Καφενείον "Το δικύλινδρο" (Bar)

visa chrono

Member
Εγγραφή
1 Δεκεμβρίου 2012
Μηνύματα
13.052
Reaction score
26.870
Πόντοι
1.607
Πραγματικα ..το εχω απορια ...
Ο καθ ενας κανει οτι θελει με τα χρηματα του...αλλα δεν θα το καταλαβω ...

Που να μην ειχαμε νερο... για ..να πλενουε κωλους ......:X Aρκας for ever


19654
:hypno:
 

maxtsif

Member
Εγγραφή
31 Μαϊου 2018
Μηνύματα
967
Reaction score
3.738
Πόντοι
757
Age
54
Περιοχή
Θεσσαλονίκη

xantiamanolis

Member
Εγγραφή
7 Δεκεμβρίου 2012
Μηνύματα
2.735
Reaction score
4.016
Πόντοι
827
Age
50
Περιοχή
Πρεβεζα
kai θα ακολοθυησουν και αλλοι στην φαβε ηδη εχουν κρουσματα και πανε ολοταχως εκει
 

Nikephoros

Member
Εγγραφή
3 Σεπτεμβρίου 2015
Μηνύματα
4.651
Reaction score
13.151
Πόντοι
1.077
Age
50
Περιοχή
Αθήνα
Το έφερε η συγκυρία να είμαι ο άνθρωπος που κάνει την ειδική εξέταση στο Αττικό νοσοκομείο. Με την 1η ευκαιρία, επειδή και σήμερα μόλις γύρισα από το νοσοκομείο και στην κυριολεξία δεν προλαβαίνω για τίποτα, το θεωρώ χρέος μου να σας πω ορισμένα πράγματα για τον κοροναϊό (όπως είναι η σωστή ονομασία του) και τους ιούς γενικά (για όσους φίλους δε με γνωρίζουν προσωπικά, η εξειδίκευσή μου και το γνωστικό μου αντικείμενο με το οποίο έχω διορισθεί στη δουλειά μου είναι η Ιολογία). Διότι ακούγονται πολλά, και πολλοί αποζητούν την αυτοπροβολή τους (όχι όλοι βέβαια).
 

visa chrono

Member
Εγγραφή
1 Δεκεμβρίου 2012
Μηνύματα
13.052
Reaction score
26.870
Πόντοι
1.607
Το έφερε η συγκυρία να είμαι ο άνθρωπος που κάνει την ειδική εξέταση στο Αττικό νοσοκομείο. Με την 1η ευκαιρία, επειδή και σήμερα μόλις γύρισα από το νοσοκομείο και στην κυριολεξία δεν προλαβαίνω για τίποτα, το θεωρώ χρέος μου να σας πω ορισμένα πράγματα για τον κοροναϊό (όπως είναι η σωστή ονομασία του) και τους ιούς γενικά (για όσους φίλους δε με γνωρίζουν προσωπικά, η εξειδίκευσή μου και το γνωστικό μου αντικείμενο με το οποίο έχω διορισθεί στη δουλειά μου είναι η Ιολογία). Διότι ακούγονται πολλά, και πολλοί αποζητούν την αυτοπροβολή τους (όχι όλοι βέβαια).
Αντε Νικολα πες κατι... δωσε μας tips ....

Ακομα ψαχνω να βρω χαρτι υγειας .... Κατι φιλοι που κανανε δουλειες αγνωουν τους ταπεινους ..δεν βαζουν φωτο........και σε λιγο ...μαλλον θα κοψουν το νερο ...και φοβαμαι μην εχω λερωμενο κ...λο...



Αγαπητε σοβαρα ..
Υποκλεινομε στον ορκο του Ιπποκρατη που εχετε δωσει..Τα σεβη ου σε ολους σε ολα τα νοσοκομεια της χωρας..Με ευχη να ειναι τωρα τα δυσκολα και να μην εχουμε χεοροτερα...
 

Nikephoros

Member
Εγγραφή
3 Σεπτεμβρίου 2015
Μηνύματα
4.651
Reaction score
13.151
Πόντοι
1.077
Age
50
Περιοχή
Αθήνα
Αντε Νικολα πες κατι... δωσε μας tips ....

Ακομα ψαχνω να βρω χαρτι υγειας .... Κατι φιλοι που κανανε δουλειες αγνωουν τους ταπεινους ..δεν βαζουν φωτο........και σε λιγο ...μαλλον θα κοψουν το νερο ...και φοβαμαι μην εχω λερωμενο κ...λο...



Αγαπητε σοβαρα ..
Υποκλεινομε στον ορκο του Ιπποκρατη που εχετε δωσει..Τα σεβη ου σε ολους σε ολα τα νοσοκομεια της χωρας..Με ευχη να ειναι τωρα τα δυσκολα και να μην εχουμε χεοροτερα...
Δημήτρη σε ευχαριστώ πάρα πολύ για τα ενθαρρυντικά σου λόγια! Θα πω περισσότερα ελπίζω σήμερα το βράδυ.

Υ.Γ. Δεν είμαι γιατρός, αλλά βιολόγος! Δεν έχω δώσει όρκο του Ιπποκράτη (ο οποίος βλέπω να καταπατάται συχνά μπροστά στα μάτια μου...). Από μία συγκυρία της ζωής και επειδή είμαι στον εργαστηριακό τομέα (που μπορεί και απαρτίζεται από μη - γιατρούς σε μεγάλο ποσοστό) βρέθηκα στην Ιατρική Σχολή. Είμαι μάλιστα γενικός βιολόγος ως προς το βασικό μου πτυχίο, ούτε μοριακός βιολόγος, ούτε οικολόγος, ούτε τίποτε άλλο!
 

Pierre Boulanger

Administrator
Εγγραφή
13 Νοεμβρίου 2012
Μηνύματα
13.228
Reaction score
23.918
Πόντοι
1.667
Age
51
Περιοχή
Paris in the sixties
Αναμένουμε αγαπητέ. Μπλέξαμε άσχημα..
Κάνενας δεν ξέρει πόσες βδομάδες θα μείνουμε ακόμα στα σπίτια κλειδωμένοι
 

Nikephoros

Member
Εγγραφή
3 Σεπτεμβρίου 2015
Μηνύματα
4.651
Reaction score
13.151
Πόντοι
1.077
Age
50
Περιοχή
Αθήνα
Δουλεύω ασταμάτητα, συγχωρέστε με που ακόμα δεν έχω πει τίποτα σχετικά με τους ιούς, τους κοροναϊούς και τις οποιεσδήποτε επιδημίες/πανδημίες. Με την 1η ευκαιρία θα αναφέρω κάποια πράγματα.
Και επειδή δε με κρατούν άλλο τα πόδια μου, δεν μπορούσα να μην έλθω με "υδροπνευματικό" τρόπο στο νοσοκομείο!:citrolove::citroen:
 

nonos

Member
Εγγραφή
30 Νοεμβρίου 2012
Μηνύματα
8.545
Reaction score
19.698
Πόντοι
1.387
Περιοχή
Ex Πατρα, ex Δουβλινο, now Αθηνα
Κουράγιο και υπομονή Νίκο και μπράβο σε όλους σας!
 

Taskos

Member
Εγγραφή
24 Απριλίου 2013
Μηνύματα
1.262
Reaction score
3.019
Πόντοι
777
Age
54
Δουλεύω ασταμάτητα, συγχωρέστε με που ακόμα δεν έχω πει τίποτα σχετικά με τους ιούς, τους κοροναϊούς και τις οποιεσδήποτε επιδημίες/πανδημίες. Με την 1η ευκαιρία θα αναφέρω κάποια πράγματα.
Και επειδή δε με κρατούν άλλο τα πόδια μου, δεν μπορούσα να μην έλθω με "υδροπνευματικό" τρόπο στο νοσοκομείο!:citrolove::citroen:
Καλή δύναμη Νίκο.
Έχεις την συμπαράσταση και την προσευχή μας. :bow:
 
Εγγραφή
18 Οκτωβρίου 2014
Μηνύματα
6.419
Reaction score
16.749
Πόντοι
1.287
Περιοχή
Région parisienne
Den einai to pio simadiko aytin tin stigmi, alla logo tis thematologias tou site...


Coronavirus et FIVA
Chers adhérents,
La crise du COVID-19 est aujourd’hui une pandémie qui touche pratiquement tout le monde. Trop de nos concitoyens ont déjà été victimes de la maladie, d’abord en Asie, maintenant en Europe et dans d’autres parties du monde.
De nombreux événements, y compris d’importants salons, sont annulés ou reportés. J’imagine la déception des clubs, des organisateurs et des participants, sans parler des dommages matériels associés. Notre Comité Événements a déjà envoyé un message aux membres et aux organisateurs à propos des conséquences pour les événements de la FIVA.
https://urly.it/34wn4
Cette crise aura des conséquences imprévisibles plus vastes pour le monde des véhicules historiques. Nous vous invitons à surveiller l’impact de la crise du COVID-19 sur vous, vos adhérents et le mouvement tout entier des véhicules historiques dans votre pays, et à nous informer dans les semaines à venir des aspects tels que :
  • L’organisation d’événements, par des clubs ou des professionnels.
  • Les conséquences pour les entreprises du secteur des véhicules historiques et si elles entrent dans le cadre de tout programme de compensation financière offert par les gouvernements pour atténuer l’impact économique négatif.
  • Mais aussi: si vous êtes impliqué dans une initiative caritative en faveur de la lutte contre COVIID-19, comme l’ASI, notre ANF, fait la promotion, voir http://www.asifed.it/17106-2/17106/
Nous invitons également nos adhérents professionnels à nous faire part des difficultés auxquelles ils sont confrontés.
Les informations que vous fournirez serviront à déterminer si et comment nous pouvons vous soutenir pendant cette crise. Elles nous aideront également à adapter notre stratégie pour nous préparer au moment où, espérons-le, la crise sera terminée et où la société pourra reprendre le cours normal des choses.
Quoi qu’il arrive ensuite, soyez assurés que nos véhicules historiques survivront à cette crise, tout comme notre passion.
En attendant, nous espérons sincèrement que vous soyez en sécurité et en bonne santé. Nous vous invitons à suivre ce sage conseil de M. Zong, le président de notre ANF en République populaire de Chine : « Selon l’expérience chinoise, vous et votre famille devez rester à la maison. C’est le choix le plus sûr. Compte tenu de l’omniprésence du virus, toute négligence peut conduire à la catastrophe ».

Pour plus d’informations sur le COVID19: https://www.who.int/emergencies/diseases/novel-coronavirus-2019
Bonne chance, et veillez à votre sécurité,
Tiddo Bresters
FIVA President
 

Nikephoros

Member
Εγγραφή
3 Σεπτεμβρίου 2015
Μηνύματα
4.651
Reaction score
13.151
Πόντοι
1.077
Age
50
Περιοχή
Αθήνα
Υπέροχο! Είχα πει παλαιότερα μία ιστορία,, όπου ένας πολύ γνωστός Άγγλος δημοσιογράφος του Car πήγε να πάρει συνέντευξη από τον Ανδρέα Ζαπατίνα και ανέφερε πόσο μικρός αισθάνθηκε μπροστά σε έναν πολύγλωσσο, ευρυμαθή και τόσο ευφυή άνθρωπο. Και δεν είχε καταλάβει ότι είναι Έλληνας, νόμιζε ότι είναι κάποιος Ισπανός!
 

Nikephoros

Member
Εγγραφή
3 Σεπτεμβρίου 2015
Μηνύματα
4.651
Reaction score
13.151
Πόντοι
1.077
Age
50
Περιοχή
Αθήνα
Κορωναϊός:

Πραγματικά ζούμε καταστάσεις τις τελευταίες ημέρες που δεν μπορούν να εξηγηθούν με τη λογική. Και νομίζω θα δούμε και βιώσουμε και άλλα πολλά. Τι συμβαίνει λοιπόν με τον συγκεκριμένο ιό και γενικά με τους ιούς?

Είναι σημαντικό να ακούμε τις συμβουλές των λοιμωξιολόγων για τον περιορισμό αυτών των επιδημιών. Και αυτό γιατί στο επίκεντρο της δουλειάς των λοιμωξιολόγων βρίσκεται ο άνθρωπος, ενώ το επίκεντρο της δικής μου δουλειάς είναι οι ιοί. Για αυτό, επειδή ακούγονται πάρα πολλά τον τελευταίο καιρό, επιτρέψτε μου να σας πω κάποια πράγματα για το συγκεκριμένο θέμα.

Οι ιοί δεν είναι ζωντανοί, αλλά ούτε και νεκροί οργανισμοί. Είναι μοριακές οντότητες που βασίζονται πλήρως στον ξενιστή τους, όπως ο άνθρωπος στη συγκεκριμένη περίπτωση, για να επιβιώσουν και να διαιωνίσουν την ύπαρξή τους. Δεν τους συμφέρει, δηλαδή, γενικά να "πεθαίνει" ο ξενιστής τους, Και υπάρχουν αμέτρητοι ιοί. 40000 διαφορετικοί ιοί έχουν καταγραφεί έως σήμερα, αλλά είναι ασύλληπτος ο αριθμός τους στην πραγματικότητα. Εκατοντάδες χιλιάδες διαφορετικά είδη στις θάλασσες - μία σταγόνα θαλασσινού νερού μπορεί να περιέχει 10 εκατομμύρια ιούς! Εάν βάλεις όλους τους ιούς των βακτηρίων που υπάρχουν στη γη, τους λεγόμενους βακτηριοφάγους, κατά μήκος ξέρετε τι μήκος θα έχουν? 130 εκατομμύρια έτη φωτός!!!

Καταλαβαίνετε ότι ουσιαστικά ζούμε σε έναν ατελείωτο ωκεανό από ιούς, στον αέρα, στο νερό, στο φαγητό μας, στο έδαφος, στις επιφάνειες, παντού και οι περισσότεροι ιοί βρίσκονται σε μία ισορροπία με τους ξενιστές τους. Οι ιοί δεν είναι τίποτε άλλο από Δαρβινικές οντότητες, δηλαδή είναι υπάρξεις που αναπτύχθηκαν και εξελίχθηκαν ακολουθώντας τις φυσιολογικές διαδικασίες της ζωής. Τους ίδιους ακριβώς μηχανισμούς με τους οποίους ευλογήθηκε ο πλανήτης για να αναπτυχθεί και να ευδοκιμήσει η ζωή σε αυτόν.

Γιατί τότε συμβαίνουν αυτές οι σοβαρές ιογενείς ασθένειες? Γιατί συμβαίνουν επιδημίες και πανδημίες? Οι λόγοι είναι 2, ιογενείς και ανθρωπογενείς.

Όσον αφορά τους ιογενείς, υπάρχουν ιοί που εξελίσσονται ταχύτερα από άλλους, όπως ο κοροναϊός, ο ιός της γρίππης, οι εντεροϊοί, ο HIV κ.λ.π., λόγω ιδιαιτεροτήτων στον τρόπο αναπαραγωγής τους. Δέχονται πίεση από το ανοσοποιητικό μας σύστημα, από αντιιϊκές ουσίες, κ.λ.π. και προσπαθούν να διαφύγουν για να επιβιώσουν, ακριβώς κατά το Δαρβινικό πρότυπο της επιβίωσης του καλύτερα προσαρμοσμένου σε μια συγκεκριμένη χρονική στιγμή, όπως συμβαίνει με όλους τους οργανισμούς. Εκμεταλλεύονται τη μεγάλη τους γενετική ποικιλομορφία (η οποία διαμορφώνεται από τα φαινόμενα που ονομάζονται μεταλλάξεις και γενετικοί ανασυνδυασμοί), η οποία όσο πιο μεγάλη είναι, τόσες περισσότερες είναι και οι πιθανότητες να επιλεγεί ο "καλύτερος". Έτσι όμως μπορεί να αναδυθούν στην κοινότητα νέα στελέχη ιών, τα οποία ή θα έχουν νέες λοιμογόνες ιδιότητες, ή/και μία νέα δομή που δεν αναγνωρίζεται από το ανοσοποιητικό μας σύστημα (μην ξεχνάμε, το ανοσοποιητικό μας σύστημα εκπαιδεύεται, μαθαίνει έναν ξένο εισβολέα για να αποκτήσει μνήμη έναντι του εισβολέα, η λεγόμενη ανοσία την οποία προσπαθούμε να προκαλέσουμε με τα εμβόλια για να εκπαιδεύσουμε δηλαδή το ανοσοποιητικό μας να θυμάται ένα παθογόνο για να του επιτεθεί όταν το συναντήσει στην πραγματικότητα). Και εάν δεν το έχει ξανασυναντήσει το παθογόνο, δε θα είναι τόσο αποτελεσματική η αντίδρασή του απέναντί του με πιθανές δυσάρεστες συνέπειες για τον ξενιστή και την κοινότητα. Οι ιοί που βλέπουμε είναι αποτέλεσμα συνύπαρξης - συνεξέλιξης με τον ξενιστή τους για αν μπορέσουν να επιβιώσουν. Εάν ένας νέος ιός έρχεται σε επαφή για 1η φορά με έναν οργανισμό, δεν είχαν τον χρόνο να "αναγνωρίσουν" ο ένας τον άλλο και να εξελίξουν τη συνύπαρξή τους. Και σε επίπεδο κοινότητας, ένας νέος ιός με τον οποίο δεν έχει έλθει σε επαφή μαζί του η κοινότητα, σημαίνει ότι θα εξαπλωθεί γρήγορα, δε θα αναγνωρισθεί από το ανοσοποιητικό σύστημα όλων των ανθρώπων με αποτέλεσμα τις επιδημίες ή, εάν ξεπεράσει τα στενά γεωγραφικά όρια μίας περιοχής, τις πανδημίες όταν είναι σε πολύ μεγάλο βαθμό μεταλλαγμένος. Ξέρετε ποιο ήταν το μεγαλύτερο όπλο των Ισπανών κατακτητών τον 16ο αιώνα όταν εισέβαλαν στο νέο Κόσμο? Όχι οι πανοπλίες τους, τα κανόνια τους και τα μουσκέτα τους, αλλά οι λοιμώδεις ασθένειες που έφεραν μαζί τους και αποδεκάτισαν τους ιθαγενείς πληθυσμούς! Σε μισό αιώνα ο πληθυσμός του Μεξικού μειώθηκε από τα 25 στα 3 εκατομμύρια από την ευλογιά, τον τύφο και την ιλαρά που έφεραν οι Ισπανοί κατακτητές, διότι πολύ απλά οι ντόπιοι πληθυσμοί δεν είχαν έλθει ποτέ σε επαφή με αυτές τις ασθένειες και άρα, δεν είχαν ανοσία σε αυτές.

Υπάρχουν, όμως και πολλοί ανθρωπογενείς παράγοντες, πάρα πολύ σοβαροί, οι οποίοι αποτελούν γόνιμο έδαφος για την ανάδυση αυτών των ιών που δεν αναγνωρίζονται από το ανοσοποιητικό μας σύστημα. Καταστροφή περιβάλλοντος, αποψίλωση δασών, κλιματολογικές αλλαγές (ξηρασία, πλημμύρες, καταστροφές), πόλεμοι με μετακινήσεις πληθυσμών που ευνοούν την επιδημική εξάπλωση ασθενειών, φτώχεια, μεταφορές (ταχύτατη επιδημική εξάπλωση, ιδίως με τα αεροπλάνα - να τι έγινε με τον κορωναϊό), "μάντρωμα" των ανθρώπων και συνωστισμός τους σε στενούς χώρους στέγασης και εργασίας, υπερπληθυσμός πόλεων, ανθρώπινο ήθος (καταρράκωση ψυχολογικής κατάστασης - ναρκωτικά και μετάδοση HIV/HCV, σεξουαλική απελευθέρωση, κ.λ.π.), στενή επαφή με άλλους ξενιστές για τροφή και άλλου είδους εκμετάλλευση που αποτέλεσε γόνιμο έδαφος για μεγάλου βαθμού εξέλιξη/αλλαγή των ιών (κορωναϊός, ιός της γρίππης) και αμέτρητοι άλλοι λόγοι. (Δώστε βάση στο τελευταίο, όταν ένας ιός μεταπηδάει από ένα είδος οργανισμού σε ένα άλλο, τα πράγματα δεν είναι πολύ καλά, ο ιός έχει αποκτήσει νέες ιδιότητες! O ΗΙV προέρχεται από αντίστοιχο ιό στους πιθήκους της Δυτικής Σαχάρας τους οποίους κυνηγούσαν και έτρωγαν, τα ίδια με τη γρίππη και τους χοίρους, τον κορωναϊό, κ.λ.π., καταστάσεις που αποτελούν γόνιμο έδαφος για να αναδυθεί ένα νέο στέλεχος με νέες ιδιότητες).

Για αυτό λοιπόν δεν υπάρχει απαραίτητα κάτι το συνομωσιολογικό σχετικά με την εμφάνιση του νέου κορωναϊού. Η όλη κατάσταση αποτελεί για εμένα μία πρώτης τάξης ευκαιρία για να κατανοήσει επιτέλους η ανθρωπότητα την ουσία των επιδημιών και τη σημασία της ανθρώπινης ζωής και ευημερίας, ψυχικής και σωματικής. Έχει αναδυθεί ο παραλογισμός, η παράνοια και η ανοησία με τη νέα επιδημία και υπάρχουν πάρα πολλοί που την εκμεταλλεύονται για να "βγουν στο γυαλί" και να ικανοποιήσουν την αυτοπροβολή τους. Celebrities, γιατροί άσχετοι με το αντικείμενο, πολιτικοί, κ.λ.π. Επιπρόσθετα, θα πρέπει να καταλάβει η ανθρωπότητα ότι δεν είναι μόνο ο κορωναϊός, είναι και το μισό εκατομμύριο νεκροί τον χρόνο από τη γρίππη, τα 2 εκατομμύρια νεκροί από ηπατίτιδα Β, C και HIV, τα εκατομμύρια νεκρών από τα ναρκωτικά, τα τροχαία ατυχήματα, τις ψυχικές ασθένειες που μπορούν να αντιμετωπισθούν και τόσα άλλα προβλήματα. Αλλά εμείς, ακόμα και τώρα, να προβάλουμε το εγώ μας. Να διασπείρεται ο πανικός για λόγους που με κάνουν να πιστεύω ότι κρύβονται και άλλα πράγματα πίσω. Ακόμα και γιατροί βρίσκονται σε κατάσταση αλλοφροσύνης από τον πανικό. Βεβαίως και είναι σοβαρή η κατάσταση και θέλει προσοχή, ιδίως για τα εκατομμύρια ανθρώπων των ευπαθών ομάδων που κινδυνεύουν άμεσα, αλλά άλλο αυτό και άλλο η παράνοια που ζούμε. Όλες οι επιδημίες θέλουν σταθερή επαγρύπνηση και κουλτούρα συμπεριφοράς όλων των ανθρώπων. Να ακούμε πάντα τους ειδικούς, τους λοιμωξιολόγους και λοιπούς σχετικούς γιατρούς, όπως ακούμε έναν καλό μηχανικό για το αυτοκίνητό μας! Μην ξεχνάμε ότι το σπουδαιότερο φάρμακο είναι η σύνεση και η ψυχραιμία.

Όσον αφορά τη θεία κοινωνία που ειπώθηκε, θα πώ μόνο το εξής: πολλοί παθογόνοι ιοί υπήρχαν, υπάρχουν και θα υπάρχουν για πάντα, διότι έτσι είναι η δύναμη της ζωής στον πλανήτη μας. Η παρουσία των παθογόνων ιών είναι άρρηκτα συνυφασμένη με τις ανθρώπινες κοινωνίες εδώ και χιλιάδες χρόνια (και αυτό είναι καταγεγραμμένο σε αρχαία κείμενα και αρχαιολογικά ευρήματα).

Υ.Γ. το ξέρετε ότι το 8% του γενετικού μας υλικού αποτελείται από ρετροϊούς, μία ομάδα δηλαδή ιών στην οποία ανήκει και ο HIV, o ιός δηλαδή που προκαλεί το AIDS? Ενσωμάτωσαν το γενετικό τους υλικό σε εμάς πολλές χιλιάδες χρόνια πριν και επιτελούν σημαντικές λειτουργίες που μπορεί να σχετίζονται είτε με την εμφάνιση ή όχι κάποιων ασθενειών, είτε με φυσιολογικές λειτουργίες του οργανισμού μας, όπως η εμφύτευση του εμβρύου στο ενδομήτριο των γυναικών!
 
Top Bottom