Καφενείον "Το δικύλινδρο" (Bar)

xantiamanolis

Member
Εγγραφή
7 Δεκεμβρίου 2012
Μηνύματα
2.734
Reaction score
4.014
Πόντοι
827
Age
50
Περιοχή
Πρεβεζα
τασο ιχε για ΙΧΕ ΔΕν ισχυει αυτο που λες
στο τεροβο στην ιονια τα ΙΧε δεν εχουν θεμα ανεβαινουν ναι μεν με ελαφρο ζορι αλλα κατεβαινουν με νεκρα μετα τα διοδια με 140+ η με την πεμπτη μεσα χωρις γκαζι με 100-120 το πολυ
τπ προβλημα το εχουν τα φορτηγα που καινε 13 λιτρα παραπανω στο δρομολογιο πρεβεζα γιαννενα + τα διοδια μεσω ιονιας και στην επιστροφη το φορτηγο δεν το κρατα η ταχυτητα και αναγκαστικα πατουν συχνα φρενο οποτε αναβουν οι σιαφωνες και παιρνουν φωτια.....
προς γνωση ο συγκεκριμενος δρομος ειναι η πολυ παλια χαραξη που υπηρχε αλλα δεν χρησιμοπουνταν λογω εντονης ανηφορας οποτε πολλοι ντοποιοι οπως και γω τον αποφευγω
εκτος αυτου σε βγαζει στην εγαντια οδο μετα την σηραγγα της δωδωνης οποτε γεωγραφικα ειναι πολυ αναποδο...
Η αρχικη χαραξη της ιονιας οδου ηταν λιμανι πατρας (μεσω γεφυρας τρικουπη) λιμανι αστακου υποθαλασσια ακτιου πρεβεζας και λιμενας ηγουμενιτσας
εξου και το ονομα ιονια οδος...
και μαλιστα θα ηταν πολυ πιο λιγοτερα τα ευρω στην κατασκευη λογω που ηταν πιο ευκολο να γινει παραλιακα....αλλα τα συμεφρωντα αρτινων και γιαννιωτων δεν αφησαν να περασει απο κει ο αξονας..φαινετε οι τοπικοι εκει αρχοντες ειχαν πιο μεγαλο δοντι....
σορρυ για το οφ τοπικ
 

2cv01

Member
Εγγραφή
18 Αυγούστου 2015
Μηνύματα
1.445
Reaction score
3.273
Πόντοι
777
Περιοχή
ioannina, Greece
Οταν ερχόμαστε απο Αθήνα εκει στην Φιλιππιάδα κοντά έχει αρκετό ζόρι !!!
Με το 2cv ανέβαινα σε ενα σημείο μονο με δεύτερα και 60 χλμ με λιγα λόγια τέρμα γκάζι !!! Με την τριτη απλώς διατηρουσε στροφες ο κινητήρας ...
Με συμβατικά αυτοκίνητα είσαι μια χαρά !!!
Όταν κατεβενεις ειναι κατηφορα και εισαι αρχοντας :)
Τώρα όσο αφορα τα φορτήγα και τα λεωφορέια το πρόβλημα δεν είναι τόσο το καυσιμο , αλλα η υπερθερμανση του κινητηρα με αποτελεσμα να παρουσιάζονται αρκετες βλαβες ...
 
Last edited:

2cv01

Member
Εγγραφή
18 Αυγούστου 2015
Μηνύματα
1.445
Reaction score
3.273
Πόντοι
777
Περιοχή
ioannina, Greece
Καλησπέρα !!! Χτες το βράδυ είπα να παω με το ντεσεβο για καφε !!!
Μου βγηκε ξινό γιατί μόλις γύρισα κάποιος έξυπνος παραβίασε την πόρτα του συνοδηγού και έκλεψε το κινητό τα γυαλιά ηλίου και το χειρότερο μια ολοκαινουργια συλλογη με καρυδακια ....
Το ερώτημα μου είναι το εξής... υπάρχει κάποιος τρόπος ώστε να μην ανοίγουν τόσο εύκολα οι κλειδαριες ?? Ολα αυτα εγιναν μεσα σε 2 ωρες ...
 

Flaminio Bertoni

Super Moderator
Εγγραφή
13 Νοεμβρίου 2012
Μηνύματα
6.530
Reaction score
19.032
Πόντοι
1.287
Age
51
Περιοχή
Italy Milan
Καλησπέρα !!! Χτες το βράδυ είπα να παω με το ντεσεβο για καφε !!!
Μου βγηκε ξινό γιατί μόλις γύρισα κάποιος έξυπνος παραβίασε την πόρτα του συνοδηγού και έκλεψε το κινητό τα γυαλιά ηλίου και το χειρότερο μια ολοκαινουργια συλλογη με καρυδακια ....
Το ερώτημα μου είναι το εξής... υπάρχει κάποιος τρόπος ώστε να μην ανοίγουν τόσο εύκολα οι κλειδαριες ?? Ολα αυτα εγιναν μεσα σε 2 ωρες ...
Οχι δυστηχως...εαν δεν ανοιγαν τις πόρτες θα έσκισαν την σκεπη. Η μονη λυση να μην αφηνεις πραγματα αξιας
 

PapatasosCX77

Member
Εγγραφή
28 Ιουνίου 2017
Μηνύματα
2.141
Reaction score
2.404
Πόντοι
747
Περιοχή
Ιωάννινα, Ελλάς
Καλησπέρα !!! Χτες το βράδυ είπα να παω με το ντεσεβο για καφε !!!
Μου βγηκε ξινό γιατί μόλις γύρισα κάποιος έξυπνος παραβίασε την πόρτα του συνοδηγού και έκλεψε το κινητό τα γυαλιά ηλίου και το χειρότερο μια ολοκαινουργια συλλογη με καρυδακια ....
Το ερώτημα μου είναι το εξής... υπάρχει κάποιος τρόπος ώστε να μην ανοίγουν τόσο εύκολα οι κλειδαριες ?? Ολα αυτα εγιναν μεσα σε 2 ωρες ...
Συμπέρασμα: δεν αφήνουμε το κινητό στο αυτοκίνητο ειδικά αν είναι 2CV. :)
 

PapatasosCX77

Member
Εγγραφή
28 Ιουνίου 2017
Μηνύματα
2.141
Reaction score
2.404
Πόντοι
747
Περιοχή
Ιωάννινα, Ελλάς
Πάλη καλά που δεν έσπασαν κανα τζάμι ....
Μιά φορά που ήμουν στα ελαιοχώραφα στην Πρέβεζα με το Datsun, κλείδωσα την πόρτα, αλλά άφησα τα κλειδιά στη μίζα και ένας Αλβανός που είχαμε για εργάτη άκουσε τι βρισίδια έριχνα και ήρθε και μου άνοιξε την πόρτα με μιά πρόκα...
 

xantiamanolis

Member
Εγγραφή
7 Δεκεμβρίου 2012
Μηνύματα
2.734
Reaction score
4.014
Πόντοι
827
Age
50
Περιοχή
Πρεβεζα
καλα ρε πατριωτη κινητο στο 2cv?...αυτο ηταν το δολωμα και αφου το ανοιξε πηρε και τα υπολοιπα....
 

2cv01

Member
Εγγραφή
18 Αυγούστου 2015
Μηνύματα
1.445
Reaction score
3.273
Πόντοι
777
Περιοχή
ioannina, Greece
καλα ρε πατριωτη κινητο στο 2cv?...αυτο ηταν το δολωμα και αφου το ανοιξε πηρε και τα υπολοιπα....
Είχα πάει στις πηγές βελλας και το ειχα για gps και το ξεχασα πανω στην βάση ....
 

xantiamanolis

Member
Εγγραφή
7 Δεκεμβρίου 2012
Μηνύματα
2.734
Reaction score
4.014
Πόντοι
827
Age
50
Περιοχή
Πρεβεζα
και που παρκαρες εκει? στο μαγαζι πηγες και δεν εβλεπες το αμαξι?
 

2cv01

Member
Εγγραφή
18 Αυγούστου 2015
Μηνύματα
1.445
Reaction score
3.273
Πόντοι
777
Περιοχή
ioannina, Greece
και που παρκαρες εκει? στο μαγαζι πηγες και δεν εβλεπες το αμαξι?
Den to eblepa!!! to magazi htan gwnia kai to amaji htan 100 metra makria !! Me alla autokinita mprosta !!!
 

PapatasosCX77

Member
Εγγραφή
28 Ιουνίου 2017
Μηνύματα
2.141
Reaction score
2.404
Πόντοι
747
Περιοχή
Ιωάννινα, Ελλάς
Den to eblepa!!! to magazi htan gwnia kai to amaji htan 100 metra makria !! Me alla autokinita mprosta !!!
Συμπέρασμα Δεύτερο: Οδικοί Χάρτες και μόνο.
 

visa chrono

Member
Εγγραφή
1 Δεκεμβρίου 2012
Μηνύματα
13.040
Reaction score
26.833
Πόντοι
1.607
Και σου δινουν και σκηνη δωρο για την εβδομαδα που θα κατσεις....:ninja:

viva....La.........a..:lovecitroen:
 

Pierre Boulanger

Administrator
Εγγραφή
13 Νοεμβρίου 2012
Μηνύματα
13.215
Reaction score
23.877
Πόντοι
1.667
Age
51
Περιοχή
Paris in the sixties
Καλησπέρα στην όμορφη παρέα!!!
Χαιρετισμούς από Σανγκαη!!!
Έλα ρε παλικάρι.. Η Παναγία μαζί σου και αν δεις κανένα 2cv φωτογράφισε το. Σίγουρα θα υπάρχουν και εκεί :lol:
 

xantiamanolis

Member
Εγγραφή
7 Δεκεμβρίου 2012
Μηνύματα
2.734
Reaction score
4.014
Πόντοι
827
Age
50
Περιοχή
Πρεβεζα
καλες θαλασσες
 
Top Bottom