Citroen CX 20 TRE του Νίκου

nonos

Member
Εγγραφή
30 Νοεμβρίου 2012
Μηνύματα
8.545
Reaction score
19.710
Πόντοι
1.387
Περιοχή
Ex Πατρα, ex Δουβλινο, now Αθηνα
Ποσο μ αγαπατε ρε γμτ :lol:
 

nonos

Member
Εγγραφή
30 Νοεμβρίου 2012
Μηνύματα
8.545
Reaction score
19.710
Πόντοι
1.387
Περιοχή
Ex Πατρα, ex Δουβλινο, now Αθηνα
πάντως τα αεροδυναιμκά τάσια την αδικούσαν αισθητικά...
Με τασια croissete αγοραστηκε και η δικη μας 2400 pallas το '97...Αν ειναι δυνατον... Με το που παρκαρε εξω απο το σπιτι θυμαμαι τον πατερα μου να τα βγαζει:lol:
Γενικα αξεχαστη στιγμη η πρωτη φορα που ειδα τη cx εξω απο το σπιτι.
 

Nikephoros

Member
Εγγραφή
3 Σεπτεμβρίου 2015
Μηνύματα
4.652
Reaction score
13.151
Πόντοι
1.077
Age
50
Περιοχή
Αθήνα
Νικο παλι καλα αμα γυρισει ο χρηστος μονιμα φροντισε ΕΣΥ να φυγεις
:lol:Πάντως Μανώλη η πάγια ευχή μου είναι να βρεθεί η κατάλληλη συγκυρία και ευκαιρία να τα πούμε όλοι από κοντά! Όσο μακριά και αν είμαστε...
 
Εγγραφή
18 Οκτωβρίου 2014
Μηνύματα
6.419
Reaction score
16.749
Πόντοι
1.287
Περιοχή
Région parisienne
...tha diafoniso...to GS as poume ine pio balanced apo mia kefalobari CX...akoma ke oi BX ine anoteres se afti tin askisi...
η cx εχει υπερβολικό βάρος μπροστά, 72-28 αναλογία, και οι πρεστίζ ήταν ακόμα χειρότερες, μέχρι ένα σημείο πάντως η σιτροέν προσπαθούσε να φτιάξει τότε εμπροσθοβαρή οχήματα, ds, cx τα πιο χαρακτηριστικά.

το GS /Α το έχω στην καρδιά μου. ακόμα και οι σιτροενάκηδες δεν συνειδηοτοποιούν πως σε κάποια σημεία είναι ανώτερο και από ds, sm, cx.
το προδίδει ο θόρυβος του αερόψυκτου, οι αδύναμοι κινητήρες και το φτωχό εσωτερικό.
 

GiAnniS

Member
Εγγραφή
24 Ιουνίου 2014
Μηνύματα
2.869
Reaction score
7.907
Πόντοι
957
Age
52
Περιοχή
Lion France
η cx εχει υπερβολικό βάρος μπροστά, 72-28 αναλογία, και οι πρεστίζ ήταν ακόμα χειρότερες, μέχρι ένα σημείο πάντως η σιτροέν προσπαθούσε να φτιάξει τότε εμπροσθοβαρή οχήματα, ds, cx τα πιο χαρακτηριστικά.

το GS /Α το έχω στην καρδιά μου. ακόμα και οι σιτροενάκηδες δεν συνειδηοτοποιούν πως σε κάποια σημεία είναι ανώτερο και από ds, sm, cx.
το προδίδει ο θόρυβος του αερόψυκτου, οι αδύναμοι κινητήρες και το φτωχό εσωτερικό.
Θα συμφωνήσω εκτός από 2 σημεία! Το μοτέρ 1300cc με τα 65 άλογα είναι πάρα πολύ ζωηρό και φτάνει τα 180χιλ. άνετα!!!! όσο για το φτωχό εσωτερικό ο ανταγωνισμός ήταν πολύ χειρότερος. Η PALLAS δε ήταν σε άλλη κατηγορία!!!!
 

PapatasosCX77

Member
Εγγραφή
28 Ιουνίου 2017
Μηνύματα
2.141
Reaction score
2.404
Πόντοι
747
Περιοχή
Ιωάννινα, Ελλάς
Θα συμφωνήσω εκτός από 2 σημεία! Το μοτέρ 1300cc με τα 65 άλογα είναι πάρα πολύ ζωηρό και φτάνει τα 180χιλ. άνετα!!!! όσο για το φτωχό εσωτερικό ο ανταγωνισμός ήταν πολύ χειρότερος. Η PALLAS δε ήταν σε άλλη κατηγορία!!!!
Να σημειωθει επίσης πως η Pallas είχε οροφή βινυλίου πράγμα που καμία Mercedes και BMW δεν είχε. Μόνο οι Rolls-Royce Silver Shadow (νομιζω) είχαν τέτοια τότε...
 
Εγγραφή
18 Οκτωβρίου 2014
Μηνύματα
6.419
Reaction score
16.749
Πόντοι
1.287
Περιοχή
Région parisienne
Θα συμφωνήσω εκτός από 2 σημεία! Το μοτέρ 1300cc με τα 65 άλογα είναι πάρα πολύ ζωηρό και φτάνει τα 180χιλ. άνετα!!!! όσο για το φτωχό εσωτερικό ο ανταγωνισμός ήταν πολύ χειρότερος. Η PALLAS δε ήταν σε άλλη κατηγορία!!!!
φτωχό σε σχεση με ds, cx το εσωτερικό.μόνο 1.1 εχω οδηγήσει

Να σημειωθει επίσης πως η Pallas είχε οροφή βινυλίου πράγμα που καμία Mercedes και BMW δεν είχε. Μόνο οι Rolls-Royce Silver Shadow (νομιζω) είχαν τέτοια τότε...
εντάξει μπορεί να μην είχαν οι merc, αλλά τα φορντ κορτίνα είχαν!

γενικά μέχρι μέσα '80s έπαιζε πολύ αμερική πλευρά η οροφοή βινυλίου
 

GiAnniS

Member
Εγγραφή
24 Ιουνίου 2014
Μηνύματα
2.869
Reaction score
7.907
Πόντοι
957
Age
52
Περιοχή
Lion France
Να σημειωθει επίσης πως η Pallas είχε οροφή βινυλίου πράγμα που καμία Mercedes και BMW δεν είχε. Μόνο οι Rolls-Royce Silver Shadow (νομιζω) είχαν τέτοια τότε...
βινύλιο μόνο κατά παραγγελία !
 

PapatasosCX77

Member
Εγγραφή
28 Ιουνίου 2017
Μηνύματα
2.141
Reaction score
2.404
Πόντοι
747
Περιοχή
Ιωάννινα, Ελλάς
βινύλιο μόνο κατά παραγγελία !
Θέλω να πω πως οι Mercedes δεν είχανε ουτε κατα παραγγελία.
 

Nikephoros

Member
Εγγραφή
3 Σεπτεμβρίου 2015
Μηνύματα
4.652
Reaction score
13.151
Πόντοι
1.077
Age
50
Περιοχή
Αθήνα
Μια που μεγάλωσα με μία GS για 15 χρόνια, από τα οποία τα 10 ήταν με των κινητήρα των 1.3 λίτρων και 5άρι κιβώτιο, θα συμφωνήσω και εγώ με τον Γιάννη ότι οι επιδόσεις της GSA 1.3 ήταν πολύ καλύτερες από αυτές που έγραφαν διάφοροι. Το κοντέρ έδειχνε πολύ άνετα 170, αλλά το ισχυρό της σημείο, κατά τη γνώμη μου, ήταν οι ρεπρίζ λόγω της εξαιρετικής καμπύλης ροπής του 4κύλινδρου boxer (αν όχι εξαιρετική σε απόλυτα νούμερα...).

wykres_power.jpg
 

GiAnniS

Member
Εγγραφή
24 Ιουνίου 2014
Μηνύματα
2.869
Reaction score
7.907
Πόντοι
957
Age
52
Περιοχή
Lion France
Θέλω να πω πως οι Mercedes δεν είχανε ουτε κατα παραγγελία.
Η Mercedes όπως και οι Citroen δεν είχαν ανάγκη το βινύλιο για να είναι αυτές που είναι!!! Είχαν πολλά να πουν και χωρίς!!
 

PapatasosCX77

Member
Εγγραφή
28 Ιουνίου 2017
Μηνύματα
2.141
Reaction score
2.404
Πόντοι
747
Περιοχή
Ιωάννινα, Ελλάς
Η Mercedes όπως και οι Citroen δεν είχαν ανάγκη το βινύλιο για να είναι αυτές που είναι!!! Είχαν πολλά να πουν και χωρίς!!
Βεβαίως, αλλά το βινύλιο δίνει ακόμη ανώτερη αίσθηση. Τα Ford για παράδειγμα και ολόκληρα να τα καλύψεις με βινύλιο, δεν φτάνουν το επίπεδο της Citroen και της Mercedes. Και η Neue Klasse της BMW όμως είναι ωραία αυτοκίνητα. Είχε ένας θείος μου μια BMW 2000. Πολύ ωραίο αυτοκίνητο!!!
Συγγνώμη για το Off Topic. Ας πάμε στο Καφενείο αν είναι...
 

nonos

Member
Εγγραφή
30 Νοεμβρίου 2012
Μηνύματα
8.545
Reaction score
19.710
Πόντοι
1.387
Περιοχή
Ex Πατρα, ex Δουβλινο, now Αθηνα
Είχε ένας θείος μου μια BMW 2000. Πολύ ωραίο αυτοκίνητο!!!
Να το βλεπεις καλο ηταν οντως... Κι εμενα μ αρεσε!
Ειχα κανει φωτογραφιση πριν καμια 5ετια μια που ηταν αραγμενη σε ανοιχτο χωρο στη Πατρα καμια 20αρια χρονια.
 

Nikephoros

Member
Εγγραφή
3 Σεπτεμβρίου 2015
Μηνύματα
4.652
Reaction score
13.151
Πόντοι
1.077
Age
50
Περιοχή
Αθήνα
Σήμερα συμπληρώθηκαν 2 χρόνια από τότε που την οδήγησα για πρώτη φορά! Έναν χρόνο και κάτι τη χάρηκα, 10 μήνες κλειδωμένη μέσα. Όλοι μας περιμένουμε εδώ και 7 μήνες την περιβόητη υπογραφή (και ούτε πρόκειται να τη βάλει ο "αρμόδιος" υπουργός, έτσι όπως πάνε...)grom
 
Εγγραφή
18 Οκτωβρίου 2014
Μηνύματα
6.419
Reaction score
16.749
Πόντοι
1.287
Περιοχή
Région parisienne
Όλοι μας περιμένουμε εδώ και 7 μήνες την περιβόητη υπογραφή (και ούτε πρόκειται να τη βάλει ο "αρμόδιος" υπουργός, έτσι όπως πάνε...)grom
τι σε νοιάζει; η εοεε δεν εκδιδει πια πινακίδες κι αυτό φαινεται ήταν το ζητούμενο...
 

Pierre Boulanger

Administrator
Εγγραφή
13 Νοεμβρίου 2012
Μηνύματα
13.228
Reaction score
23.918
Πόντοι
1.667
Age
51
Περιοχή
Paris in the sixties
Σήμερα συμπληρώθηκαν 2 χρόνια από τότε που την οδήγησα για πρώτη φορά! Έναν χρόνο και κάτι τη χάρηκα, 10 μήνες κλειδωμένη μέσα. Όλοι μας περιμένουμε εδώ και 7 μήνες την περιβόητη υπογραφή (και ούτε πρόκειται να τη βάλει ο "αρμόδιος" υπουργός, έτσι όπως πάνε...)grom
Να την χαίρεσαι προσωρινά έστω και έτσι. Τελειώνουν τα ψωμιά των ορφανών του Στάλιν..
Ελπίζω οι επόμενοι να αλλάξουν την γελοία κατάσταση που ζούμε τώρα..
 

xantiamanolis

Member
Εγγραφή
7 Δεκεμβρίου 2012
Μηνύματα
2.735
Reaction score
4.016
Πόντοι
827
Age
50
Περιοχή
Πρεβεζα
υπαρχει αγανακτηση για τα καθικια που μας κυβερνουν εκει εξω?.....εγω προσωπικα εχω και πολυ απο αυτην...
 

Nikephoros

Member
Εγγραφή
3 Σεπτεμβρίου 2015
Μηνύματα
4.652
Reaction score
13.151
Πόντοι
1.077
Age
50
Περιοχή
Αθήνα
Πριν από τρία χρόνια, σαν σήμερα! Από τότε που ο Κώστας αγόρασε τη CX για εμένα στην Αυστρία. Η φιλία και η ευγένεια του Κώστα και της παρέας του my2cv πρώτα και μετά αυτό το υπέροχο αυτοκίνητο με κάνουν να μην ξεχνώ....

Και γράφω πολύ σπάνια σε αυτό το thread διότι αισθάνομαι σα να είναι (και είναι) αυτοκίνητο όλων μας!
 

Pierre Boulanger

Administrator
Εγγραφή
13 Νοεμβρίου 2012
Μηνύματα
13.228
Reaction score
23.918
Πόντοι
1.667
Age
51
Περιοχή
Paris in the sixties
Και γράφω πολύ σπάνια σε αυτό το thread διότι αισθάνομαι σα να είναι (και είναι) αυτοκίνητο όλων μας!
Πράγματι είναι.. Πέρασαν κιόλας 3 χρόνια.. Θυμάμαι σαν χθες που είχα έρθει να πάρω το παρπρίζ της DS που κουβάλαγε από την Αυστρία με την φορτωτική.
Ας ελπίσουμε το συντομότερο να μπορούμε να τα χαιρόμαστε πάλι...
 

Nikephoros

Member
Εγγραφή
3 Σεπτεμβρίου 2015
Μηνύματα
4.652
Reaction score
13.151
Πόντοι
1.077
Age
50
Περιοχή
Αθήνα
Πράγματι είναι.. Πέρασαν κιόλας 3 χρόνια.. Θυμάμαι σαν χθες που είχα έρθει να πάρω το παρπρίζ της DS που κουβάλαγε από την Αυστρία με την φορτωτική.
Ας ελπίσουμε το συντομότερο να μπορούμε να τα χαιρόμαστε πάλι...
Αμήν! Και σκέφτομαι αυτό που λέγαμε, για πιο δραστικά μέτρα, εάν το αντέχω οικονομικά και όχι τα ημίμετρα της ομηρίας στο "Ελληνικο" καθεστώς του ιστορικού αυτοκινήτου.
 
Top Bottom