Συνταγή χρώματος

elias

Member
Εγγραφή
13 Μαρτίου 2015
Μηνύματα
41
Reaction score
90
Πόντοι
432
Age
41
Γεια χαρα σε όλους,
είμαι στη φάση που μετά από πολλή σκέψη κατέληξα σε χρώμα. AC 606 bleu glacier και AC136 Gris Rose για ζαντες, προφυλακτηρες και φανοστάτη. Τη συνταγή για το δευτερο χρώμα τη βρήκε ο χρωματοπώλης εδώ στη Ροδο, για το bleu glacier μου ειπε οτι δεν μπορει να κανει κατι, μπηκαμε και στο κομπιουτερ και δεν ειχε καποια συνταγη, μονο αν του βρω 200ml και με βαση αυτο μου φτιαξει αλλο. Εχει αντιμετωπισει καποιος αλλος αντιστοιχο προβλημα, μπορει να βρεθεί απο αλλού η "συνταγη" δηλαδη να αγορασω απο ενα αντιστοιχο καταστημα της Αθήνας ή θα πρεπει να παραγγείλω αναγκαστικά απο renov 2cv τη συσκευασια 1.5kg. Ο χρωματοπωλης ψιλοεθαψε και το χρωμα, λεγοντας οτι με τα παλια χρώματα θα πρεπει να το ξαναβαψω πολυ πιο συντομα το αμαξι, ενω με τα συγχρονα ησυχαζεις για πολλα χρονια. Μπορω να πω οτι περιμενα μια τετοια αντιδραση αφου του δυσκολευω τη πωληση.
 

Taskos

Member
Εγγραφή
24 Απριλίου 2013
Μηνύματα
1.241
Reaction score
2.959
Πόντοι
697
Age
54
Μάλλον εννοεί την ποιότητα του χρώματος έναντι των νέων τύπων.
Τwo pack αντί για cellulose.
 

Flaminio Bertoni

Super Moderator
Εγγραφή
13 Νοεμβρίου 2012
Μηνύματα
6.530
Reaction score
19.032
Πόντοι
1.287
Age
51
Περιοχή
Italy Milan
Τι μοντελο ειναι το 2cv σου?
Δεν μπορω να καταλαβω γιατι να μη μπορει να σου βγαλει το χρωμα μιας κ του λες τον κωδικο...επισης τα χρωματα απο τα αγαπημενα μας αμαξια ειναι μονης...οχι διπλης...επισης
Το AC 136 gris rosè χρησιμοποιηθηκε απο την citroen εως το 1969'
Απο το 1970 κ επειτα αντικαταστηθηκε απο το AC 140 gris rosè...
 
Last edited:

elias

Member
Εγγραφή
13 Μαρτίου 2015
Μηνύματα
41
Reaction score
90
Πόντοι
432
Age
41
Είναι του '74. Το οριτζιναλ χρωμα ειναι κοκκινο, αλλα το αμαξι είναι βαμμένο εδω και παρα πολλα χρονια με εναν κωδικο της Mercedes που εβγαζε τη δεκαετια του '70. Ετσι το αγορασα πριν απο τρια χρόνια. Η επιλογη του bleu glacier ήταν αρκετά δύσκολη και χρονοβορα και εγινε κυριως για συναισθηματικούς λόγους, ειχε ενα τετοιο ένας θειος μου, μαζι με μια καταλευκη DS. Οι τετρατροχες καλλονές δεν υπάρχουν εδώ και αρκετά χρόνια, όπως και ο ιδιοκτήτης τους, οπότε νομιζω ότι θα μου συγχωρησω την μικρή παρασπονδια στο θεμα της αυθεντικοτητας (διαφορετοκο ετος μοντελου και κωδικου χρωματος)

Ερώτηση Α: εάν το βαψω με ακρυλικό μονής (πράγμα που θέλω) η αντοχή του στον χρόνο και τη σκουρια θα είναι μικρότερη συγκριτικά με διπλής;
Ερώτηση Β: τη Δευτέρα θα πάω σε ένα άλλο χρωματοπωλείο. Εάν ουτε εκεί μπορέσουν να μου φτιάξουν το χρώμα, παρόλο που τους δίνω τον κωδικό, υπάρχει κάποιο μαγαζί στην Αθήνα που θα μπορεσουν να μου τα στείλουν με αντικαταβολή;

Ευχαριστώ για τη βοήθεια, πραγματικά ώρες ώρες είναι παρα πολύ δύσκολο να ανακατασκευάσεις και να συντηρείς ένα κλασικό όχημα μακρια απο τα μεγάλα αστικά κέντρα.
 

Pierre Boulanger

Administrator
Εγγραφή
13 Νοεμβρίου 2012
Μηνύματα
13.215
Reaction score
23.877
Πόντοι
1.667
Age
51
Περιοχή
Paris in the sixties
Ο @Flaminio Bertoni έχει πάρε δώσε τελευταία με φανοποιούς όποτε μπορεί να ρωτήσει. Πιστεύω πως εύκολα γίνεται και μπορούμε να βοηθήσουμε ακόμα και αν χρειαστεί να σου το ψωνίσουμε εμείς και να σου το στείλουμε.
Προσωπικά δεν μπορώ να απαντήσω στις άλλες απορίες σου όντας άσχετος :oops:
 

Flaminio Bertoni

Super Moderator
Εγγραφή
13 Νοεμβρίου 2012
Μηνύματα
6.530
Reaction score
19.032
Πόντοι
1.287
Age
51
Περιοχή
Italy Milan
Θα ρωτησω κ θα σου πω...λογικα στελνει κ με αντικαταβολη που εισαι εσυ?
 

mikevespa

Member
Εγγραφή
6 Αυγούστου 2014
Μηνύματα
119
Reaction score
216
Πόντοι
397
Age
50
καλημερα!!!υπαρχει μαγαζι στο γερακα που εχει ολους τους κωδικους αλλα και με φασματογραφο σου φτιαχνει οποιο χρωμα θες.....
εισαι ροδο απ οτι καταλαβα
αν δε το στελνει με αντικαταβολη στο στελνω κ γω αν θες....
τα μονης ακρυλικης που εχουν το βερνικι μεσα στο χρωμα αντεχουν λιγοτερα στον ηλιο και με τα χρονια χανουν τη γυαλαδα τους...τα επαναφερεις ευκολα με γυαλισμα...
τα διπλης ακρυλικης που περνας βερνικι απο πανω με τα χρονια 'ξεφλουδιζουν'απο τον ηλιο αλλα κρατουν περισσοτερο....ακομα και ''παλιο χρωμα'' το φτιαχνουν και διπλης που ειναι νεοτερης τεχνολογιας....
οσον αφορα τη σκουρια δεν εχει να κανει με το χρωμα αλλα με το ασταρι που βαζεις απο κατω...
 

visa chrono

Member
Εγγραφή
1 Δεκεμβρίου 2012
Μηνύματα
13.040
Reaction score
26.833
Πόντοι
1.607
Σε κομπιουτερ βάζοντας τον κωδικό σου βγαζει το χρωμα και το δείγμα αυτού...
Εδω ετσι γινετε..και το εκανα σημερα...για κωδικο χρωματος 1971..
 

elias

Member
Εγγραφή
13 Μαρτίου 2015
Μηνύματα
41
Reaction score
90
Πόντοι
432
Age
41
Το χρώμα βρέθηκε και ειναι μονής! Τώρα μένει να αποφασίσω αν το θέλω μονής ή με βάση αυτό να φτιάξουμε διπλής. Ο χρωματοπώλης και ο βαφέας επιμένουν για διπλής, φίλοι με κλασικά (άλλης εταιρείας) προτείνουν μονής. Χαχαχα, δεν θα ησυχάσω ποτέ.
Υ.Γ. Ειλικρινείς ευχαριστίες σε όλους, ελπίζω σε συνάντηση και βόλτα μετά το καλοκαίρι.
 
Top Bottom