Καφενείον "Το δικύλινδρο" (Bar)

ami8_gs_ds_bx

Member
Εγγραφή
31 Δεκεμβρίου 2013
Μηνύματα
1.827
Reaction score
4.165
Πόντοι
777
Age
48
Κατά δήλωση της CEO Linda Jackson της Citroen (20 Jun 2019) η εμπορική παραγωγή νεορετρό οχημάτων δεν είναι επιθυμητή. Τώρα πια όμως με την Stellantis, θα δούμε...

“We evolve our designs by looking at the past,” Citroen boss Linda Jackson told us, “but what I don’t want to do is become a manufacturer that produces retro.

“I’m not going to produce a new 2CV. That had its time, it was right, but it’s about finding out the next design that’ll be right for the customer.”
Αν θυμάμαι καλά πρέπει να έχει περάσει χρόνος από τότε που αντικαταστάθηκε η Linda Jackson, από τον Vincent Cobée. Συνήθως τέτοιες αλλαγές σημαίνουν και αλλαγές σημαίνουν και αλλαγές στον τρόπο που θα προσεγγιστεί η αγορά. Όσον αφορά το θέμα της Stellantis πιθανόν και να μην υπάρξει κάποια αλλαγή στην φιλοσοφία κάθε εταιρίας, αλλά να γίνει μια αλλαγή στην διαχείριση των κεφαλαίων.
 

ami8_gs_ds_bx

Member
Εγγραφή
31 Δεκεμβρίου 2013
Μηνύματα
1.827
Reaction score
4.165
Πόντοι
777
Age
48
Γειά σου ρε Κωστή. Πότε επιστρέφεις στο μόνιμο;
Να είσαι καλά φίλε.
 

Pierre Boulanger

Administrator
Εγγραφή
13 Νοεμβρίου 2012
Μηνύματα
13.215
Reaction score
23.877
Πόντοι
1.667
Age
51
Περιοχή
Paris in the sixties
Καλησπέρα στην όμορφη παρέα!!!
Γεια σου ρε Κώστα με τα μηνύματα σου από όλο τον κόσμο :respect:
 

traffic

Member
Εγγραφή
28 Νοεμβρίου 2014
Μηνύματα
1.466
Reaction score
6.101
Πόντοι
847
Περιοχή
Σαχάρα
Μόνο η επαφή ελαστικών στο δρόμο είναι ακουστική σε αυτό το ΑΚ3όμενον αυτόματο με πάνω από 40 HP που επιταχύνεται γρήγορα και συνεχώς.
Μεγάλη διασκέδαση!
Εξωτερικά δεν φαίνεται από ίσως το ′′ καπάκι ′′ του δεξαμενου αλλά αυτό το AK3 πωλείται με ηλεκτρικό μοτέρ.
Όμορφα ανακαινισμένο και εγκεκριμένο DRW. Δεν έχει ένα κιτ acupacet αντί για ένα ντεπόζιτο αερίου, έναν αυτόματο διακόπτη αντί για ένα ξυλάκι ταχυτήτων και ένα εξάτμιση.
Έτοιμοι για το μέλλον και έτοιμοι για κάθε περιβαλλοντική ζώνη.
Αυτό το AK3τως θα χρησιμοποιηθεί για ένα μελλοντικό σχέδιο 2 CV4U. Περισσότερα για αυτό σύντομα.
Η μετατροπή έγινε από το γκαράζ 2 cv Sander Aalderink
23406
23407
23408
23410
23411
23412
 

Flaminio Bertoni

Super Moderator
Εγγραφή
13 Νοεμβρίου 2012
Μηνύματα
6.530
Reaction score
19.032
Πόντοι
1.287
Age
51
Περιοχή
Italy Milan

traffic

Member
Εγγραφή
28 Νοεμβρίου 2014
Μηνύματα
1.466
Reaction score
6.101
Πόντοι
847
Περιοχή
Σαχάρα
1959 Citroen 2CV Clauzet
(France)

Yiannis Gliniadakis
..λοιπόν το ατελιέ του αμαξοποιού Albert Clauzet βρισκόταν στην Bretagne-de-Marsan στη νότια Γαλλία, μοιάζει να μην υπήρξε παραγωγή, ίσως μοναδικό. Παντού υπάρχει φωτογραφία μόνο του συγκεκριμένου. Αλλά καθόλου πλαστικό. Μεταλλική καρότσα.

23536
 

Flaminio Bertoni

Super Moderator
Εγγραφή
13 Νοεμβρίου 2012
Μηνύματα
6.530
Reaction score
19.032
Πόντοι
1.287
Age
51
Περιοχή
Italy Milan
Ο εφευρέτης τον Lego το σχεδιασε αυτό! δεν εξηγείται αλλιώς τέτοια ασχήμια ...
 

visa chrono

Member
Εγγραφή
1 Δεκεμβρίου 2012
Μηνύματα
13.040
Reaction score
26.833
Πόντοι
1.607
Ο εφευρέτης τον Lego το σχεδιασε αυτό! δεν εξηγείται αλλιώς τέτοια ασχήμια ...
Είναι μοναδικό.. φίλε μου. Και τα lego έχουν καλύτερες γραμμές...

Έπαιξες χιονοπολεμο..? Να δεις όνειρα. @Flaminio Bertoni
 

Flaminio Bertoni

Super Moderator
Εγγραφή
13 Νοεμβρίου 2012
Μηνύματα
6.530
Reaction score
19.032
Πόντοι
1.287
Age
51
Περιοχή
Italy Milan
Είναι μοναδικό.. φίλε μου. Και τα lego έχουν καλύτερες γραμμές...

Έπαιξες χιονοπολεμο..? Να δεις όνειρα. @Flaminio Bertoni
Ευτυχώς που είναι μοναδικό!
 

Nikephoros

Member
Εγγραφή
3 Σεπτεμβρίου 2015
Μηνύματα
4.632
Reaction score
13.101
Πόντοι
1.077
Age
50
Περιοχή
Αθήνα
Πω ρε φίλε..
Οι κουβέρτες στα λάστιχα κάνουν δουλειά?
Είναι αποτελεσματικές σε πολύ μεγάλο βαθμό, απλώς έχουν το μειονεκτημα ότι μόλις συναντήσεις άσφαλτο καθαρή θα πρέπει να τις βγάλεις, διότι κινδυνεύουν να σκιστουν. Μπαίνουν και βγαίνουν πάρα πολύ εύκολα όμως, αρκεί να διαλέξεις τη σωστή διάσταση για τα ελαστικά σου (πολύ βασικό αυτό!).

Τις προτιμώ από τις παραδοσιακές αλυσίδες, οι οποίες είναι ακόμα πιο αποτελεσματικές, αλλά.μονο σε πολύ σοβαρές χιονοπτώσεις με ακραίες περιπτώσεις χιονιού ή πάγου. Αυτό που προτιμώ περισσότερο από όλα, όμως, ειναι τα λάστιχα παντός καιρού, ή τα χειμερινα ελαστικά, ακόμα καλύτερα. Είχα βάλει παντός καιρού Michelin στο Skoda και επέστρεφα τον Ιανουάριο του 2017 από Τρίκαλα, εν μέσω φοβερής χιονοθύελλας. Είχαν σταματήσει όλα τα αυτοκίνητα που δεν είχαν αλυσίδες και εγώ δεν κατάλαβα τίποτα με τα λάστιχα αυτά. Εάν θυμάστε ήταν τότε που είχε αποκλεισθεί και ο... Άδωνις στο Δομοκό και είχε γίνει πολύς ντόρος.... Μου είχε χορηγηθεί πιστοποιητικό και βεβαίωση της Michelin για τις επιδόσεις των ελαστικών στο χιόνι σε περίπτωση που με σταματούσε η Τροχαία! Πάντα βέβαια εντός κάποιων ορίων ύψους χιονιού και πάγου, διότι δεν ήταν καθαρόαιμα χειμερινά!
 
Εγγραφή
18 Οκτωβρίου 2014
Μηνύματα
6.394
Reaction score
16.660
Πόντοι
1.287
Περιοχή
Région parisienne
. Αυτό που προτιμώ περισσότερο από όλα, όμως, ειναι τα λάστιχα παντός καιρού, ή τα χειμερινα ελαστικά, ακόμα καλύτερα. Είχα βάλει παντός καιρού Michelin στο Skoda και επέστρεφα τον Ιανουάριο του 2017 από Τρίκαλα, εν μέσω φοβερής χιονοθύελλας. Είχαν σταματήσει όλα τα αυτοκίνητα που δεν είχαν αλυσίδες και εγώ δεν κατάλαβα τίποτα με τα λάστιχα αυτά. Εάν θυμάστε ήταν τότε που είχε αποκλεισθεί και ο... Άδωνις στο Δομοκό και είχε γίνει πολύς ντόρος.... Μου είχε χορηγηθεί πιστοποιητικό και βεβαίωση της Michelin για τις επιδόσεις των ελαστικών στο χιόνι σε περίπτωση που με σταματούσε η Τροχαία! Πάντα βέβαια εντός κάποιων ορίων ύψους χιονιού και πάγου, διότι δεν ήταν καθαρόαιμα χειμερινά!
l
λες για τα crossclimate?



μου κανει εντυπωση η αποτελεσματικοτητα που αναφερεις στο χιονι.
Γιατι ειναι απο τρα λιγα 4 εποχων, που βασιζονται σε καλοκαιτινα και οχι χειμερινα.
Δεν τα εχω δοκιμασει σε χιονι, τα φορουσα ομως 2 χρονια.

Χειμερινα εχω αυτην την στιγμη στην CX την ντιζελ, και λιγο καλο καιρο να κανει μια μερα τρωγονται πολυ γρηγορα. 3 Μαρτη ηδη εχω ραντεβου για να μπουν θερνια
 

Nikephoros

Member
Εγγραφή
3 Σεπτεμβρίου 2015
Μηνύματα
4.632
Reaction score
13.101
Πόντοι
1.077
Age
50
Περιοχή
Αθήνα
l
λες για τα crossclimate?



μου κανει εντυπωση η αποτελεσματικοτητα που αναφερεις στο χιονι.
Γιατι ειναι απο τρα λιγα 4 εποχων, που βασιζονται σε καλοκαιτινα και οχι χειμερινα.
Δεν τα εχω δοκιμασει σε χιονι, τα φορουσα ομως 2 χρονια.

Χειμερινα εχω αυτην την στιγμη στην CX την ντιζελ, και λιγο καλο καιρο να κανει μια μερα τρωγονται πολυ γρηγορα. 3 Μαρτη ηδη εχω ραντεβου για να μπουν θερνια
Ναι, τα crossclimate. Έχω διασχίσει πάρα πολλούς χιονισμένους δρόμους με αυτά, χωρίς το παραμικρό γλίστρημα!
 
Top Bottom