Citroen BX Atout, μόλις την αγόρασα...

nonos

Member
Εγγραφή
30 Νοεμβρίου 2012
Μηνύματα
8.457
Reaction score
19.472
Πόντοι
1.387
Περιοχή
Ex Πατρα, ex Δουβλινο, now Αθηνα
Οτι(!) ακριβως σου ειπε ο visa chrono κατα κοσμον Δημητρης παραπανω! Δε θα μπροουσα να συφωνησω περισσοτερο!
Μιλαμε για ενα σπανιοτατο bx και μ εξαιρεση αλλαγες ασφαλειας οπως οι πισω ζωνες που φυσικα χρειαζονται, διατηρησε το γνησιο και διορθωσε το οπου ποναει. Top maounts, αισθητικα οτι χρειαζεται για να διατηρηθει σε γνησια κατασταση και οπου ποναει στο κυκλωμα των επιστροφων της υδροπνευματικης. Οτι επιπλεον αλλαγη κανεις εκτος εργοστασιακων χαρακτηριστικων το μονο που θα προκαλεσει στο μελλον ειναι μειωμενη μεταπωλητικη αξια και αισθητικα στο ματι του γνωστη, δυσφορια.. Να πεις οτι προοριζοταν για καθημερινο οχημα αμετρητων χιλιομετρων ή ηταν εργατης να κανεις οτι αλλαγη θελεις αλλα οχι σε αυτο το μπιζουδακι:love: Πραγματικα φαινεται πολυ καλοστεκουμενη απο τις φωτογραφιες!
Εχωντας οδηγησει μια ολοιδια τεχνικα σε αλλο χρωμα προσφατα, ειναι απολαυση εστω και με το μικρο της μοτερακι. Να την χαρεις με υγεια και καλη χρονια!
 

Pierre Boulanger

Administrator
Εγγραφή
13 Νοεμβρίου 2012
Μηνύματα
13.215
Reaction score
23.877
Πόντοι
1.667
Age
51
Περιοχή
Paris in the sixties
Καλοστεκούμενη η κούκλα. Ότι είπε ο Δημήτρης και μια χάρη για μένα που δεν κοστίζει και τίποτα :)
Βγαλε αυτό 1.4 πάνω από το BX Atout logo :D
 

scrapy_coco

Member
Εγγραφή
4 Δεκεμβρίου 2021
Μηνύματα
19
Reaction score
34
Πόντοι
252
Age
36
Γεια σας κύριοι
Άργησα να απαντήσω. Θα ήθελα να σας ευχαριστήσω όλους για τις γνώμες και τις συμβουλές. Τελικά δν θα πειράξω τπτ στο αυτοκινητάκι μου. Είναι αυτή που είναι. Αλλά ήθελα να ρωτήσω, τι ειναι το top mount?
 

visa chrono

Member
Εγγραφή
1 Δεκεμβρίου 2012
Μηνύματα
13.040
Reaction score
26.833
Πόντοι
1.607
Γεια σας κύριοι
Άργησα να απαντήσω. Θα ήθελα να σας ευχαριστήσω όλους για τις γνώμες και τις συμβουλές. Τελικά δν θα πειράξω τπτ στο αυτοκινητάκι μου. Είναι αυτή που είναι. Αλλά ήθελα να ρωτήσω, τι ειναι το top mount?

 

scrapy_coco

Member
Εγγραφή
4 Δεκεμβρίου 2021
Μηνύματα
19
Reaction score
34
Πόντοι
252
Age
36
Θα μιλήσω με τον μάστορα μου απο Δευτέρα για τα top mount. Ευχαριστώ.
Έχω κι άλλη ερωτησουλα...
Μπορώ να κάνω το τιμόνι μου πιο ελαφρύ? Υπάρχει καμία έτοιμη λύση με ηλεκτρική κρεμαριερα after market? Η αν υπάρχει κάποια έτοιμη απο επόμενο μοντέλο που να κοπλαρει εύκολα?
Ευχαριστώ
 

visa chrono

Member
Εγγραφή
1 Δεκεμβρίου 2012
Μηνύματα
13.040
Reaction score
26.833
Πόντοι
1.607
Μπορεις να παρεις απο εδω οτι σου χρειαζετε για να εχεις υδραυλικο


η σε ακομα 2-3 αγγελιες ολοληρα αυτοκινητα ανταλακτικα που εχουν ... υδραυλικο ..

keep going
 

xantiamanolis

Member
Εγγραφή
7 Δεκεμβρίου 2012
Μηνύματα
2.734
Reaction score
4.014
Πόντοι
827
Age
50
Περιοχή
Πρεβεζα
Θα μιλήσω με τον μάστορα μου απο Δευτέρα για τα top mount. Ευχαριστώ.
Έχω κι άλλη ερωτησουλα...
Μπορώ να κάνω το τιμόνι μου πιο ελαφρύ? Υπάρχει καμία έτοιμη λύση με ηλεκτρική κρεμαριερα after market? Η αν υπάρχει κάποια έτοιμη απο επόμενο μοντέλο που να κοπλαρει εύκολα?
Ευχαριστώ
βρες ενα ΒΧ ολοκληρο αγορασε το με οτι αξεσουαρ θες να παρεις πχ υδραυλικο τιμονι βγαλε και αποθηκευσε τα παντα αν εχεις χωρο ισως ειναι η καλυτερη λυση
 

Stargazer

Member
Εγγραφή
10 Νοεμβρίου 2021
Μηνύματα
991
Reaction score
1.295
Πόντοι
437
Age
38
Περιοχή
Καλαμαριά
μπορείς να πάρεις ηλεκτρικό από clio 2 και μια πλακέτα από ebay aftermarket που οδηγεί τον ηλεκτροκινητήρα στην οποία ρυθμίζεται και η σκληρότητα θα ψάξω και θα στείλω
 

Stargazer

Member
Εγγραφή
10 Νοεμβρίου 2021
Μηνύματα
991
Reaction score
1.295
Πόντοι
437
Age
38
Περιοχή
Καλαμαριά
controller:
Κολώνα τιμονιού:
 

zach8

Member
Εγγραφή
13 Δεκεμβρίου 2021
Μηνύματα
264
Reaction score
401
Πόντοι
307
Age
50
Όλα καλά και άγια, αλλά είναι από Αγγλία. Την πατήσαμε. Άμα έχει από αλλού, έχει καλώς, αλλιώς....καμιά άλλη ιδέα.
Ειδικά με αυτές τις τιμές.....έχει να πέσει τελωνείο. Εδώ εγώ πέρσυ που πήρα το κιτ για το GS απ'του Cevronic center, με βγήκε ο κούκος αηδόνι.
60€ μαζί με τα μεταφορικά, και ένα κατοστάρικο τα τελωνεία.
Πάλι καλά που δουλεύει, για να λέω χαλάλι τα λεφτά. :lol::lol::lol::lol:
 

Stargazer

Member
Εγγραφή
10 Νοεμβρίου 2021
Μηνύματα
991
Reaction score
1.295
Πόντοι
437
Age
38
Περιοχή
Καλαμαριά
Όλα καλά και άγια, αλλά είναι από Αγγλία. Την πατήσαμε. Άμα έχει από αλλού, έχει καλώς, αλλιώς....καμιά άλλη ιδέα.
Ειδικά με αυτές τις τιμές.....έχει να πέσει τελωνείο. Εδώ εγώ πέρσυ που πήρα το κιτ για το GS απ'του Cevronic center, με βγήκε ο κούκος αηδόνι.
60€ μαζί με τα μεταφορικά, και ένα κατοστάρικο τα τελωνεία.
Πάλι καλά που δουλεύει, για να λέω χαλάλι τα λεφτά. :lol::lol::lol::lol:
Δείγμα έβαλα βρε , clio πουλάνε και στα περίπτερα
 

nonos

Member
Εγγραφή
30 Νοεμβρίου 2012
Μηνύματα
8.457
Reaction score
19.472
Πόντοι
1.387
Περιοχή
Ex Πατρα, ex Δουβλινο, now Αθηνα
Το clio που κολλαει ακριβως? Σαν λυση δηλαδη γενικως?
Η λυση ειναι απλη και μια. Κολωνα και κρεμαγιερα απο πιθανως bx 1.4 kat με υδραυλικο τιμονι. Προταθηκε ηδη.
 

scrapy_coco

Member
Εγγραφή
4 Δεκεμβρίου 2021
Μηνύματα
19
Reaction score
34
Πόντοι
252
Age
36
Το clio που κολλαει ακριβως? Σαν λυση δηλαδη γενικως?
Η λυση ειναι απλη και μια. Κολωνα και κρεμαγιερα απο πιθανως bx 1.4 kat με υδραυλικο τιμονι. Προταθηκε ηδη.
Το δικό μου φοράει το σκυφτό μοτέρ. Νομίζω έχει ξεχωριστά την αντλία που παίρνει κίνηση απο το μοτερ. Αυτό θα ταιριάζει?
 

nonos

Member
Εγγραφή
30 Νοεμβρίου 2012
Μηνύματα
8.457
Reaction score
19.472
Πόντοι
1.387
Περιοχή
Ex Πατρα, ex Δουβλινο, now Αθηνα
Ασε να το δω-ψαξω λιγο και επανερχομαι μην εκανα λαθος. Αντλια υψηλης μια ειναι και δινει και στο τιμονι. Να κανω τοσο λαθος και να ειχαν ξεχωριστη τα πρωτα bx(?)
 
Last edited:

xantiamanolis

Member
Εγγραφή
7 Δεκεμβρίου 2012
Μηνύματα
2.734
Reaction score
4.014
Πόντοι
827
Age
50
Περιοχή
Πρεβεζα
Το δικό μου φοράει το σκυφτό μοτέρ. Νομίζω έχει ξεχωριστά την αντλία που παίρνει κίνηση απο το μοτερ. Αυτό θα ταιριάζει?
η αντλια υψηλης παιρνει απο τα λουρια και μαζι με αυτο δινει και στο τιμονι δεν νομιχω να ειναι διαφορετικη δεν ξερω ομως ο συσσωρευτης αν ειναι ο ιδιος αυτος με υδραυλικο τιμονι και αυτος με χωρις
 

nonos

Member
Εγγραφή
30 Νοεμβρίου 2012
Μηνύματα
8.457
Reaction score
19.472
Πόντοι
1.387
Περιοχή
Ex Πατρα, ex Δουβλινο, now Αθηνα
Με προλαβε..
Εχει οντως αλλο συσσωρευτη και αλλες σωληνωσεις υψηλης πιεσης και επιστροφη.
Θα το αφηνα οπως ειναι γνησιο και αντρικο:lol: μετα και απο αυτο
 

minas

Member
Εγγραφή
22 Δεκεμβρίου 2017
Μηνύματα
949
Reaction score
2.771
Πόντοι
587
Age
35
Αν και απο τη δικια μας θυμαμαι οτι το τιμονι ηταν πολυ βαρυ-σε σημειο δηλαδη,που ειλικρινα απορουσα γιατι ολοι κατηγορουσαν τα lada για βαρυ τιμονι,και ποτε τα ΒΧ....

..........εντουτοις,νομιζω οτι εν ετει 2022,μαλλον θα την αφηνα απειραχτη,ειδικα εφοσον δεν εχω σκοπο να κανω πολλα χιλιομετρα.
Και στο κατω κατω,περα απο θεμα γνησιοτητας ειναι και θεμα τιμης:Δεν ειναι δυνατον ο(υποθετω)ηλικιωμενος πρωην ιδιοκτητης να εστριβε αυτο το τιμονι για 350000 χλμ,και να μη μπορουμε εμεις που ειμαστε και νεα παιδια...priest
 
Εγγραφή
18 Οκτωβρίου 2014
Μηνύματα
6.394
Reaction score
16.660
Πόντοι
1.287
Περιοχή
Région parisienne
τι λαστιχα φοραει? H Bx που ειχα με πελμα εργοστασιακο 145 το τιμονι μια χαρα ηταν. Οταν φορουσε 165 βαραινε παρα πολυ
 

scrapy_coco

Member
Εγγραφή
4 Δεκεμβρίου 2021
Μηνύματα
19
Reaction score
34
Πόντοι
252
Age
36
Καλημέρα σε όλους.. Μετά από ψάξιμο με όλες τις εναλλακτικές που μου προτείνατε αποφάσισα να το αφήσω έτσι.χεχεχε... Θα γλυτώσω χρήματα και χρόνο.. Ασε που το απολαμβάνω λίγο το βαρύ τιμόνι. Πέλμα έχω 165 στα λάστιχα.

Έχω όμως καινούρια ερώτηση. Εκεί που τσούλαει το αμάξι μου βγάζει ένδειξη θαυμαστικό και μετά το stop. Σταματάω και μετά από λίγο σβήνουν. Μου το κάνει συχνά. Τι μπορεί να είναι αυτό?
Ευχαριστώ
 

Attachments

unclenontas

Member
Εγγραφή
12 Ιουνίου 2018
Μηνύματα
70
Reaction score
151
Πόντοι
387
Age
35
Καλημέρα σε όλους.. Μετά από ψάξιμο με όλες τις εναλλακτικές που μου προτείνατε αποφάσισα να το αφήσω έτσι.χεχεχε... Θα γλυτώσω χρήματα και χρόνο.. Ασε που το απολαμβάνω λίγο το βαρύ τιμόνι. Πέλμα έχω 165 στα λάστιχα.

Έχω όμως καινούρια ερώτηση. Εκεί που τσούλαει το αμάξι μου βγάζει ένδειξη θαυμαστικό και μετά το stop. Σταματάω και μετά από λίγο σβήνουν. Μου το κάνει συχνά. Τι μπορεί να είναι αυτό?
Ευχαριστώ
Τρόμπα φρένων; Ή λέω λαλακίες;
 
Top Bottom