Citroën BX γενική συζήτηση

maxtsif

Member
Εγγραφή
31 Μαϊου 2018
Μηνύματα
956
Reaction score
3.705
Πόντοι
757
Age
54
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
αναφερωμαι για την σφαιρα
λογικα εχεις σπασει την πιεση.....
και αντισκωριακο να βαλεις δεν θα κανεις κατι διοτι εχει τσιμουχα πριν τα σπειρωματα....
λοιπον θα φτιαξεις ενα στρογγυλο σηδερενιο δαχτυλιδι και θα προσαρμοσεις εναν μοχλο επανω σε αυτο
θα ανοιξεις 5 τρυπες γυρω γυρω στο μεταλλικο δαχτυλιδι και με κολαουζο θα φτιαξεις σπειρωμα στις τρυπες για βιδωμα και θα βαλεις 5 βιδες
θα περασεις το μεταλλικο δαχτυλιδι μεσα στην σφαιρα και θα σφιξεις τις 5 βιδες ετσι ωστε να δαγκωσουν την σφαιρα και θα δοκιμασεις να την ξεσφιξεις
ταυτοχρονα θα εχεις και ενα σφυρι και οσο θα δινεις διναμη να ξεσφιξεις θα χτυπας την σφαιρα μπας και ξεκολλησει απο την σκουρια
Ξέχασα να γράψω οτι βγήκε τελικά η σφαίρα, συγνώμη. Πάντως με ένα τέτοιο εργαλείο όπως το περιγράφεις θα έβγαινε σίγουρα πιο εύκολα. Η απορία που είχα ήταν μπορούσα να βάλω περισότερη δύναμη (με μια σωλήνα π.χ) ή θα έκανα καμιά άλλη ζημιά. Τελικά βγήκε, όλα καλά.
 

nonos

Member
Εγγραφή
30 Νοεμβρίου 2012
Μηνύματα
8.457
Reaction score
19.472
Πόντοι
1.387
Περιοχή
Ex Πατρα, ex Δουβλινο, now Αθηνα
Μπραβο μαστορα, δωστα ολα ,καλα πας! :D
 

xantiamanolis

Member
Εγγραφή
7 Δεκεμβρίου 2012
Μηνύματα
2.734
Reaction score
4.014
Πόντοι
827
Age
50
Περιοχή
Πρεβεζα
θα το φτιαξω και θα το ποσταρω...το εργαλειο...
 

maxtsif

Member
Εγγραφή
31 Μαϊου 2018
Μηνύματα
956
Reaction score
3.705
Πόντοι
757
Age
54
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Γενικά καλά πάει η προσπάθειά μου...

IMG_20180730_130843 (Large).jpg
...Σήμερα όμως ανακάλυψα στο χώρο των υδροροών, κάτω απο στρώματα φύλλων και βρωμιάς, σκουριά σε δύσκολα σημεία. Σίγουρα οφείλεται σε παλιό μικροτρακάρισμα που έκανε ο προηγούμενος (και το ήξερα οτι δεν το είχε φτιάξει σωστα).
IMG_20180730_150736 (Large).jpg
IMG_20180730_140103 (Large).jpg
 

PapatasosCX77

Member
Εγγραφή
28 Ιουνίου 2017
Μηνύματα
2.141
Reaction score
2.404
Πόντοι
747
Περιοχή
Ιωάννινα, Ελλάς

ami8_gs_ds_bx

Member
Εγγραφή
31 Δεκεμβρίου 2013
Μηνύματα
1.827
Reaction score
4.165
Πόντοι
777
Age
48
Γενικά καλά πάει η προσπάθειά μου...

View attachment 12403...Σήμερα όμως ανακάλυψα στο χώρο των υδροροών, κάτω απο στρώματα φύλλων και βρωμιάς, σκουριά σε δύσκολα σημεία. Σίγουρα οφείλεται σε παλιό μικροτρακάρισμα που έκανε ο προηγούμενος (και το ήξερα οτι δεν το είχε φτιάξει σωστα).
View attachment 12404View attachment 12405
Τελικά τι έκανες, ή τι θα κάνεις, με τα σημεία που βρήκες σκουριά;
 

maxtsif

Member
Εγγραφή
31 Μαϊου 2018
Μηνύματα
956
Reaction score
3.705
Πόντοι
757
Age
54
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Τελικά τι έκανες, ή τι θα κάνεις, με τα σημεία που βρήκες σκουριά;
Εγιναν... δεν ηταν κατι φοβερο, απλα μου εκανε εντύπωση γιατι σε αλλα σημεια η ΒΧ δεν εχει σκουριες. Εβγαλα απο κει μεσα οτι ειχε, μοτερ υαλοκαθαριστηρων, κλαπετα αερισμου κτλ, τα ετριψα και τα έβαψα με σπρευ.
 

nonos

Member
Εγγραφή
30 Νοεμβρίου 2012
Μηνύματα
8.457
Reaction score
19.472
Πόντοι
1.387
Περιοχή
Ex Πατρα, ex Δουβλινο, now Αθηνα
Μπραβο ρε φιλε, πολυ σε χαιρομαι!
 

xantiamanolis

Member
Εγγραφή
7 Δεκεμβρίου 2012
Μηνύματα
2.734
Reaction score
4.014
Πόντοι
827
Age
50
Περιοχή
Πρεβεζα
απο που πηρες τα σετ φρενων πολυ καλες τιμες
 

xantiamanolis

Member
Εγγραφή
7 Δεκεμβρίου 2012
Μηνύματα
2.734
Reaction score
4.014
Πόντοι
827
Age
50
Περιοχή
Πρεβεζα
θα το φτιαξω και θα το ποσταρω...το εργαλειο...
λοιπον πριν 2 μηνες αναφερα για ενα εργαλειο που θα ξεβιδωνει τις σφαιρες απανταχου υδροπνευματικων που εχουν τις κλασσικες σφαιρες αρα το εργαλειο μπορει να χρησιμοποιηθει μεχρι και το ξανθια ανεξαρτητως μοντελου
για την κατασκευη
βρηκα μια σωληνα 3 ιντζων την εκοψα σε μια λωριδα γυρω στους 4 ποντους φτιαχνωντας ενα δαχτυλιδι
εκει που κανει ραφη η σωληνα την εκοψα με τροχο και κολλησα ενα λαμακι αυτο το εκανα για 2 λογους
πρωτον το δαχτυλιδι δεν μπαινει στην σφαιρα ατοφιαο οποτε το κοβω βαζω ενα λαμακι με τον τροπο αυτο ανοιγω λιγο την διαμετρο και στο κενο απο την πισω μερια μπορω να βαλω κεφαλατη βιδα χωρις να με επηρεαζει
στο λαμακι αυτο ανοιξα μια τρυπα και εφτιαξα σπειρωμα Μ8 επισης στο στρογγυλο μερος ανοιξα αλλες 2 τρυπες και εκανα σπειρωμα Μ8
βρηκα μια σωληνα η οποια ειχε τρυπα και παλι εκει ανοιξα σπειρωμα σαν λεβιε
οπως φαινετε στην φωτο περναμε την σφαιρα μεσα στον κυλινδρο και οι βιδες που σφιγγουν με κλειδι 13 ουσιαστικα σφηνονουν την σφαιρα μεσα στο κυλινδρο
και την σφηνωνει μεσα στον κυλινδρο οποτε με τον λεβιε που τον βιδωνουμε στην κεντρικη βιδα (φαινετε το σπειρωμα) απλα περιστρεφουμε το κλειδι για να ξεβιδωσουμε την σφαιρα απο την βαση της
εχω φτιαξει 2 λεβιεδες με διαφορετικο μηκος ετσι ωστε αναλογα στην περιοχη που θελω να ξεβιδωσω την σφαιρα βαζω και την αντιστοιχο λεβιε αυτον που χωραει
για να ειμαι σωστος η ιδεα ειναι αντεγραμμενη απο το e-bay απο καποιον ο οποιος το πουλαγε 25 ευρω +15 μτφ=40 οχι ομως απολυτα...πχ αυτος τον λεβιε τον εχει κολλημενο μονιμα στο δαχτυλιδι και εχει βαλει 4 βιδες συσφιξης και οχι 2 ..........
το εχω χρωματισει κιολας κοκκινο το δαχτυλιδι και πρασινο με αποχρωση λημ οι 2 λεβιεδες
αν εχει στεγνωσει αποψε και προλαβω θα ποσταρω και 2 -3 τελικες φωτο.....

επομενο προτζεκτ που ειναι σε εξελιξη ειναι να προσπαθησουμε να βρουμε ακρη για επαναγεμισμα των σφαιρων των αγαπημενων μας υδρο
αυτο το προτζεκτ γινετε σε συνεργασια μα τον βασιλη...
νεωτερα οταν θα το εχω ηδη προχωρησει το εχω υπολογισει καπου στο δεκεμβρη η αρχες του νεου ετους
 

Attachments

xantiamanolis

Member
Εγγραφή
7 Δεκεμβρίου 2012
Μηνύματα
2.734
Reaction score
4.014
Πόντοι
827
Age
50
Περιοχή
Πρεβεζα
τελικη μορφη για να μπει στο ειδικο κουτι με τα special tools
εχω 2 λεβιεδες εναν κοντο και εναν μακρυ αναλογα με τον χωρο που εχω να δουλεψω
υπαρχουν 2 βιδες αβαφτες Νο13 τοποθετοντας την σφαιρα μεσα στο κυλινδρο απλα σφιγγεις τις 2 13αρες βιδες και ξεβιδωνεις την σφαιρα που αρνειτε να ξεβιδωσει
λογω σκουριας πιθανα χωματα και αυτο στο σημειο που πιανει ειδικα στην πισω μπουκαλα γενικα στις 3 πισω σφαιρες (2 ΒΧ gsa ) και ισως του συσσωρευτη
οποιος θελει μπορω να του φτιαξω ενα
 

Attachments

Εγγραφή
18 Οκτωβρίου 2014
Μηνύματα
6.394
Reaction score
16.660
Πόντοι
1.287
Περιοχή
Région parisienne
τελικη μορφη για να μπει στο ειδικο κουτι με τα special tools
εχω 2 λεβιεδες εναν κοντο και εναν μακρυ αναλογα με τον χωρο που εχω να δουλεψω
υπαρχουν 2 βιδες αβαφτες Νο13 τοποθετοντας την σφαιρα μεσα στο κυλινδρο απλα σφιγγεις τις 2 13αρες βιδες και ξεβιδωνεις την σφαιρα που αρνειτε να ξεβιδωσει
λογω σκουριας πιθανα χωματα και αυτο στο σημειο που πιανει ειδικα στην πισω μπουκαλα γενικα στις 3 πισω σφαιρες (2 ΒΧ gsa ) και ισως του συσσωρευτη
οποιος θελει μπορω να του φτιαξω ενα
φοβερο!
 

PapatasosCX77

Member
Εγγραφή
28 Ιουνίου 2017
Μηνύματα
2.141
Reaction score
2.404
Πόντοι
747
Περιοχή
Ιωάννινα, Ελλάς
Πολύ ωραία δουλειά Μανώλη!
 

visa chrono

Member
Εγγραφή
1 Δεκεμβρίου 2012
Μηνύματα
13.040
Reaction score
26.833
Πόντοι
1.607
I want one for my βιτρινα...

Πολυ ωραιο Μανωλη Μπραβο..

Στειλε πμ με τα σχετικα
Ευχαριστω
o keepgoinas.....
 
Top Bottom