Ανακατασκευή Citroen 2CV By Kostas X

KostasX

Member
Εγγραφή
25 Αυγούστου 2017
Μηνύματα
1.433
Reaction score
5.011
Πόντοι
847
Age
36
Περιοχή
Γρεβενα
Καλησπέρα και καλή μας Εβδομαδα!!
Σήμερα ξεκίνησα το μοντάρισμα των μπρατσων και της δεξιάς ανάρτησης. Οι αποστάτες και τα Bump Stop ρυθμίστηκαν σύμφωνα με το εργοστασιακό Manual. Επίσης τοποθετήθηκε το ρεζερβουάρ με καινουργιο λαιμό και καινούργια γραμμή βενζίνης. Η κρεμαργιερα γρασσαριστηκε και μένουνε τα ακραξονια και τα μπαλάκια. Οι οπές στο σασί όπου περνάνε οι βίδες των μπάτσων γεμισθηκανε με αντισκωριακα κερί για να αποφευχθεί η κατάσταση με τη σκουριαπου συνάντησα.
15111
15112
15113
15114
15115
 

KostasX

Member
Εγγραφή
25 Αυγούστου 2017
Μηνύματα
1.433
Reaction score
5.011
Πόντοι
847
Age
36
Περιοχή
Γρεβενα
Kosti
Δεν θα βαψεις μαυρο?
Όχι φίλε :-)! !Αποφάσισα να βάψω με άσπρο Chassiscoat από την αρχή για λόγους συντήρησης και πρόληψης. Μολις τελειώσει το μοντάρισμα από το σασί θα βάφουνε και οι γρατσουνιές που προκάλεσα από το μοντάρισμα και θα περαστεί εξωτερικά με αντισκωριακα κερί. Το κερί δε μπόρεσα να το περάσω από τώρα λόγω του ότι η θερμοκρασία είναι πολύ χαμηλή εδώ και ότι χρειάζεται αρκετό χρόνο για να στεγνώσει πλήρως το Chassiscoat , θα το περάσω το καλοκαίρι (όταν θα ξεμπερδέψω με ένα τρίμηνο σχολειων που έχω στην Αθήνα).
 

KostasX

Member
Εγγραφή
25 Αυγούστου 2017
Μηνύματα
1.433
Reaction score
5.011
Πόντοι
847
Age
36
Περιοχή
Γρεβενα
Καλησπέρα σας!!!
Επειτα από αρκετές ώρες δουλειας το ντεσεβακι πάτησε στα πόδια του!!!
Πολύ ευχάριστη ημέρα μέχρι το μεσημέρι, ώσπου η Μηχανική μοίρα μου επιφύλασσε να ανακαλύψω ότι οι ανοξείδωτοι συνδεδμοι των ημιμπαρων του τιμονιού έχουμε κολλήσει... ... Δοκίμασα φλογηστρα, Wd40, υγρά φρένων αλλά τίποτα,αυριο θα δω τι θα κάνω..
15116

15117
 

visa chrono

Member
Εγγραφή
1 Δεκεμβρίου 2012
Μηνύματα
13.040
Reaction score
26.833
Πόντοι
1.607
Βαλε ξανά ότι έριξες πάνω...
Και μετα βάλτα σε ένα ψυγείο μέσα όλο το βράδυ..
Μετά.. Μπορεί και να ξεκολλήσουν..
Δεν τρολαρω
 

KostasX

Member
Εγγραφή
25 Αυγούστου 2017
Μηνύματα
1.433
Reaction score
5.011
Πόντοι
847
Age
36
Περιοχή
Γρεβενα
Καλησπέρα σας!!!
Το τέρας μοτέρ των.... 29Hp τοποθετήθηκε σήμερα.. Σφυχθικανε τα ημιαξόνια, ημιμπαρα κλπ και συνεχίζω με κάτι τελευταία περί μοτέρ !! Από βδομάδα ξεκινάω με τουμπαρισμα καμπίνας ξεπισωμα και εκτίμηση της κατάστασης της. Έχω παραγγείλει τα εργοστασιακά του πατώματα και ελπίζω να είναι σε καλή κατάσταση οι μαρσπιεδες και να μη χρειαστούνε κόψε ράψε...
Φίλε @visa chrono τα ξεκολησα τα ημιμπαρα με βιομηχανικό χημικό διυσδυτικο που έχω αφού το άφησα ολόκληρο το βράδυ.. Δεν ήθελα να το χρησιμοποιήσω εξ αρχής διότι φοβόμουν το attack που θα κάνει στο ανοξείδωτο..
15131

15132
 

visa chrono

Member
Εγγραφή
1 Δεκεμβρίου 2012
Μηνύματα
13.040
Reaction score
26.833
Πόντοι
1.607
Keep going kosti
Να πω την αμαρτία μου σεβομενος την δουλειά που έχεις ρίξει..
Θα έβαφα πριν μοντάρω.. Πάνω από την προεργασία Μαύρο..
Αυτα.. Και συνεχίζουμε..
 

2cv01

Member
Εγγραφή
18 Αυγούστου 2015
Μηνύματα
1.445
Reaction score
3.273
Πόντοι
777
Περιοχή
ioannina, Greece
Keep going kosti
Να πω την αμαρτία μου σεβομενος την δουλειά που έχεις ρίξει..
Θα έβαφα πριν μοντάρω.. Πάνω από την προεργασία Μαύρο..
Αυτα.. Και συνεχίζουμε..
Το λευκό χρώμα είναι το τελικό δεν είναι προεργασία !!
Ειναί καλή κίνηση γιατι μπορεί να τσεκάρει το σασάκι απο μελοντικές σκουριές που το μαύρο θα τις κάλυπτε :)
 

KostasX

Member
Εγγραφή
25 Αυγούστου 2017
Μηνύματα
1.433
Reaction score
5.011
Πόντοι
847
Age
36
Περιοχή
Γρεβενα
Keep going kosti
Να πω την αμαρτία μου σεβομενος την δουλειά που έχεις ρίξει..
Θα έβαφα πριν μοντάρω.. Πάνω από την προεργασία Μαύρο..
Αυτα.. Και συνεχίζουμε..
Καλημέρα!! Όπως εγραψε και ο 2CV01 αυτό είναι το τελικό χρώμα και όχι προεργασία.Το σασί ήρθε ασταρωμενο.Για πιο λόγο να το βάψω μαύρο το σασί? Το λευκό θα προδίδει στο μέλλον την σκουριά και έτσι θα μπορώ να το προλαβαίνω,αυτο είναι το σκεπτικό μου.
 

xantiamanolis

Member
Εγγραφή
7 Δεκεμβρίου 2012
Μηνύματα
2.734
Reaction score
4.014
Πόντοι
827
Age
50
Περιοχή
Πρεβεζα
και πιθανες διαροοες που ακομα δεν εχουν φτασει στην ασφαλτο....
 

nonos

Member
Εγγραφή
30 Νοεμβρίου 2012
Μηνύματα
8.453
Reaction score
19.458
Πόντοι
1.387
Περιοχή
Ex Πατρα, ex Δουβλινο, now Αθηνα
Μαυρο δεν ηταν απο τη μαμα του καμποσα χρονια πισω?
 

nonos

Member
Εγγραφή
30 Νοεμβρίου 2012
Μηνύματα
8.453
Reaction score
19.458
Πόντοι
1.387
Περιοχή
Ex Πατρα, ex Δουβλινο, now Αθηνα
Αρα μαυρο ψηφιζω.. Μαυριστε το:lol:
 

KostasX

Member
Εγγραφή
25 Αυγούστου 2017
Μηνύματα
1.433
Reaction score
5.011
Πόντοι
847
Age
36
Περιοχή
Γρεβενα
Επιστροφή στη βάση και φυσικά συνέχεια εργασιών... Σήμερα τουμπαρισα το κουβουκλιο και αντίκρυσα το χαοοος...Ξεκινησα με τρίψιμο της πισσας και του εργοστασιακου ασταριου ώστε να φανεί η λαμαρίνα.. Δυστυχώς δεν πρόλαβα να το ξεπισωσω όλο διότι βγαίνει πραγματικά δύσκολα.Απο τα λίγα σημεία που αφαίρεσα παρατήρησα ότι η σαπίλα εχει προχωρήσει και κάτω από το εργοστασιακό αστάρι πράγμα το οποίο δε μπορώ να καταλάβω το γιατί.
Το πορτμπαγκάζ είναι Let the sunshine..δλδ ο ήλιος μπαίνει από παντού.. Χαχαχαχα..
Τα "πατώματα" γίνανε τσιγάροχαρτο με πισσα..
Η πεταλιερα ευτυχώς έχει μόνο σαπίλα εκεί που πατάει στο κουβουκλιο και στο ύψος των πατωμάτων..
Οι μαρσπιεδες έχουνε κάποια σαπακια αλλά θα εκτιμηθεί η κατάσταση όταν θα κοπούν τα πατώματα..
Τελοσπαντων θα το φτιάξω σιγά σιγά αν και απογοητευθηκα πολύ το πρωί...
Επίσης τοποθέτησα και φανοστατη, προφυλακτηρα σύνδεσα γραμμή βενζίνης αφού τοποθετήθηκε ένα ανεπιστροφο στη γραμμή
Καλό Σαββατοκύριακο σε όλους σας.
15212
15213
15214
 

Pierre Boulanger

Administrator
Εγγραφή
13 Νοεμβρίου 2012
Μηνύματα
13.211
Reaction score
23.874
Πόντοι
1.667
Age
51
Περιοχή
Paris in the sixties
Έχεις δει την δική μου ανακατασκευή Κώστα μου?
Όλα τα κομμάτια υπάρχουν και είναι σχετικά φτηνά και γαλβανιζέ. Το σκέφτεσαι?
 

PapatasosCX77

Member
Εγγραφή
28 Ιουνίου 2017
Μηνύματα
2.141
Reaction score
2.404
Πόντοι
747
Περιοχή
Ιωάννινα, Ελλάς
Επιστροφή στη βάση και φυσικά συνέχεια εργασιών... Σήμερα τουμπαρισα το κουβουκλιο και αντίκρυσα το χαοοος...Ξεκινησα με τρίψιμο της πισσας και του εργοστασιακου ασταριου ώστε να φανεί η λαμαρίνα.. Δυστυχώς δεν πρόλαβα να το ξεπισωσω όλο διότι βγαίνει πραγματικά δύσκολα.Απο τα λίγα σημεία που αφαίρεσα παρατήρησα ότι η σαπίλα εχει προχωρήσει και κάτω από το εργοστασιακό αστάρι πράγμα το οποίο δε μπορώ να καταλάβω το γιατί.
Το πορτμπαγκάζ είναι Let the sunshine..δλδ ο ήλιος μπαίνει από παντού.. Χαχαχαχα..
Τα "πατώματα" γίνανε τσιγάροχαρτο με πισσα..
Η πεταλιερα ευτυχώς έχει μόνο σαπίλα εκεί που πατάει στο κουβουκλιο και στο ύψος των πατωμάτων..
Οι μαρσπιεδες έχουνε κάποια σαπακια αλλά θα εκτιμηθεί η κατάσταση όταν θα κοπούν τα πατώματα..
Τελοσπαντων θα το φτιάξω σιγά σιγά αν και απογοητευθηκα πολύ το πρωί...
Επίσης τοποθέτησα και φανοστατη, προφυλακτηρα σύνδεσα γραμμή βενζίνης αφού τοποθετήθηκε ένα ανεπιστροφο στη γραμμή
Καλό Σαββατοκύριακο σε όλους σας.
View attachment 15212View attachment 15213View attachment 15214
Ουι μάνα μου... Ούτε το Subaru δεν έχει τέτοια σαπίλα στα πατώματα...
 

xantiamanolis

Member
Εγγραφή
7 Δεκεμβρίου 2012
Μηνύματα
2.734
Reaction score
4.014
Πόντοι
827
Age
50
Περιοχή
Πρεβεζα
ναι το σουμπαρου δεν εχει καν πατωματα ειναι ολο σαπιο...α ρε τασο.....αμα γυρισεις το σουμπαρου ισως κοπει και στην μεση
 

tryphon

Member
Εγγραφή
25 Νοεμβρίου 2015
Μηνύματα
1.283
Reaction score
2.214
Πόντοι
697
Κώστα έχεις πάρα πολύ δουλειά! Πριν ξεκινήσεις κάνε ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ υαλοβολη που είναι πιο λεπτή από την συνηθισμένη αμμοβολή και μετά κολλήσεις με mig welder!!

Μην κάνεις τίποτα πριν την υαλοβολη για να δεις ακριβώς που βρίσκεσαι από θεμα σάπιων
 
Top Bottom