Ανακατασκευή μηχανής 2CV (Έμβολα χιτώνια)

xantiamanolis

Member
Εγγραφή
7 Δεκεμβρίου 2012
Μηνύματα
2.735
Reaction score
4.016
Πόντοι
827
Age
50
Περιοχή
Πρεβεζα
ασχετο με την ανακατασκευη καθε χρονο περιπου μεση με της ανοιξης θα κανεις ενα υποχρεωτικο πλυσιμο στο ψυγειο λαδιου και θα εισε οκ ειναι το Α και το Ω στα 2κυλινδρα οπως επισης και ενα πλυσιμο μοτερ θα ειναι το καλυτερο
 

KostasX

Member
Εγγραφή
25 Αυγούστου 2017
Μηνύματα
1.433
Reaction score
5.011
Πόντοι
847
Age
36
Περιοχή
Γρεβενα
Καλησπερα σας!!!
Εχθες Παρελαβα ανταλλακτικα φερμουιτ,κυλιδρακια,τακακια και ξεκιναω με επισκευη φρενων.Ειπα να ξεκινησα απο τα ταμπουρα μιας και ειναι το πιο δυσκολο απο οτι καταλαβα.Αφου μου εφυγε η μαγκια με.το να λυσω την
:kill:44αρα βιδα :rocket:(Φλογηστρο με αφθονο WD40) ξεκινησα το.λυσιμο.Το κυλινδρακι ητανε πραγματικα.σε αθλια.κατασταση οπως και τα φερμουιτ.Επισης επιθεωρησα τα ρουλεμαν και την τσιμουχα του αξονα και ευτυχως ειναι οκ..με πολυ λιγα κενα.Θα γρασαριστει με γρασσο γραφιτη και ξανα στη δραση.Τωρα μενει η ρυθμιση των φερμουιτ την οποια θα την κανω αρχικα με ενα παχυμετρο και διαβητη και μετα θα τοποθετησω τη ροδα και θα κανω την τελικη ρυθμιση (πρεπει να εφαπτονται και τα δυο φερμουιτ ομοια).

Τα09.JPG
Τα1.JPG

Τα2.JPG
Τα3.JPG
Τα4.JPG
Τα5.JPG
Τα6.JPG
ατα5.JPG
 
Last edited by a moderator:

Flaminio Bertoni

Super Moderator
Εγγραφή
13 Νοεμβρίου 2012
Μηνύματα
6.538
Reaction score
19.056
Πόντοι
1.287
Age
51
Περιοχή
Italy Milan
Καλησπερα σας!!!
Εχθες Παρελαβα ανταλλακτικα φερμουιτ,κυλιδρακια,τακακια και ξεκιναω με επισκευη φρενων.Ειπα να ξεκινησα απο τα ταμπουρα μιας και ειναι το πιο δυσκολο απο οτι καταλαβα.Αφου μου εφυγε η μαγκια με.το να λυσω την
:kill:44αρα βιδα :rocket:(Φλογηστρο με αφθονο WD40) ξεκινησα το.λυσιμο.Το κυλινδρακι ητανε πραγματικα.σε αθλια.κατασταση οπως και τα φερμουιτ.Επισης επιθεωρησα τα ρουλεμαν και την τσιμουχα του αξονα και ευτυχως ειναι οκ..με πολυ λιγα κενα.Θα γρασαριστει με γρασσο γραφιτη και ξανα στη δραση.Τωρα μενει η ρυθμιση των φερμουιτ την οποια θα την κανω αρχικα με ενα παχυμετρο και διαβητη και μετα θα τοποθετησω τη ροδα και θα κανω την τελικη ρυθμιση (πρεπει να εφαπτονται και τα δυο φερμουιτ ομοια).View attachment 10505 View attachment 10506 View attachment 10507 View attachment 10508 View attachment 10509 View attachment 10510 View attachment 10511 View attachment 10512
Κρατάω σημειώσεις...
 

KostasX

Member
Εγγραφή
25 Αυγούστου 2017
Μηνύματα
1.433
Reaction score
5.011
Πόντοι
847
Age
36
Περιοχή
Γρεβενα
Καλησπερα σας!!
Επιστροφη στη βαση σημερα και ειπα να επισκευασω το αλλο ταμπουρο οπου εμεινε.Το κυλινδρακι ητανε Off και ειχα μεγαλη διαρροη LHM απο αυτο.Αφου καθαριστηκανε τα διαφορα εξαρτηματα,γρασαριστηκανε τα ρουλεμαν με γραφιτουχο γρασσο (οπου ευτυχως ητανε σε καλη κατασταση) τοποθετησα σιαγονες κυλινδρακι τροχους .Η Δευτερη εκπληξη ηρθε οταν ξεκινησα να ρεγουλαρω τα φερμουιτ.....εκει που νομιζα οτι θα ξεμπερδεψω γρηγορα δυστηχως η.μια δεκατεσσαρα βιδα αρνηθηκε να κουνηθει...δοκιμασα φλογιστρα WD40, Coca cola αλλα.το μονο που καταφερα ειναι η βιδα να "κεφαλωσει"...Τις επομενες μερες που θα εχω την ηλεκτροκολληση θα.κολλησω ενα παξιμαδι πανω της και ελπιζω να λυσει!!
φ1.JPG
φ2.JPG
Φ3.JPG
Φ4.JPG
Φ5.JPG
Φ7.JPG
Φ8.JPG
 

2cv01

Member
Εγγραφή
18 Αυγούστου 2015
Μηνύματα
1.447
Reaction score
3.279
Πόντοι
777
Περιοχή
ioannina, Greece
Μπράβο Κώστα !! Αν κατάλαβα εννοείς μια απο τις 2 βίδες που ρεγουλαρουμε τις σιαγώνες και πιάνουν στα σαλιγκάρια ?? Έγω για να την ξεκολλήσω είχα κανεί το εξής !! το έψησα με φλόγιστρο για να σπασουν οι σκουριες και αφου έριξα WD 40 και εσωτερικα και εξωτερικα με μια καστανια και ροπή ( σιδερο 1,5 μετρο :grin:) το έλυσα !! Πρεπεί όμως να σιγουρευτής (αν και λιγο δύσκολο , ποτε δεν ξερεις ) οτι η κεφαλή της βίδας θα αντέξει και δεν θα κλωτσήσει ή ακομα χειρότερα να σπασεί ...
Δεύτερη λύση η ηλεκτροκολλήση όπως είπες :up: Καλα ξεμπερδέματα :)
 

KostasX

Member
Εγγραφή
25 Αυγούστου 2017
Μηνύματα
1.433
Reaction score
5.011
Πόντοι
847
Age
36
Περιοχή
Γρεβενα
Μπράβο Κώστα !! Αν κατάλαβα εννοείς μια απο τις 2 βίδες που ρεγουλαρουμε τις σιαγώνες και πιάνουν στα σαλιγκάρια ?? Έγω για να την ξεκολλήσω είχα κανεί το εξής !! το έψησα με φλόγιστρο για να σπασουν οι σκουριες και αφου έριξα WD 40 και εσωτερικα και εξωτερικα με μια καστανια και ροπή ( σιδερο 1,5 μετρο :grin:) το έλυσα !! Πρεπεί όμως να σιγουρευτής (αν και λιγο δύσκολο , ποτε δεν ξερεις ) οτι η κεφαλή της βίδας θα αντέξει και δεν θα κλωτσήσει ή ακομα χειρότερα να σπασεί ...
Δεύτερη λύση η ηλεκτροκολλήση όπως είπες :up: Καλα ξεμπερδέματα :)
Φίλε 2cv01 είναι μία από τις δύο πίσω βίδες πίσω από το ταμπούρο για να ρεγουλάρουμε τις σιαγόνες(Αυτές πιάνουνε σε κάτι ημικυκλικά παράκεντρα λαμάκια εσωτερικά του ταμπούρου που τα ανοίγει ή τα κλείνει ώστε να φρενάρουν οι δυο σιαγόνες ταυτόχρονα)....Χρησιμοποίησα και εγώ όλα τα βάρβαρα μέσα αλλά πολύ σκληρή για να πεθάνει...Έγινε το κεφάλι της βίδας μια άμορφη επιφάνεια Ηλεκτροκόλληση τώρα και πολύ υπομονή!!
:kind::kind:
 

2cv01

Member
Εγγραφή
18 Αυγούστου 2015
Μηνύματα
1.447
Reaction score
3.279
Πόντοι
777
Περιοχή
ioannina, Greece
Φίλε 2cv01 είναι μία από τις δύο πίσω βίδες πίσω από το ταμπούρο για να ρεγουλάρουμε τις σιαγόνες(Αυτές πιάνουνε σε κάτι ημικυκλικά παράκεντρα λαμάκια εσωτερικά του ταμπούρου που τα ανοίγει ή τα κλείνει ώστε να φρενάρουν οι δυο σιαγόνες ταυτόχρονα)....Χρησιμοποίησα και εγώ όλα τα βάρβαρα μέσα αλλά πολύ σκληρή για να πεθάνει...Έγινε το κεφάλι της βίδας μια άμορφη επιφάνεια Ηλεκτροκόλληση τώρα και πολύ υπομονή!!
:kind::kind:
Οπότε κόλλησε άλλο παξιμάδι απο πάνω και μετά σίδερο με ροπή :grin::grin:
 

citrobella

Citroën Guru
Εγγραφή
23 Νοεμβρίου 2012
Μηνύματα
3.937
Reaction score
8.315
Πόντοι
947
Age
59
Περιοχή
Zwettl Niederösterreich Austria
Website
www.citrobella.com
Καλησπερα σας!!
Επιστροφη στη βαση σημερα και ειπα να επισκευασω το αλλο ταμπουρο οπου εμεινε.Το κυλινδρακι ητανε Off και ειχα μεγαλη διαρροη LHM απο αυτο.Αφου καθαριστηκανε τα διαφορα εξαρτηματα,γρασαριστηκανε τα ρουλεμαν με γραφιτουχο γρασσο (οπου ευτυχως ητανε σε καλη κατασταση) τοποθετησα σιαγονες κυλινδρακι τροχους .Η Δευτερη εκπληξη ηρθε οταν ξεκινησα να ρεγουλαρω τα φερμουιτ.....εκει που νομιζα οτι θα ξεμπερδεψω γρηγορα δυστηχως η.μια δεκατεσσαρα βιδα αρνηθηκε να κουνηθει...δοκιμασα φλογιστρα WD40, Coca cola αλλα.το μονο που καταφερα ειναι η βιδα να "κεφαλωσει"...Τις επομενες μερες που θα εχω την ηλεκτροκολληση θα.κολλησω ενα παξιμαδι πανω της και ελπιζω να λυσει!!
View attachment 10677 View attachment 10678 View attachment 10679 View attachment 10680 View attachment 10681 View attachment 10682 View attachment 10683
..aftes oi 14ares eki ine megalos mbelas...bgasis ta fermouit ke me mia megali penza ta pianis apo tin mesa meria...pano sto salingari...ka ta kounas ligo ligo pera dothe ke meta ksekollane...
Kali sinechia...citrobella
 

KostasX

Member
Εγγραφή
25 Αυγούστου 2017
Μηνύματα
1.433
Reaction score
5.011
Πόντοι
847
Age
36
Περιοχή
Γρεβενα
..aftes oi 14ares eki ine megalos mbelas...bgasis ta fermouit ke me mia megali penza ta pianis apo tin mesa meria...pano sto salingari...ka ta kounas ligo ligo pera dothe ke meta ksekollane...
Kali sinechia...citrobella
Φίλε Citrobella δεν το σκέφτηκα καθόλου....Πολύ ωραία ιδέα idea..Οπότε θα τα ξανανοίξω και θα το κάνω έτσι όπως είπες!. :thanks::kind:
 

citrobella

Citroën Guru
Εγγραφή
23 Νοεμβρίου 2012
Μηνύματα
3.937
Reaction score
8.315
Πόντοι
947
Age
59
Περιοχή
Zwettl Niederösterreich Austria
Website
www.citrobella.com
Φίλε Citrobella δεν το σκέφτηκα καθόλου....Πολύ ωραία ιδέα idea..Οπότε θα τα ξανανοίξω και θα το κάνω έτσι όπως είπες!. :thanks::kind:
...echo lisi etzi kambosa...idika diskolo ine to epichirima se 2cv me embros tamboura...linis to miso amaksi...ase...
 

KostasX

Member
Εγγραφή
25 Αυγούστου 2017
Μηνύματα
1.433
Reaction score
5.011
Πόντοι
847
Age
36
Περιοχή
Γρεβενα
...echo lisi etzi kambosa...idika diskolo ine to epichirima se 2cv me embros tamboura...linis to miso amaksi...ase...
Δε θέλω να σκέφτομαι καθόλου την ιδέα της επισκευής μπροστινών ταμπούρων, πρέπει να είναι μεγάλος μπελάς :dizzy:Ευτυχώς έχω δισκόφρενα εμπρός ( Αλλαγή τακάκια σε 10 λεπτά :D)
 

PapatasosCX77

Member
Εγγραφή
28 Ιουνίου 2017
Μηνύματα
2.141
Reaction score
2.404
Πόντοι
747
Περιοχή
Ιωάννινα, Ελλάς
Δε θέλω να σκέφτομαι καθόλου την ιδέα της επισκευής μπροστινών ταμπούρων, πρέπει να είναι μεγάλος μπελάς :dizzy:Ευτυχώς έχω δισκόφρενα εμπρός ( Αλλαγή τακάκια σε 10 λεπτά :D)
Αστα Κώστα... Στο ff-1 εκεί είναι τα &%#@...
 

KostasX

Member
Εγγραφή
25 Αυγούστου 2017
Μηνύματα
1.433
Reaction score
5.011
Πόντοι
847
Age
36
Περιοχή
Γρεβενα
Μη παραλείπεις την κατεύθυνση των σιαγώνων και την προστασια από την σκόνη.
Τι.εννοεις με κατευθυνση των σιαγονων;Την ρυθμιση εσωτερικα των σιαγονων απο τις παρακεντρες βιδες ;Οσον αφορα τη προστασια απο σκονη δεν εχω βαλει κατι...τι θα πρεπει να κανω;
Σ ευχαριστω πολυ!!!!
 

PapatasosCX77

Member
Εγγραφή
28 Ιουνίου 2017
Μηνύματα
2.141
Reaction score
2.404
Πόντοι
747
Περιοχή
Ιωάννινα, Ελλάς
Τι.εννοεις με κατευθυνση των σιαγονων;Την ρυθμιση εσωτερικα των σιαγονων απο τις παρακεντρες βιδες ;Οσον αφορα τη προστασια απο σκονη δεν εχω βαλει κατι...τι θα πρεπει να κανω;
Σ ευχαριστω πολυ!!!!
Από όσο ξέρω το μονο που μπορείς να κάνεις είναι να ρίξεις καθαριστικό φρένων, αλλά αυτό πριν το σερβίς...
 

KostasX

Member
Εγγραφή
25 Αυγούστου 2017
Μηνύματα
1.433
Reaction score
5.011
Πόντοι
847
Age
36
Περιοχή
Γρεβενα
Από όσο ξέρω το μονο που μπορείς να κάνεις είναι να ρίξεις καθαριστικό φρένων, αλλά αυτό πριν το σερβίς...
Το καθαριστικο φρενων ειναι για να διωχνει βρωμιες (λιπος,γρασσα .κτλπ) και εξατμιζεται σε λιγα δευτερολεπτα αφηνωντας μια επειφανεια καθαρη,δεν εχει να κανει με προστασια απο σκονη.
 

PapatasosCX77

Member
Εγγραφή
28 Ιουνίου 2017
Μηνύματα
2.141
Reaction score
2.404
Πόντοι
747
Περιοχή
Ιωάννινα, Ελλάς
Το καθαριστικο φρενων ειναι για να διωχνει βρωμιες (λιπος,γρασσα .κτλπ) και εξατμιζεται σε λιγα δευτερολεπτα αφηνωντας μια επειφανεια καθαρη,δεν εχει να κανει με προστασια απο σκονη.
Για προστασία από σκόνη δε ξέρω να ρίχνεις τίποτα...
 
Top Bottom