Καφενείον "Το δικύλινδρο" (Bar)

2cv01

Member
Εγγραφή
18 Αυγούστου 2015
Μηνύματα
1.445
Reaction score
3.273
Πόντοι
777
Περιοχή
ioannina, Greece
Τελικά θα παω μέχρι την μπαλντουμα απο τον παλιό μετα θα βγω εγνατια και στην συνεχια απο τον παλιο μέχρι Καλαμπάκα !!
Έφτασε κ η ώρα του σερβις του ... τν άλλη βδομάδα που θα εχω χρόνο θα τ κάνω πρέπει να διορθωθούν καποια απαραιτητα πράγματα πριν ταξιδέψει το ντεσεβο θα έχει φώτο στο κατάλληλο θεμαα :)
 

KostasX

Member
Εγγραφή
25 Αυγούστου 2017
Μηνύματα
1.433
Reaction score
5.011
Πόντοι
847
Age
36
Περιοχή
Γρεβενα
Τελικά θα παω μέχρι την μπαλντουμα απο τον παλιό μετα θα βγω εγνατια και στην συνεχια απο τον παλιο μέχρι Καλαμπάκα !!
Έφτασε κ η ώρα του σερβις του ... τν άλλη βδομάδα που θα εχω χρόνο θα τ κάνω πρέπει να διορθωθούν καποια απαραιτητα πράγματα πριν ταξιδέψει το ντεσεβο θα έχει φώτο στο κατάλληλο θεμαα :)
Στο Γρεβενά Καλαμπάκα να έχεις το νου σου γιατι είναι ιδιαίτερα απαιτητική στριφτερη διαδρομή και κυκλοφορώ με το Abarth... Χαχαχαχα:lol::rotfl:...Στην Εγνατία άναψε τα Alarm για να σε προσέχουνε, ιδιαίτερα στα τούνελ και στα κλειστά κομμάτια, διότι η ταχύτητα των 2cv είναι απαγορευτική κανονικά για Αυτοκίνητοδρόμο βάση Κ. Ο. Κ..!!
 

2cv01

Member
Εγγραφή
18 Αυγούστου 2015
Μηνύματα
1.445
Reaction score
3.273
Πόντοι
777
Περιοχή
ioannina, Greece
Το θεμα είναι οτι δεν εχω αλαρμ :lol:
Πάντως αυτό που έχω παρατηρήσει σε δρόμους σαν τν Εγνατία ειδικά αν έχει κ λιγο ανηφόρα ειναιειναπάω οτι πάω πορεια μαζι με τα φορτηγά :lol:
 
Εγγραφή
18 Οκτωβρίου 2014
Μηνύματα
6.394
Reaction score
16.660
Πόντοι
1.287
Περιοχή
Région parisienne
ρε παιδιά, σε αυτά τα τμήματα η Εγνατία έχει ΑΝΩΤΑΤΟ όριο που ποικίλει από 70 έως 130.
τα κατώτατα δηλαδή ποια είναι για τον κώδικα και δεν μπορεί να κινηθεί το Ντεσεβό;
 

KostasX

Member
Εγγραφή
25 Αυγούστου 2017
Μηνύματα
1.433
Reaction score
5.011
Πόντοι
847
Age
36
Περιοχή
Γρεβενα
ρε παιδιά, σε αυτά τα τμήματα η Εγνατία έχει ΑΝΩΤΑΤΟ όριο που ποικίλει από 70 έως 130.
τα κατώτατα δηλαδή ποια είναι για τον κώδικα και δεν μπορεί να κινηθεί το Ντεσεβό;
Βάση του Άρθρου 30/2018 το κατωτατο οριο ταχύτητας σε εθνική οδό και αυτοκίνητοδρόμο είναι τα 70Χλμ. Το ντεσεβο υπάρχουν κομμάτια της Εγνατίας που δε μπορεί να ξεπερασει τα 50χλμ/ανα ώρα...
 

2cv01

Member
Εγγραφή
18 Αυγούστου 2015
Μηνύματα
1.445
Reaction score
3.273
Πόντοι
777
Περιοχή
ioannina, Greece
Πας με 70 με κρεμασμενο κινητηρα και το γκαζι στο πατωμα αλλα πας!
 

Pierre Boulanger

Administrator
Εγγραφή
13 Νοεμβρίου 2012
Μηνύματα
13.215
Reaction score
23.877
Πόντοι
1.667
Age
51
Περιοχή
Paris in the sixties
Βάση του Άρθρου 30/2018 το κατωτατο οριο ταχύτητας σε εθνική οδό και αυτοκίνητοδρόμο είναι τα 70Χλμ. Το ντεσεβο υπάρχουν κομμάτια της Εγνατίας που δε μπορεί να ξεπερασει τα 50χλμ/ανα ώρα...
Καλό και αυτό. Δεν το γνώριζα!
Φανταστείτε σκηνικό να σε σταματάει μπάτσος να σε γράψει για υπερβολικά αργή ταχύτητα :lol:
 

KostasX

Member
Εγγραφή
25 Αυγούστου 2017
Μηνύματα
1.433
Reaction score
5.011
Πόντοι
847
Age
36
Περιοχή
Γρεβενα
Πας με 70 με κρεμασμενο κινητηρα και το γκαζι στο πατωμα αλλα πας!
Εμενα η προσωπική μου εμπειρία έδειξε ότι οδηγηση με ταχυτητα 70 χλμ σε δρόμο με διαρκή κλιση + - 10% είναι άπιαστη.. Συγκεκριμένα στο Γρεβενά Πτολεμαΐδα από Εγνατία στις ανηφόρες κατέβαζα μέχρι και 2α με 50χλμ και στις κατηφόρες έπαιρνα φορά για να ανέβω την επόμενη ανηφόρα.. Το
κομμάτι Ιωάννινα Γρεβενα είναι συνεχώς ανηφόρικο με μικρές εξαιρέσεις...
Τα 70.χλμ τα βγάζεις με 3η κομμένη?
 
Εγγραφή
18 Οκτωβρίου 2014
Μηνύματα
6.394
Reaction score
16.660
Πόντοι
1.287
Περιοχή
Région parisienne
Βάση του Άρθρου 30/2018 το κατωτατο οριο ταχύτητας σε εθνική οδό χύεκαι αυτοκίνητοδρόμο είναι τα 70Χλμ.
Δεν μπορεί να ισχύει χωρίς εξαιρέσεις, αφου σε αρκετά σημεία σε αυτοκινητοδρόμους η ΑΝΩΤΑΤΗ επιτρεπτή ταχύτητα είναι 70 χλμ/ώρα (κομμάτια της Αττικής οδού-το τμήμα της Περιφερειακής οδού).

Επίσης σε όλες σχεδόν τις σήραγγες στους αυτοκινητοδρόμους το ανώτατο όριο είανι 80 χλμ/ώρα. Μου φαίνεται παράλογο εκέι το κατώτατο όριο να είναι 70 χλμ/ώρα.

Για τα σημεία που ισχύει το ντε φάκτο ανώτατο όριο 130χλμ/ώρα, λογικό είναι το κατώτατο 70λμ/ώρα.

Επίσης, τώρα που το θυμάμαι καλλίτερα, υπάρχουν σημεία στην Εγνατία (στροφές Καβάλα) που το ανώτατο όριο ταχύτητας είναι 60 χλμ/ώρα.
Εκεί προφανώς δεν μπορεί να ισχύει κάποιο 'γενικό' κατώτατο όριο 70 χλμ/ωρα. όπως άλλωστε ο ΚΟΚ μπορεί να αναφέρει σαν ανωτατο όριο τα 130χλμ/ώρα στους αυτοκινητοδρόμους, αλλά αυτό δεν έχει καθολική ισχύ, αφού σε πολλά σημεία η σήμανση ορίζει διαφορετικά.
 
Last edited:

2cv01

Member
Εγγραφή
18 Αυγούστου 2015
Μηνύματα
1.445
Reaction score
3.273
Πόντοι
777
Περιοχή
ioannina, Greece
Εμενα η προσωπική μου εμπειρία έδειξε ότι οδηγηση με ταχυτητα 70 χλμ σε δρόμο με διαρκή κλιση + - 10% είναι άπιαστη.. Συγκεκριμένα στο Γρεβενά Πτολεμαΐδα από Εγνατία στις ανηφόρες κατέβαζα μέχρι και 2α με 50χλμ και στις κατηφόρες έπαιρνα φορά για να ανέβω την επόμενη ανηφόρα.. Το
κομμάτι Ιωάννινα Γρεβενα είναι συνεχώς ανηφόρικο με μικρές εξαιρέσεις...
Τα 70.χλμ τα βγάζεις με 3η κομμένη?
Ναι Κώστα αλλαγή της δευτερας στα 60 χλμ και 3η τερμα γκάζι μεχρι να φτασει τα 70 και μετα μειωνω γκαζι και το κρατάω οσο χρειάζεται για να διατηρεί χιλιόμετρα και να μην ξεπλενω τον κυλινδρο λογο της ακαυστης !!
 

KostasX

Member
Εγγραφή
25 Αυγούστου 2017
Μηνύματα
1.433
Reaction score
5.011
Πόντοι
847
Age
36
Περιοχή
Γρεβενα
Δεν μπορεί να ισχύει χωρίς εξαιρέσεις, αφου σε αρκετά σημεία σε αυτοκινητοδρόμους η ΑΝΩΤΑΤΗ επιτρεπτή ταχύτητα είναι 70 χλμ/ώρα (κομμάτια της Αττικής οδού-το τμήμα της Περιφερειακής οδού).

Επίσης σε όλες σχεδόν τις σήραγγες στους αυτοκινητοδρόμους το ανώτατο όριο είανι 80 χλμ/ώρα. Μου φαίνεται παράλογο εκέι το κατώτατο όριο να είναι 70 χλμ/ώρα.

Για τα σημεία που ισχύει το ντε φάκτο ανώτατο όριο 130χλμ/ώρα, λογικό είναι το κατώτατο 70λμ/ώρα.

Επίσης, τώρα που το θυμάμαι καλλίτερα, υπάρχουν σημεία στην Εγνατία (στροφές Καβάλα) που το ανώτατο όριο ταχύτητας είναι 60 χλμ/ώρα.
Εκεί προφανώς δεν μπορεί να ισχύει κάποιο 'γενικό' κατώτατο όριο 70 χλμ/ωρα. όπως άλλωστε ο ΚΟΚ μπορεί να αναφέρει σαν ανωτατο όριο τα 130χλμ/ώρα στους αυτοκινητοδρόμους, αλλά αυτό δεν έχει καθολική ισχύ, αφού σε πολλά σημεία η σήμανση ορίζει διαφορετικά.
Το ίδιο πράγμα λέμε.. Όπου υπάρχει ρύθμιση ταχύτητας εννοειτε την ακολουθούμε (πχ 60 Χαω) αλλά όταν το όριο είναι 130 το ελάχιστο όριο είναι 70Χαω.
 
Εγγραφή
18 Οκτωβρίου 2014
Μηνύματα
6.394
Reaction score
16.660
Πόντοι
1.287
Περιοχή
Région parisienne
Σε ανωφέρειες στο τμήμα της Εγνατίας που περιγράφετε, ακόμα και με c3 1.1 β' γενιάς έχω δυσκολευτεί να κρατηθώ στα 70 χλμ/ωρα
 

KostasX

Member
Εγγραφή
25 Αυγούστου 2017
Μηνύματα
1.433
Reaction score
5.011
Πόντοι
847
Age
36
Περιοχή
Γρεβενα
Ναι Κώστα αλλαγή της δευτερας στα 60 χλμ και 3η τερμα γκάζι μεχρι να φτασει τα 70 και μετα μειωνω γκαζι και το κρατάω οσο χρειάζεται για να διατηρεί χιλιόμετρα και να μην ξεπλενω τον κυλινδρο λογο της ακαυστης !!
Το δουλεύεις πάρα πολύ ψηλα με αλλαγή Δευτέρας στα 60 να ξέρεις ότι είναι στα κόκκινα. Επίσης όταν το πατάς τέρμα το γκάζι η το δουλεύεις παρατεταμένα κρεμασμένο να ξέρεις ότι τα ξεπλένεις τα χιτώνια από λάδια λόγω ακαυστης βενζίνης(Σπασιμο λιπαντικης μεμβράνης) . Για αυτό πριν από κάθε μεγάλο ταξίδι ΠΑΝΤΑ αλλαγή λάδια στο ντεσεβο.
Για μένα ειναι προτιμότερο να πας με χαμηλότερη ταχύτητα που να τη σηκώνει ανετα(δλδ 2α και χαλαρά) Θα το καταλάβεις αυτό που σου λέω στο κομμάτι Γρεβενά-Καλαμπάκα...
 
Εγγραφή
18 Οκτωβρίου 2014
Μηνύματα
6.394
Reaction score
16.660
Πόντοι
1.287
Περιοχή
Région parisienne
Το ίδιο πράγμα λέμε.. Όπου υπάρχει ρύθμιση ταχύτητας εννοειτε την ακολουθούμε (πχ 60 Χαω) αλλά όταν το όριο είναι 130 το ελάχιστο όριο είναι 70Χαω.
αν αντικείμενο συζήτησης είναι τα κατώτατα όρια, και αν μπορεί το 2cv να τα ακολουθήσει , αυτό δεν δίνει απάντηση στο ποια είναι τα κατώτατα όρια στα τμήματα των αυτοκινητοδρόμων (όπως σε πολλά σημεία η Εγνατία από τα Γιανεννα μέχρι την Βεροια) όπου η ανώτατη επιτρεπτή είναι 80, 90 ή 110.
Φιλικά. Ελπίζω να έγινα κατανοητός. ίσως να μην εκφραστηκα με απόλυτη ακριβεια
 

KostasX

Member
Εγγραφή
25 Αυγούστου 2017
Μηνύματα
1.433
Reaction score
5.011
Πόντοι
847
Age
36
Περιοχή
Γρεβενα
Σε ανωφέρειες στο τμήμα της Εγνατίας που περιγράφετε, ακόμα και με c3 1.1 β' γενιάς έχω δυσκολευτεί να κρατηθώ στα 70 χλμ/ωρα
αν αντικείμενο συζήτησης είναι τα κατώτατα όρια, και αν μπορεί το 2cv να τα ακολουθήσει , αυτό δεν δίνει απάντηση στο ποια είναι τα κατώτατα όρια στα τμήματα των αυτοκινητοδρόμων (όπως σε πολλά σημεία η Εγνατία από τα Γιανεννα μέχρι την Βεροια) όπου η ανώτατη επιτρεπτή είναι 80, 90 ή 110.
Φιλικά. Ελπίζω να έγινα κατανοητός. ίσως να μην εκφραστηκα με απόλυτη ακριβεια
Το αντικείμενο συζήτησης είναι αν μπορεί το ντεσεβο να ταξιδέψει στην Εγνατία Οδό στο κομμάτι Ιωάννινα - Γρεβενα...
Φιλικα Ίσως να μην εκφράστηκα και εγώ σωστά..
 

visa chrono

Member
Εγγραφή
1 Δεκεμβρίου 2012
Μηνύματα
13.040
Reaction score
26.833
Πόντοι
1.607
Έχει αναφερθεί ποιο πίσω...
Ήρθε στην ζωή πριν λίγο καιρό.. Στα ενδότερα κρύβει και άλλα classic..
 

Alex Kon

Member
Εγγραφή
27 Απριλίου 2017
Μηνύματα
562
Reaction score
1.320
Πόντοι
577
Age
30
Έχει αναφερθεί ποιο πίσω...
Ήρθε στην ζωή πριν λίγο καιρό.. Στα ενδότερα κρύβει και άλλα classic..
Ενδιαφέρον πόνημα. Τοσα αμαξια απλα κάθονται εκεί ή τα νοικιάζεις κιόλας για καποια βολτα;;
 

nonos

Member
Εγγραφή
30 Νοεμβρίου 2012
Μηνύματα
8.457
Reaction score
19.472
Πόντοι
1.387
Περιοχή
Ex Πατρα, ex Δουβλινο, now Αθηνα
Καλησπερα φιλαρακια μου, ελπιζω να περνατε ενα ομορφο καλοκαιρινο σαββατοβραδο :D
 

PapatasosCX77

Member
Εγγραφή
28 Ιουνίου 2017
Μηνύματα
2.141
Reaction score
2.404
Πόντοι
747
Περιοχή
Ιωάννινα, Ελλάς
Καλησπερα φιλαρακια μου, ελπιζω να περνατε ενα ομορφο καλοκαιρινο σαββατοβραδο :D
Επίσης φίλτατε :)
 
Top Bottom