Διαδρομές στην Ελλάδα. Ταξιδιωτικό-φωτογραφικό θέμα.

minas

Member
Εγγραφή
22 Δεκεμβρίου 2017
Μηνύματα
949
Reaction score
2.771
Πόντοι
587
Age
35
Aντιστοιχα ενδιαφερουσα διαδρομη,ειναι και η οδος Φτερης-Καλαβρυτων.Δυσκολη διαδρομη(ο δρομος ειναι αρκετα στενος,και σε καποια σημεια με το ζορι χωρανε να διασταυρωθουν δυο αυτοκινητα),ομως περναει απο αρκετα ομορφα σημεια,με θεα σε αποτομους γκρεμους και στην οροσειρα του Ερυμανθου.Ουσιαστικα η διαδρομη δεν εχει ιδιαιτερη διαφορα,απο την εποχη που δεν υπηρχαν αυτοκινητα..
Στην περιοχη επισης υπαρχει το αρκετα ενδιαφερον(και ιστορικο)χωριο Λαπαναγοι(εαν φυσικα υπαρχει διαθεση για μια μικρη παρακαμψη σε χωματοδρομο)
16004

(Η φωτογραφια ειναι απο το ινερνετ).
 
Last edited:

nonos

Member
Εγγραφή
30 Νοεμβρίου 2012
Μηνύματα
8.457
Reaction score
19.472
Πόντοι
1.387
Περιοχή
Ex Πατρα, ex Δουβλινο, now Αθηνα
Φαινεται ζορικη διαδρομη γιατι δεν την εχω κανει τη συγκεκριμενη!
 

nonos

Member
Εγγραφή
30 Νοεμβρίου 2012
Μηνύματα
8.457
Reaction score
19.472
Πόντοι
1.387
Περιοχή
Ex Πατρα, ex Δουβλινο, now Αθηνα
Φίλε έχω πάθει πλάκα με τις φωτογραφίες, αλλά και τις πληροφορίες που έχεις δώσει.
Μιλάμε για τρέλα κανονική...
Την ώρα που διάβαζα στο μεταξύ την ανάρτησή σου μου ήρθε στο μυαλό το...

One Song for the Calavrita place

Σήκω να πάμε στα Καλάβρυτα
στην Αγιά Λαύρα και το Δομοκό
δεν ξέρω τι μου ήρθε, αγάπη μου,
θέλω να μπω σε οδοντωτό

Πάμε στη Χίο
ν' αγοράσουμε τσιχλίτσες
να βγούμε στην ακρογιαλιά
να κάνουμε φουσκίτσες

Να σου ρίχνω βοτσαλάκια
με τα δυο μου τα χεράκια
να μου κάνεις κορδελάκια
να γελάνε τα ψαράκια


Πηνελόπη, την απλίκα δεν την έβαλες καλά
την απλίκα που σου πήρα απ' το Ίλιον Κρυστάλ

Θέλω γυναίκες γύρω μου πολλές
και υπηρέτες μ' ομοιόμορφες στολές
και μια κουρσάρα μ' έναν οδηγό
κι έναν αράπη με φτερό

Όταν σου λέω τρελάθηκα... Τρελάθηκα
Να εισαι παντα καλα και χαιρομαι που εστω και για λιγο ταξιδεψες νοερα, αυτος ηταν ο σκοπος!
 

minas

Member
Εγγραφή
22 Δεκεμβρίου 2017
Μηνύματα
949
Reaction score
2.771
Πόντοι
587
Age
35
Φαινεται ζορικη διαδρομη γιατι δεν την εχω κανει τη συγκεκριμενη!
Eιναι ζορικη..Το αστειο ειναι οτι απο το δρομο αυτο περναει κανονικα λεωφορειο του ΚΤΕΛ:heat:.Ως επιβατης τη γνωρισα κι εγω..
 

visa chrono

Member
Εγγραφή
1 Δεκεμβρίου 2012
Μηνύματα
13.040
Reaction score
26.833
Πόντοι
1.607
Φαινεται ζορικη διαδρομη γιατι δεν την εχω κανει τη συγκεκριμενη!
Φτερη the Best ever rally stage.. Κατηφόρα..
Χρηστακο να την κάνεις.. Τρομερή...
 

nonos

Member
Εγγραφή
30 Νοεμβρίου 2012
Μηνύματα
8.457
Reaction score
19.472
Πόντοι
1.387
Περιοχή
Ex Πατρα, ex Δουβλινο, now Αθηνα
Road trip-Ιστοριες του δρομου #1 vol #1 .

Δεν εχω καλυτερο πραγμα απο το να φευγω προς την επαρχια στις αδειες μου, με ταξιδιωτικο προγραμμα το οποιο φτιαχνεται απο περιπου εως ακομα και εν κινησει... Για αλλους ανθρωπους αυτο ειναι εξωφρενικο, για εμενα η απολυτως αγχωλυτικη διαδικασια. Απο μικρος καλυτερα εως επικα παντα περναγα σε διακοπες ή εκδρομες που κανονιζονταν τελευταια στιγμη. Ειναι μαλλον το γεγονος, οτι ξεκινας χωρις απαιτησεις και προσδοκιες.. Για τη τρελα, για τη παρεα, για τη προκληση, για να γραψεις χιλιομετρα..

Στασεις λοιπον σε φιλους, σε μερη που εχω αχτι να τα δω, σε μερη που δε με πηγαν οι γονεις μου, σε μερη που με πηγαν οι γονεις μου και εχω να θυμαμαι πραγματα μα πανω απ ολα και στοχος να κανω τοσα χιλιομετρα ωστε να μη κουραστω αλλα να ειναι πραγματικα πολλα για τις λιγες μερες που μπορω να το κανω. Ταξιδια στα οποια το απολυτο προβλημα ειναι να εχω καποιον που θελει να ερθει μαζι μου :lol:

Εννοειται στασεις με το κιλο σε οτι σου κανει εντυπωση, για το ''barn find'', για ελληνικες γευσεις και για απειρες φωτογραφιες.

Μια Τεταρτη προσφατη λοιπον μεσημερακι απλα μου τη βαρεσε να φυγω :lol: Τηλεφωνακι λιγο πολυ αναμενομενο απο την αλλη γραμμη...για το αν η Πατρα ειναι διαθεσιμη, που ειναι ενα καλο στανταρ ως πολη για εμενα αλλα και ενας φιλος ζωης που ειναι παντα εκει. Εχουμε το πρασινο φως και αρχιζω να τα βαζω στη σειρα στο μυαλο μου σιγα σιγα αν και λειπουν μερη.

Πλυσιμο το αυτοκινητο λοιπον, γιατι εχουμε και φωτογραφιες, και μοντελο σε φωτογραφιση χωρις μποτε δεν εννοειται και βουρ για Λιβαδεια πρωτα, να δουμε τις πηγες Κρυας και τη πολη που βασανισε τοσο το κολλητο μου για καμια 4ετια....:love::lol: Εννοειται με οσο το δυνατον λιγοτερη ''εθνικη''.. Απο Οινοη-Αγια Σωτηρα (τρομος με πιανει πια στο ονομα αυτο μετα τη Μανδρα...) κτλπ..
Οι οιωνοι, απλα οι καλυτεροι...
16021

και κλεινω αυτη τη σεμνη στιγμη εγκαθετοτητας καπου εδω...:P
Εκει στην Αλιαρτο λοιπον φτανωντας, αν εισαι λαντσιστι και παρατηρητικος εως τυχερος θα δεις και τη Βετουλα να καθεται στο βενζιναδικο διπλα στα φυτα... Εκει απο πριν το '12...
Λιβαδεια λοιπον...
16022


16023


16024


Και για τον Τασουλη μας..
16025


Και γιατι αγαπαμε τους γατουλιδες..
16026


16027


Στο τερμα (ας πουμε) των πηγων..
16028


Φτανωντας μετα την αναβαση, στην Ιερουσαλημ..
16029


Η Λιβαδεια πιατο απο τον εκκλησακι της Ιερουσαλημ..
16030


Αν παμε και απο τον απεναντι λοφο στο καστρο...
16031


Το γνωστο ρολοι της Λιβαδειας..
16032


Δεν εμπιπτει σε κατηγορια, αλλα μου βγαλε συναισθημα...
16033


Καλο ειναι να φτανουμε μεχρι εκει που μπορουμε και πανω απ ολα τιμια...
16034


Καληνυχτα ή καλη μερα και καλη δουλεια και χρωσταω vol #2 και #3 και #4 και....
 
Last edited:

nonos

Member
Εγγραφή
30 Νοεμβρίου 2012
Μηνύματα
8.457
Reaction score
19.472
Πόντοι
1.387
Περιοχή
Ex Πατρα, ex Δουβλινο, now Αθηνα
Σ ευχαριστω :)
Με το καλο Αποστολη! Θεωρω βγαινει μια πολυ ανετη μονοημερη απο Αθηνα.
 
Last edited:

Nikephoros

Member
Εγγραφή
3 Σεπτεμβρίου 2015
Μηνύματα
4.632
Reaction score
13.101
Πόντοι
1.077
Age
50
Περιοχή
Αθήνα
Σ ευχαριστω :)
Με το καλο Αποστολη! Θεωρω βγαινει μια πολυ ανετη μονοημερη απο Αθηνα.
Πάρα πολύ εύκολα βγαίνει μονοήμερη! Εμείς την έχουμε κάνει αρκετές φορές. Ο περίπατος στις πηγές και πιο πέρα με το Βυζαντινό κάστρο εποχής Ιουστινιανού (σε εκπληκτική κατάσταση) είναι απίστευτος.

Υ.Γ. Πήγα και επέστρεψα Θεσσαλονίκη προσπαθώντας να γλιτώσω τα περισσότερα διόδια. Αθήνα Λάρισα το έκανα χωρίς διόδια, μέσω παλαιάς εθνικής οδού, Μπράλου, Δομοκού, Φαρσάλων, Νίκαιας στη Λάρισα και έξοδο στη Νέα εθνική οδό. Το αυτοκίνητο κατανάλωσε το ίδιο, παρά τον περισσότερο χρόνο λειτουργίας. Συνολικά έκανα μιάμιση ώρα περισσότερο σε σύγκριση με τη Νέα Εθνική οδό, γλίτωσα κάπου 40 ευρώ συνολικά, αλλά δεν προτείνω τη διαδρομή με τίποτα, ιδίως εάν υπάρχουν οικογένειες στο αυτοκίνητο. Πέρα από τον παραπάνω χρόνο, που είναι σημαντικός, πάνω από όλα η ασφάλεια!
 

nonos

Member
Εγγραφή
30 Νοεμβρίου 2012
Μηνύματα
8.457
Reaction score
19.472
Πόντοι
1.387
Περιοχή
Ex Πατρα, ex Δουβλινο, now Αθηνα
Road trip-Ιστοριες του δρομου #1 vol #2.

Κυριακι πρωι βαλτε καφεδακι και αραχτε...:love:

Βαζουμε λοιπον πλωρη ως σωστο υδροπνευματικο για πιο νοτια με τελικο προορισμο τη Πατρα πριν γυρισουμε Αθηνα.
Τι πιο λογικο ομως για εμενα να κανω εναν ολοκληρο κυκλο οπως τελικα αποδειχθηκε περνωντας απο Κορινθια, Αργολιδα,Αρκαδια, και Λακωδια πριν μπω Αχαια :lol:

Παλιοτερα λοιπον οταν ειχα κανει κατι ωραιες μονοημερες σε Στεμνιτσα- Δημητσανα που ανεφερε και ο nickolas παραπισω ολοι οι ιστοτοποι εδιναν ως must και τη Καστανιτσα Αρκαδιας, χτισμενη στη νοτια πλαγια του Παρνωνα. Καποιες λιγες ωρες λοιπον αργοτερα ημουν εμπαινα στη Βορεια Κυνουρια. Ενα τμημα απο το Κιβερι μεχρι τον Τυρο περιπου αν προχωραμε παραλιακα.
16059


Ο δρομος απλα απολαυστικος επαρχιακος με ωραιες καμπες και εναλλαγες..αν και ο καιρος δε φαινεται να μας κανει το χατηρι...
16060


Φτανουμε λοιπον στο Κορακοβουνι, το τελευταιο χωριο πριν τη ζορικη αναβαση μεχρι τη Καστανιτσα..
16061


16062
 

nonos

Member
Εγγραφή
30 Νοεμβρίου 2012
Μηνύματα
8.457
Reaction score
19.472
Πόντοι
1.387
Περιοχή
Ex Πατρα, ex Δουβλινο, now Αθηνα
Χωμμενη αναμεσα στις πλαγιες αρχιζει να φαινεται η Καστανιτσα

16074


Και αφου αφησαμε τη ξανθιά στο χωραφι-παρκινγκ αρχιζουμε ν ανακαλυπτουμε αυτο το πανεμορφο χωριο..

16075
 

nonos

Member
Εγγραφή
30 Νοεμβρίου 2012
Μηνύματα
8.457
Reaction score
19.472
Πόντοι
1.387
Περιοχή
Ex Πατρα, ex Δουβλινο, now Αθηνα
16076


16085
 
Last edited:

nonos

Member
Εγγραφή
30 Νοεμβρίου 2012
Μηνύματα
8.457
Reaction score
19.472
Πόντοι
1.387
Περιοχή
Ex Πατρα, ex Δουβλινο, now Αθηνα
Για μια στιγμη νομισα οτι ημουν στην Τσεφτσουαεν...
16084


Οι γατουλιδες σταθερη αξια...
16083


Η ανοιξη εχει φορεσει τα καλα της κι ας ειναι ο καιρος φθινοπωρινος..
16082


16081


Στα ερειπια του πυργου της Καστανιτσας εχει πανοραμικη θεα του χωριου
16080


16079


Εχει παρει αργα το μεσημερι ομως και ο Νονος πεινασε... Μοσχαρακι με καστανα και καροτα και κουβεντουλα με το Κυρ Νικο στο ''Στολιδι του Παρνωνα'' που παιρνει αριστα 10 ( οτι ειναι στη φωτογραφια και ενω εχω φαει το μισο χαχα και καφες μετα 15e).
16078


Φαγαμε, ψευτοχωνεψαμε, ηπιαμε και τον ελληνικο μας και ωρα για vol #3...
 
Last edited:

xantiamanolis

Member
Εγγραφή
7 Δεκεμβρίου 2012
Μηνύματα
2.734
Reaction score
4.014
Πόντοι
827
Age
50
Περιοχή
Πρεβεζα
3 πραγματα θα οω
1.παρατα την δουλεια που εχεις και γινε φωτογραφος πιο πολλαθα βγαλεις
2.η πρωτη δημοσιευση ισως εχεις για μενα τις καλυτερες φωτο
3.αν μετα απο οσες διαφωνιες εχουμε συνεχιζω και σε αγαπαω ειναι οτι εχουμε μια κοινη αγαπη....τα αδεσποτα γατακια
 

nonos

Member
Εγγραφή
30 Νοεμβρίου 2012
Μηνύματα
8.457
Reaction score
19.472
Πόντοι
1.387
Περιοχή
Ex Πατρα, ex Δουβλινο, now Αθηνα
Μακαρι να μη χρειζοταν να δουλευουμε ολοι χαχα
Μαλλον κι εγω στο ποστ της Λιβαδειας προτιμω τις φωτογραφιες μου. Απλα παραπανω δεν εβαλα πολλες χαρακτηριστικες απο το χωριο για να το ανακαλυψει ο επισκεπτης!
Μανωλη αν αυτες που εχουμε εμεις ειναι διαφωνιες τι να πουν κι αυτοι που πραγματικα διαφωνουν!! χαχα

Υ.Γ. Νομιζω οτι ολοι σχεδον εδω αγαπαμε τα ζωακια. Δε μπορει να εχεις σταση ζωης το 2cv και να μην αγαπας και σεβεσαι τη χλωριδα και την πανιδα!
 
Last edited:

Nikephoros

Member
Εγγραφή
3 Σεπτεμβρίου 2015
Μηνύματα
4.632
Reaction score
13.101
Πόντοι
1.077
Age
50
Περιοχή
Αθήνα
Η τερατώδης, πλέον, υπόσταση της Αθήνας και οι καθημερινές, απίστευτες δυσκολίες στο να κινηθείς σε αυτόν τον χαώδη λαβύρινθο συνολικού μήκους πάνω από 50 χιλιόμετρα και πλάτους επίσης αρκετών δεκάδων χιλιομέτρων μας κάνει να ξεχνάμε τους απίστευτους παράδεισους που υπάρχουν στην Αττική, πολύ λίγα μόλις χιλιόμετρα από το κέντρο. Ένας τέτοιος παράδεισος είναι και η διαδρομή στην Πάρνηθα και στο Κατσιμήδι, προς το Τατόι και περνώντας από τον Άγιο Μερκούριο προς τη λίμνη Μπέλετσι στην Ιπποκράτειο πολιτεία. Μόλις 25 λεπτά από το σπίτι μου στο Ίλιον (και ας λέει 37 λεπτά το Google maps - ήμουν και με τη CX βέβαια!).

Ανηφορίζοντας την Εθνική οδό προς Λαμία, ανεβαίνουμε δεξιά πάνω στη γέφυρα Καλυφτάκη, στρίβουμε αριστερά προς Πάρνηθα και λίγο αργότερα, στρίβουμε δεξιά προς Βαρυμπόμπη. Από εκεί, όλο ευθεία, περνώντας από το αεροδρόμιο του Τατοΐου και συνεχίζοντας όσο θέλουμε (έφτασα μέχρι τη Μαλακάσα!).

Μία σύνοψη της διαδρομής (δεν πήγα μέσω Αττικής οδού στην Εθνική οδό, αλλά βγήκα απ' ευθείας στον Κηφισό/Εθνική οδό, διαδρομή που εκ των πραγμάτων ακολουθούν όσοι έρχονται από Νότια):

16303


Και συνεχίζουμε με εικόνες της διαδρομής:

16306

Σημείο πολύ μεγάλης προσοχής! Είναι διαδρομή πάρα πολλών ποδηλατών, κάποιοι από τους οποίους βγαίνουν και στο αντίθετο ρεύμα σε τυφλές, πολύ κλειστές στροφές! Δυστυχώς το ίδιο κάνουν και κάτι τουριστικά λεωφορεία...
16307


16308


16304

16305

16309


Λίγο υπομονή να περάσει ο "πεζός" απέναντι!
16310


16311


Και η (πολύ μικρή) λίμνη Μπέλετσι:
16312

16313

16314


Μελανό σημείο κατά τη γνώμη μου: Η Ιπποκράτειος πολιτεία... Ξεφύτρωσαν σπίτια κυριολεκτικά μέσα στο δάσος, το οποίο πρέπει να ανήκει σε όλους και να προστατεύεται από όλους και για όλους.
 
Εγγραφή
18 Οκτωβρίου 2014
Μηνύματα
6.394
Reaction score
16.660
Πόντοι
1.287
Περιοχή
Région parisienne
πάρα πολύ όμορφη βόλτα θα ήταν.
Περιοχές στην Αττική που αγνοώ εντελώς...

Εφτιαξες φαντάζομαι τον κλιματισμό, σωστά;

Χτες που βγήκα βόλτα, λόγω ζέστης περιορίστηκα στην γειτονιά...
 

Nikephoros

Member
Εγγραφή
3 Σεπτεμβρίου 2015
Μηνύματα
4.632
Reaction score
13.101
Πόντοι
1.077
Age
50
Περιοχή
Αθήνα
πάρα πολύ όμορφη βόλτα θα ήταν.
Περιοχές στην Αττική που αγνοώ εντελώς...

Εφτιαξες φαντάζομαι τον κλιματισμό, σωστά;

Χτες που βγήκα βόλτα, λόγω ζέστης περιορίστηκα στην γειτονιά...
Θα ακολουθήσουν και άλλες προτάσεις στην Αττική, όλες με τη CX, εκμεταλλευόμενος τη 2η-4η Κυριακή (ατυχία, ο Ιούνιος έχει 5 Κυριακές! Μετά από 3 εβδομάδες πάλι...)

Υ.Γ. Δεν το έφτιαξα ακόμα και πρέπει επειγόντως! Με το μάλλινο ύφασμα στα καθίσματα, βράζω! Και φυσικά, χαλάω και το ύφασμα με τον ιδρώτα μου. Για αυτό κάνω τις διαδρομές πολύ νωρίς το πρωΐ.
 

nonos

Member
Εγγραφή
30 Νοεμβρίου 2012
Μηνύματα
8.457
Reaction score
19.472
Πόντοι
1.387
Περιοχή
Ex Πατρα, ex Δουβλινο, now Αθηνα
Μπραβο και για τις φωτογραφιες Νικο. Οντως πολυ καλη διαδρομη αυτη. Εχω κανει τμηματα της. Και το δασοκτημα Τατοιου και τα βασιλικα ειναι μια πολυ ωραια διαδρομη. Την εκανα τελευταια φορα το καλοκαιρι του '14.
Για τα καθισματα ,πετσετα θαλασσης. Ρωτα κι εμας μια δεκαετια τωρα με τη zx που δεν εχει απο το εργοστασιο.:lol: Η ταπετσαρια ειναι σα καινουργια!
 
Last edited:
Top Bottom