Ανακατασκευή Citroen 2CV By Kostas X

nonos

Member
Εγγραφή
30 Νοεμβρίου 2012
Μηνύματα
8.546
Reaction score
19.710
Πόντοι
1.387
Περιοχή
Ex Πατρα, ex Δουβλινο, now Αθηνα
Παντως εχεις καει ωραιες δουλιτσες παραπανω! Με το καλο να μπαρκαρεις και να ξαναγυρισεις για νεες περιπετειες!
 

visa chrono

Member
Εγγραφή
1 Δεκεμβρίου 2012
Μηνύματα
13.052
Reaction score
26.870
Πόντοι
1.607
Το έχω παγώσει διότι ετοιμάζομαι να φύγω για δουλειά αγαπητοί φίλοι!!
( άσε που δεν μπορώ να τον βρω με τίποτα)
Internet θα έχεις στην θάλασσα...?
 

KostasX

Member
Εγγραφή
25 Αυγούστου 2017
Μηνύματα
1.433
Reaction score
5.011
Πόντοι
847
Age
36
Περιοχή
Γρεβενα
Παντως εχεις καει ωραιες δουλιτσες παραπανω! Με το καλο να μπαρκαρεις και να ξαναγυρισεις για νεες περιπετειες!
Σ ευχαριστώ πάρα πολύ Νονε!!
:thanks::kind:
 

KostasX

Member
Εγγραφή
25 Αυγούστου 2017
Μηνύματα
1.433
Reaction score
5.011
Πόντοι
847
Age
36
Περιοχή
Γρεβενα
Internet θα έχεις στην θάλασσα...?
Εξαρτάται από την ηλικία του πλοίου....Στα πιο καινούργια είναι ικανοποιητικο στα πιο παλιά όμως σερνεται....
 

KostasX

Member
Εγγραφή
25 Αυγούστου 2017
Μηνύματα
1.433
Reaction score
5.011
Πόντοι
847
Age
36
Περιοχή
Γρεβενα
Επιστροφή στη βάση και ξεκίνησα σιγά σιγά να λύνω το ντεσεβακι... Το σασί βρέθηκε τσάκισμενο και δυστυχώς λάθος επισκευασμενο...Ευτυχως παρήγγειλα καινούργιο,.. Η καμπίνα έχει κάποια σημεία σαπίλας αλλά δομικά στέκει καλά για τα χρόνια του. Θα αλλαχθούν τα πατώματα με τα εργοστασιακά και όπου χρειαστεί λαμαρινοδουλεια θα κόψω και θα βάλω καινούργια λαμαρίνα... Εννοειτε ότι θα επιθεωρηθουνε όλα τα μηχανικά μέρη που δεν έκανα περσυ ( άξονες, μπράτσα, κεντρικές μπουκάλες, κλπ)..
14420

14421

14422

14423

14424

14425

14426
 

KostasX

Member
Εγγραφή
25 Αυγούστου 2017
Μηνύματα
1.433
Reaction score
5.011
Πόντοι
847
Age
36
Περιοχή
Γρεβενα
Επέστρεψες δυναμικά :thumbs:
Σασί από που θα φέρεις? Μιλάμε για γαλβανιζέ από έξω?
Σασί από Der Fransoze και παρήγγειλα το αντίγραφο του γνήσιου.Ειναι μόνο ασταρωμενο.. Θα το περάσω με Λευκό Chassis coat και αντισκωριακο κερί. Όλα τα εκτεθημενα εξαρτήματα (ψαλίδια μπουκάλες, κλπ) θα τα πέρα σω με εποξικο αστάρι συν όλα τα προαναφερομενα.Εχω τη δυνατότητα να γαλβανισω και το καινούργιο σασί αλλά όπως έχω ξαναπεί τα αστάρια και τα προστατευτικα σκουριάς της εποχής μας (Εποξικα) κάνουνε θαύματα και πιστεύω σε αυτά μιας και τα χρησιμοποιούμε εκτενέστερα στο χώρο εργασίας μου.
 

Pierre Boulanger

Administrator
Εγγραφή
13 Νοεμβρίου 2012
Μηνύματα
13.228
Reaction score
23.918
Πόντοι
1.667
Age
51
Περιοχή
Paris in the sixties
Πολύ καλή επιλογή. Δεν χρειάζεται κατά την γνώμη μου να το γαλβανίσεις. Τζάμπα τα έξοδα. Με όλα αυτά που περιέγραψες θα το έχεις μια ζωή.
 

hatson

Member
Εγγραφή
31 Ιανουαρίου 2017
Μηνύματα
27
Reaction score
34
Πόντοι
362
Age
45
Θα σου χτυπήσει και τον αριθμό του σασί σου ?
 

KostasX

Member
Εγγραφή
25 Αυγούστου 2017
Μηνύματα
1.433
Reaction score
5.011
Πόντοι
847
Age
36
Περιοχή
Γρεβενα
Καλησπέρα στην ομάδα!!!
Σημερινή πρόοδος εργασιών.... Σήμερα έφαγα μια μέρα για να λύσω τα παξιμάδια που ασφαλίζουν την κεντρική μπουκάλα στο σασί... Αφού από το βράδυ τα ποτιζα με Wd40(Μαγικό ζωμό) τα ζέστανα με φλογιστρο αλλά μάταια.... Οποτε έκοψα τα Support από το Σασί (Το σασί δεν κάνει ούτε για παλιοσιδερα). Δυστυχώς επαληθεύτηκε η αρχική μου εκτίμηση ότι κάτω από την Πίσσα θα είναι χάλια... Όσο αφαιρώ πίσσα βρίσκω βαθιά κρυμμένη σκουριά... Ακόμα και τα ψαλίδια κάτω από την πίσσα έχουνε σκουριά.Η πίσσα θα πρεπει να αφαιρεθεί εντελώς από όλα τα εξαρτήματα ώστε να γίνει σωστή εκτίμηση της κατάστασης του οχήματος....
14447
14448
14449
14450
 

nonos

Member
Εγγραφή
30 Νοεμβρίου 2012
Μηνύματα
8.546
Reaction score
19.710
Πόντοι
1.387
Περιοχή
Ex Πατρα, ex Δουβλινο, now Αθηνα
Σα γενικο σχολιο, και σεβομενος απολυτως το οτι ειναι ενα μικρο θαυμα με το χρονο που εχεις οτι κανεις ανακατασκευη, ειναι σημαντικο οπως βλεπεις να ξεκιναμε απο τα δομικα-βασικα και προς τα εξω. Απο την αρχη βεβαια συμφωνουσες αλλα ειπαμε ειναι και θεμα χρονου-ταξιδιων δυστυχως.

Πραγματικα σε τραγικη κατασταση παντως. Αντε σενιο θα γινει!!:dance::grin:
 

KostasX

Member
Εγγραφή
25 Αυγούστου 2017
Μηνύματα
1.433
Reaction score
5.011
Πόντοι
847
Age
36
Περιοχή
Γρεβενα
Σα γενικο σχολιο, και σεβομενος απολυτως το οτι ειναι ενα μικρο θαυμα με το χρονο που εχεις οτι κανεις ανακατασκευη, ειναι σημαντικο οπως βλεπεις να ξεκιναμε απο τα δομικα-βασικα και προς τα εξω. Απο την αρχη βεβαια συμφωνουσες αλλα ειπαμε ειναι και θεμα χρονου-ταξιδιων δυστυχως.

Πραγματικα σε τραγικη κατασταση παντως. Αντε σενιο θα γινει!!:dance::grin:
Σ ευχαριστώ πολύ Νονε!!! Τα άφησα εις γνώση μου για φέτος φίλε Νονε.. Έκανα περσυ Μηχανικά, εσωτερικό, λαμαρίνες έξω και άφησα για φέτος πατώματα και σασί!!!
 

xantiamanolis

Member
Εγγραφή
7 Δεκεμβρίου 2012
Μηνύματα
2.735
Reaction score
4.016
Πόντοι
827
Age
50
Περιοχή
Πρεβεζα
αφησες το τελευταιο και πιο δυσκολο κομματι
 

KostasX

Member
Εγγραφή
25 Αυγούστου 2017
Μηνύματα
1.433
Reaction score
5.011
Πόντοι
847
Age
36
Περιοχή
Γρεβενα
αφησες το τελευταιο και πιο δυσκολο κομματι
Μανώλη δε θα το χαρακτήριζα δύσκολο.... Απλά. Ειναι βρωμοδουλεια να το ξεπισωσεις...και το κόψε ράψε... Εάν έχεις καινούργιο σασί όλα γίνονται...
 

KostasX

Member
Εγγραφή
25 Αυγούστου 2017
Μηνύματα
1.433
Reaction score
5.011
Πόντοι
847
Age
36
Περιοχή
Γρεβενα
Καλησπέρα στην ομάδα!!!
Ξεκίνησα τρίψιμο εξαρτημάτων και πέρασμα με σταθεροποιητης σκουριάς.Η κατάσταση είναι τραγική δυστυχώς από ότι εξάρτημα πιάνω μέχρι τώρα... Αλλά συνεχίζω!!!
Απορία... Ξέρει κάποιος να μου πει πως να ξεπληνω τις κεντρικές μπουκαλες από μεσα?
14858
14859
14860
14861
14862
 

xantiamanolis

Member
Εγγραφή
7 Δεκεμβρίου 2012
Μηνύματα
2.735
Reaction score
4.016
Πόντοι
827
Age
50
Περιοχή
Πρεβεζα
δεν εχω αποψη προσωπικη πρακτικα απο οπτικη μονο πλευρα μονο το λεω κωστα
 

KostasX

Member
Εγγραφή
25 Αυγούστου 2017
Μηνύματα
1.433
Reaction score
5.011
Πόντοι
847
Age
36
Περιοχή
Γρεβενα
δεν εχω αποψη προσωπικη πρακτικα απο οπτικη μονο πλευρα μονο το λεω κωστα
Το κατάλαβα Μανώλη!!Το δύσκολο είναι ότι το αυτοκίνητο ήτανε κακοσυντηρημενο από την πλευρά αμαξώματος... Είδανε σάπια και αντί να κόψουμε τα σάπια πατώματα κόλλησαν από πάνω τσόντα λαμαρίνα.. Επίσης το πισσωσανε από κάτω με αποτέλεσμα όπου έσπασε η πισσα και πέρασε υγρασία να έχει γίνει η λαμαρίνα πούδρα. Τώρα εγώ το ξεπισωνω και ανακαλύπτω στο 100% την ζημιά που υπέστη. Το σασί θα το άλλαζα ούτως ή άλλως διότι δε θέλω να ξανασχοληθω στο μέλλον με το θέμα σασί. :-)
 
Top Bottom