Ανακατασκευή 2CV By Argyris

Aργυρης Χλετσος

Αργύρης
Member
Εγγραφή
26 Νοεμβρίου 2018
Μηνύματα
4
Reaction score
12
Πόντοι
332
Age
38
Περιοχή
αργυρουπολη
Καλησπέρα φίλοι μου

Πρόσφατα αγόρασα ένα 2cv με σκοπό να το ανακατασκευάσω πλήρως. O αριθμός πλαισίου είναι VF7AZKA00KA178550. Καθότι το αμάξι είναι σε πολύ άσχημη κατάσταση πως μπορώ να μάθω λεπτομέρειες όπως να δω ποια έκδοση είναι ή ποιο είναι το original χρώμα ώστε η ανακατασκευή να γίνει σύμφωνα με τα εργοστασιακά πρότυπα. Ο αριθμός που γράφει πάνω η καμπίνα είναι AC539 αλλά πολύ φοβάμαι πως την έχουν αλλάξει.. Ξύνοντας το χρώμα παρατήρησα ότι όντως η καμπίνα ήταν σε πράσινο χρώμα προτού βαφτεί αλλά οι πόρτες έχουν άλλο χρώμα (καφε). Επίσης τα φανάρια έχουν νίκελ περίβλημα και τα φλας έχουν μαύρο πλαίσιο.
IMG_8630.JPG

IMG_9025.JPG
IMG_8643.JPG
IMG_8699.JPG
IMG_8991.JPG
 
Last edited by a moderator:

nonos

Member
Εγγραφή
30 Νοεμβρίου 2012
Μηνύματα
8.530
Reaction score
19.664
Πόντοι
1.387
Περιοχή
Ex Πατρα, ex Δουβλινο, now Αθηνα
Αργυρη καλως ηρθες και μπραβο για την αποφαση σου! Θα σε βοηθησουν τα παιδια καταλληλα. Εγω ειμαι λιγο καμμενος με τα xantia και τα zx.
 

Pierre Boulanger

Administrator
Εγγραφή
13 Νοεμβρίου 2012
Μηνύματα
13.226
Reaction score
23.914
Πόντοι
1.667
Age
51
Περιοχή
Paris in the sixties
To AC539 πάντως είναι το κάτωθι χρώμα:

IMG00052-20111015-1328_resized.jpg


Αν δεν φαίνεται καλά είναι λαχανί ανοιχτό.. Πολύ ωραίο

Καλώς ήρθες..
 

Pierre Boulanger

Administrator
Εγγραφή
13 Νοεμβρίου 2012
Μηνύματα
13.226
Reaction score
23.914
Πόντοι
1.667
Age
51
Περιοχή
Paris in the sixties
Επίσης στα τελευταία μοντέλα ο κωδικός του χρώματος δεν ήταν σε ταμπελάκι.. Μπορεί κάποιος να επιβεβαιώσει ότι τα παλιότερα μοντέλα το είχαν (το ταμπελάκι) για να δούμε αρχικά με αυτό τον τρόπο αν το χρώμα είναι σωστό?

Καλή δύναμη Αργύρη.. Το αυτοκίνητο φαίνεται σε αρκετά καλή κατάσταση :thumbs:
 

Flaminio Bertoni

Super Moderator
Εγγραφή
13 Νοεμβρίου 2012
Μηνύματα
6.538
Reaction score
19.056
Πόντοι
1.287
Age
51
Περιοχή
Italy Milan
Επιβεβαιώνω...περιπου εως το 84 κ νωριτερα το μεταλικο ταμπελακι μετα βαζανε σφραγιδα...τσεκαρε εαν μπροστα εχεις ταμπουρα η δισκους. Ταμπουρα εως 81. Δεδομενου οτι δεν το εχουν κανει μετατροπη το σαζμαν. ΒΓΑΛΕ με τρυπανι το πριτσινι απο το ταμπελακι ac να φανει το αρχηκο χρωμα. Το νουμερο πλαισιου δεν βλεπω καλα...το εχουν οξυγονοκολυσει ? Καλος ηρθες
 

xantiamanolis

Member
Εγγραφή
7 Δεκεμβρίου 2012
Μηνύματα
2.735
Reaction score
4.016
Πόντοι
827
Age
50
Περιοχή
Πρεβεζα
για το πλαισιο θα εγραφα και γω....πιστευω οτι θα βγαλεις ακρη ισως και με το αριθμο πλαισιου......τσεκαρες αδεια και λαμαρινα οτι ειναι οκ...?διοτι δεν μου αρεσει κατι εκει....καλη αρχη και καλο κουραγιο
 

Aργυρης Χλετσος

Αργύρης
Member
Εγγραφή
26 Νοεμβρίου 2018
Μηνύματα
4
Reaction score
12
Πόντοι
332
Age
38
Περιοχή
αργυρουπολη
Ευχαριστώ για τις άμεσες απαντήσεις σας.

O αριθμός πλαισίου που γράφει η άδεια συμβαδίζει με τον αριθμό που γράφει πάνω το σασί.
Για την καμπίνα έχω αμφιβολίες αν είναι η μαμά. Σίγουρα πάντως ήταν βαμμένη σύμφωνα με τον κωδικό AC539 γιατί ξύνοντας το χρώμα εμφανίστηκε το πράσινο από κάτω, Μπροστά έχει δισκόπλακες.
Υπάρχει περίπτωση με τον αριθμό πλαισίου να βρούμε λεπτομέρειες για το χρώμα του και αν είναι κάποια συγκεκριμένη έκδοση;
 

nonos

Member
Εγγραφή
30 Νοεμβρίου 2012
Μηνύματα
8.530
Reaction score
19.664
Πόντοι
1.387
Περιοχή
Ex Πατρα, ex Δουβλινο, now Αθηνα
Πολλα συγχαρητηρια που θελεις να το επαναφερεις στη γνησια κατασταση και μονο!
 

Aργυρης Χλετσος

Αργύρης
Member
Εγγραφή
26 Νοεμβρίου 2018
Μηνύματα
4
Reaction score
12
Πόντοι
332
Age
38
Περιοχή
αργυρουπολη

Flaminio Bertoni

Super Moderator
Εγγραφή
13 Νοεμβρίου 2012
Μηνύματα
6.538
Reaction score
19.056
Πόντοι
1.287
Age
51
Περιοχή
Italy Milan
Εγω στη θεση σου θα το εκανα οπως ηταν εξ αρχης η καμπινα verd jade ac 539... προφανως να αλλαξαν σασί..αλλα μη σκας
 

Pierre Boulanger

Administrator
Εγγραφή
13 Νοεμβρίου 2012
Μηνύματα
13.226
Reaction score
23.914
Πόντοι
1.667
Age
51
Περιοχή
Paris in the sixties
Μπορεί να άλλαξαν καμπίνα.. Σε κάθε περίπτωση συμφωνώ με τον @Flaminio Bertoni
Το χρώμα της καμπίνας κατά την γνώμη μου καθορίζει το χρώμα του αυτοκινήτου. Αν δεν σου αρέσει και δεν έχεις θέματα με την γνησιότητα επιλέγεις ένα από τα διαθέσιμα χρώματα της εποχής και είσαι μια χαρά. Ο αριθμός πλαισίου που μας παραθέτεις αναγράφεται στην άδεια?
 

visa chrono

Member
Εγγραφή
1 Δεκεμβρίου 2012
Μηνύματα
13.052
Reaction score
26.870
Πόντοι
1.607
Μάλλον εάν παρατηρώ καλά λείπει και το ταμπελακη της καρότσας..

Επιπλέον εάν κρίνω από φώτο μπορεί να έχουν αλλάξει σασί και να έχουν κάνει εγχείρηση το κομμάτι με τα νούμερα με βάση αυτό που βλέπω..

Ότι και εάν έχει γίνει
Keep going..
 

2cv01

Member
Εγγραφή
18 Αυγούστου 2015
Μηνύματα
1.447
Reaction score
3.279
Πόντοι
777
Περιοχή
ioannina, Greece
Η καμπίνα ειναι απο 4αρακι 2cv 100% αρα κανονικα πρεπει να εχεις ταμπουρα μπροστα !!! Αρα χρονολογησε πριν το 81
 

2cv01

Member
Εγγραφή
18 Αυγούστου 2015
Μηνύματα
1.447
Reaction score
3.279
Πόντοι
777
Περιοχή
ioannina, Greece
Η καμπίνα ειναι απο 4αρακι 2cv 100% αρα κανονικα πρεπει να εχεις ταμπουρα μπροστα !!! Αρα χρονολογησε πριν το 81 !!
Εχεις παντοφλα για γκάζιερα και μοτερ 400cm^3
Αρα μάλλον εχουν αλλάξει καμπίνα !! Γτ το μοτέρ σου ειναι 602cm^3
 

xantiamanolis

Member
Εγγραφή
7 Δεκεμβρίου 2012
Μηνύματα
2.735
Reaction score
4.016
Πόντοι
827
Age
50
Περιοχή
Πρεβεζα
μπορει το αμαξο να ειχε μοτερ 400 και να εβαλε 600 σιγα τα ουα στην μετατροπη....
Μάλλον εάν παρατηρώ καλά λείπει και το ταμπελακη της καρότσας..

Επιπλέον εάν κρίνω από φώτο μπορεί να έχουν αλλάξει σασί και να έχουν κάνει εγχείρηση το κομμάτι με τα νούμερα με βάση αυτό που βλέπω..

Ότι και εάν έχει γίνει
Keep going..
αυτο ηθελα να γραψω αλλα δεν μου ειναι και τοσο κομψο και νομοτυπο.....
θα προτιμουσα να φυγει η φωτο με το πλαισιο απο κοινη θεα..προς τους διαχειριστες αυτη η παρακληση οι λογοι γνωστοι
φιλικα παντα...
 

tryphon

Member
Εγγραφή
25 Νοεμβρίου 2015
Μηνύματα
1.283
Reaction score
2.214
Πόντοι
697
Λοιπόν χωρίς να τον ξέρω τον κύριο που ανέβασε τις φωτος έχω την υποχρέωση να πω πως όταν κάποιος παραποιεί τον αριθμό πλαισίου ενός οχήματος αυτό αποτελεί ΚΑΚΟΥΡΓΗΜΑ!!! Σε περίπτωση που χτυπά ξύλο γίνει κάποιο ατύχημα πας φυλακή!

ΚΤΕΟ φυσικα αυτό το αμάξι δεν περνάει, και κανονικά ο υπάλληλος του ΚΤΕΟ όταν το εντοπίσει έχει υποχρέωση να καλέσει τον γερανό της Τροχαίας!!

Γι αυτό φίλε μου αν δεν το έχεις κάνει εσυβρες αυτόν που σου το πούλησε και δώστου το πίσω και πάρε τα χρήματα σου πίσω το συντομοτερο
 

Pierre Boulanger

Administrator
Εγγραφή
13 Νοεμβρίου 2012
Μηνύματα
13.226
Reaction score
23.914
Πόντοι
1.667
Age
51
Περιοχή
Paris in the sixties
Αν και το θεωρώ υπερβολή η φωτογραφία με τον αριθμό που είναι χτυπημένος στο σασί αφαιρέθηκε :)

Γνωρίζω 100δες αυτοκίνητα που έχουν χτυπημένα ότι νάναι νούμερα και δεν τρέχει μια.. Πολλοί κάτοχοι που ήθελαν να αλλάξουν σασί λόγω φθοράς χτύπησαν τα νούμερα μόνοι τους και κανένα πρόβλημα δεν έχει προκύψει.
 
Top Bottom