκοψε κρυος ιδρωτας οταν το μυαλο μου πηγε σ ελατηρια πιστονιων και τελικα ειχε πετσικαρει η ταπα χαχα),
-Παραφλου
-Υαλοκαθαριστηρες
-Εμπρος σφαιρες
-Ρυθμιση και καθαρισμα ρομποτ.
-Και την πηγη RD που μας αφησε χρονους.
 
Last edited:

Citroenakis

Member
Εγγραφή
24 Απριλίου 2018
Μηνύματα
313
Reaction score
649
Πόντοι
427
Age
57
Περιοχή
Ιωάννινα, Ελλάς
Χαρη, στη ξανθουλα εκανα σε 3 δοσεις το τελευταιο 6μηνο:

-Top mounts και συμπληρωμα LHM
-Σετ ιμαντα εκκεντροφορου με τεντωτηρες και αντλια νερου
-Ζαμφορακια
-Τροχαλια στροφαλου
-Βαλβολινες
-Βαση σασμαν (απορω γιατι εχω αλλαξει 4 σε zx και xantia :secret::shifty: )
-Ψαλιδι οδηγου
-Φουσκες κρεμαγιερας
-Μεσαιο και τελικο καζανακι εξατμισης
-Λαδια-φιλτρο και ταπα (μου πεταγε λαδια στο καθρεπτη του μοτερ τα Χριστουγεννα σε μεγαλο ταξιδι! στην αρχη νομισα οτι ειναι αναθυμιασεις βουλωμενες και μ εκοψε κρυος ιδρωτας οταν το μυαλο μου πηγε σ ελατηρια πιστονιων και τελικα ειχε πετσικαρει η ταπα χαχα),
-Παραφλου
-Υαλοκαθαριστηρες
-Εμπρος σφαιρες
-Ρυθμιση και καθαρισμα ρομποτ.
-Και την πηγη RD που μας αφησε χρονους.
Δυστυχώς Χρήστο, άν θέλουμε να κρατήσουμε τις "κούρσες" μας ζωντανές(κάποιας ηλικίας πλέον), πρέπει να αφιερώσουμε και χρόνο, και κόπο, και ιδρώτα, και σίγουρα χρήμα. Δε γίνεται αλλιώς.
Το εύκολο με σένα είναι ότι όταν έρχεσαι έχεις χρόνο, και ισως άλλο ιχ της οικογένοιας. Εγώ το χρησιμοποιώ κάθε μέρα. Χώρια τις καθημερινές υποχρεώσεις. Δύσκολες εποχές.
Άλλα υπολογίζαμε και άλλα μας ήρθαν.
 

nonos

Member
Εγγραφή
30 Νοεμβρίου 2012
Μηνύματα
8.457
Reaction score
19.472
Πόντοι
1.387
Περιοχή
Ex Πατρα, ex Δουβλινο, now Αθηνα
Η αληθεια ειναι οτι αντι να παω καμια εκδρομη οταν ερχομαι ,τη βγαζω φραπε συνεργειο - Μιλτο (:love:) Aspropyrgos city και να τσακωνομαι με το Γαρδελη οτι μου τ αφηνει ακριβα - ''αντε φερε το Αμπντουλ να ξεμονταρει μιση ωρα περιμενω'' :lol:
 
Εγγραφή
18 Οκτωβρίου 2014
Μηνύματα
6.394
Reaction score
16.660
Πόντοι
1.287
Περιοχή
Région parisienne
To κόκκινο κουτάκι απέκτησε σήμερα καινούριες μπουκάλες στην πέμπτη πόρτα, και καινούριο λεβιέ χειροφρένου.
Βρέθηκαν σε μέρος που με συμβούλεψε ο Χρηστος…

Ετοιμάζεται σε 2.5 βδομάδες για μακρινό ταξίδι, και αύριο θα αλλαχτούν λαδια/φίλτρο.
 

nonos

Member
Εγγραφή
30 Νοεμβρίου 2012
Μηνύματα
8.457
Reaction score
19.472
Πόντοι
1.387
Περιοχή
Ex Πατρα, ex Δουβλινο, now Αθηνα
:thumbs:
 

Nikephoros

Member
Εγγραφή
3 Σεπτεμβρίου 2015
Μηνύματα
4.632
Reaction score
13.101
Πόντοι
1.077
Age
50
Περιοχή
Αθήνα
Εφημερία με ενδιαφέρον :up:
Έδινα πιο γρήγορα τα αποτελέσματα! Πλάκα πλάκα, πραγματικά μου έφτιαξε το ξενύχτι. με έκανε να ξεχάσω τι με περιμένει καθώς πήγαινα και κατά τη διάρκεια της νύχτας, σκεφτόμουνα ότι με περιμένει το πρωΐ και πάλι, να την οδηγήσω στα κρυφά στενά του Περιστερίου και του Ιλίου...
 

Pierre Boulanger

Administrator
Εγγραφή
13 Νοεμβρίου 2012
Μηνύματα
13.215
Reaction score
23.877
Πόντοι
1.667
Age
51
Περιοχή
Paris in the sixties
Στην παρανομία και εγώ σήμερα.. Μέχρι το αεροδρόμιο και στο εκθεσιακό κέντρο της Helexpo



 
Εγγραφή
18 Οκτωβρίου 2014
Μηνύματα
6.394
Reaction score
16.660
Πόντοι
1.287
Περιοχή
Région parisienne
Στην παρανομία και εγώ σήμερα.. Μέχρι το αεροδρόμιο και στο εκθεσιακό κέντρο της Helexpo



μπαγασα… κι εσυ με τα χαρτονια στα ποδια εισαι… μερακλής...

νομιζα ότι εχει μανιταρι η δικια σου...
 
Top Bottom