Νέο ΦΕΚ για τη χρήση ιστορικών

22528193_10155792271139812_1816452886569683804_n.jpg


Νομίζω πως αν δεν υπάρξει αλλαγή τελειώσαμε. Έχετε καμία πληροφορία εσείς ρε παιδιά? :(
 
Last edited:

Comments

Ένα μάτσο εγκεφαλικά ημιπαράλυτοι, υποτακτικής ψυχολογίας υπάνθρωποι. Αυτοί δυστυχώς εκτός από επικεφαλής λεσχών, είναι οι κλασικές μούρες που συναντάς σε δημόσιες υπηρεσίες και οργανισμούς. Φυσικά παρόν και ο διαχρονικός Μαυρογιαλούρος ο οποίος βραβεύεται κιόλας!

Τα μικρομάζαγα θα συνεχίσουν να κονομάνε και μάλιστα ακόμα περισσότερο, ο εθνοσωτήρας έκανε το χρέος του με την βελτιωμένη ΚΥΑ και πλέον είναι ήρωας και οι μαλάκες θα συνεχίζουν να πληρώνουν..

Να τους χαιρόμαστε..
 
Last edited:
Βρε στην Ελλαδα θα ζουμε για να φωναζουμε...
..."ΠΡΟΕΔΡΕ...." & " ΣΤΡΑΤΗΓΕ " μου...


Και ολα αυτα για να μπορεσουν σε βαθος οσονουπω να εχουν δικαιωμα στις κρατικες ιστορικες πινακιδες....

...Αυτα .... και φιλακια...
 
Και εδώ στο newsletter της λέσχης στην τελευταία σελίδα.. το τι έχουν κάνει μέχρι τώρα συνοπτικά...

http://www.philpa.gr/images/Newsletter_April_2018.pdf
Αυτά...

Φυσικά η προσωπική μου άποψη... είναι λίγο διαφορετική
Θα έπρεπε..
Να έχουν αναβληθεί όλες οι εκδηλώσεις.. από όλες τις λέσχες...με ενημέρωση όλων... ( δυστυχώς όλοι βλέπουν το σήμερα και όχι το αύριο...)

Να βομβαρδίζουν όλες τις εφημερίδες και ηλεκτρονικό τύπο με ΔΤ για το σοβαρό θέμα.....( και με πληρωμένα κείμενα...) ΠANTOY:toilet::toilet:

Τα τυπακια δεν γουστάρουν το κράξιμο... γιατί το έκαναν και δεν γουστάρουν να τους το κάνουν....... :chair::chair:


Και φυσικά η προσπάθεια διαπραγματευσεις να μην μένει εάν μένει ( αυτο δεν θα το μάθουμε και ίσως καλύτερα) στους τύπους ευγενείας αλλά δυναμικά με όλα τα νόμιμα μέσα να διεκδικηθεί ..:protest::protest:


Συνεχίζω να γουστάρω το οτι κλασσικό να μου αρέσουν οι εκδηλώσεις να είμαι ενημερωμένος και να πιστεύω ακράδαντα στην κληρονομιά της ιστορικής πινακίδας...

Χρόνια πολλά σας ειπα δεν σας ειπα....


Α και Απόστολε @Pierre Boulanger βάλε να μένει ψηλά στο φόρουμ το θέμα και ίσως κάτι που να έλεγε.... π.χ "Σώστε το κλασσικό αυτοκίνητο & Μότο δώστε την ευκαιρία στα παιδιά μας να δουν την Ελλάδα διαφορετικά.. και να γνωρίσουν την ιστορία που κουβαλάει το κάθε ένα από αυτά..."

Η ότι άλλο θες... η και τίποτα.... You know :helllo:


:citroen::citroen::citroen::citroen::citroen:
Σε συνέχεια του ποστ μου.
Ένα άρθρο του κυρίου Παπανδρέου..μετά την επίσκεψη του πολιτικού στην microcars..

https://autoclassic-magazine.blogspot.gr/2018/04/blog-post_27.html?m=1

Άντερα που λέμε δεν έχει κανείς..μα κανείς..

Ακύρωστε ρε όλες τις εκδηλώσεις και συντονισμένα να ακουστεί το πρόβλημα..

..Αγαπάω εκδηλώσεις σέβομαι ιστορικές πινακίδες αλλά αμάξια μου και όσων στο οικογενειακο μου περιβάλλων μου επιρεαζω σε εκδηλώσεις δεν θα πάω. και δεν θα δει κανείς..

Καλημέρα σας κύριοι..
 
Ρε έχω μια απορία...

Μήπως η Κυα του 13 έχει γίνει καλύτερη..
Και εμείς απλώς μείναμε στην σπηλιά μας ..και στην κλειστή κοινότητα..μας..:dizzy::secret:

Μάλλον δεν είχε ποτέ βγει Κυα απαγορεύσεις .... προπαγάνδα των Τούρκων ήταν..:scared::shoot:

Δείτε ...χαμόγελα και χαιρετούρες..:whip:grom

http://www.kokkinhshmaia.gr/2018/04/blog-post_27.html?m=1


:mad::mad:..

Καλημέρες..
 
https://www.autoliveris.gr/2018/04/synantisi-me-mayragani-video/
αντιγράφω εδώ

Διαβούλευση με κατόχους ιστορικών οχημάτων είχε χτες ο υφυπουργός Μεταφορών Νίκος Μαυραγάνης με πρωτοβουλία της Λέσχης classic microcars δια του προέδρου της Πάνου Παπαδόπουλου. Στόχος η ενημέρωση για την βελτιωμένη κοινή υπουργική απόφαση σχετικά με την κυκλοφορία των αναγνωρισμένων ως ιστορικών οχημάτων. Εκτός από τα μέλη της λέσχης η συνάντηση είχε ευρύτερο θεσμικό χαρακτήρα διότι παρευρέθηκαν οι πρόεδροι της ΕΟΦΙΛΠΑ & ΟΜΑΕ, καθώς και δημοσιογράφοι, οδηγοί αγώνων, φίλοι ιστορικών οχημάτων, εκπρόσωποι λεσχών, εκπρόσωποι Δήμων, υψηλόβαθμα στελέχη της Τροχαίας και πολυάριθμα μέλη και κάτοχοι ιστορικών αυτοκινήτων. Έγινε διάλογος σχετικά με την Κ.Υ.Α και τις βελτιώσεις που μπορούν να επέλθουν, δηλώνοντας συγχρόνως ότι η κυβέρνηση είναι πάντα στο πλευρό (;) των ιδιοκτητών των ιστορικών οχημάτων και ανοιχτή σε κάθε εποικοδομητική πρόταση.
Βεβαίως ο κόσμος του ιστορικού αυτοκίνητου είναι ιδιαίτερα δυσαρεστημένος από τις αποφάσεις αλλά και από τους χειρισμούς του αρμοδίων επί του θέματος. Και δεν φαίνεται να υπάρχει φως στο τούνελ…

Χαρακτηριστικό είναι το σχόλιο του Νίκου Χαραλαμπόπουλου που ήταν στην χτεσινή συνάντηση:

Χθες στα Microcars ΟΛΟΙ χειροκροτούσαν, δεν άντεξα, πείρα τον λόγο και ρώτησα, «γιατί κ. Υπουργέ δεν εφαρμόσατε ένα από τα ευρωπαϊκά πρότυπα, αλλά θέλατε να ανακαλύψετε τον τροχό?» Μιλιά η απάντηση

Σημαντική όμως είναι και η άποψη του καλού γνώστη Πάρι Μακρυγιάννη:

Υπό συνθήκες κράτους που σέβεται τους πολίτες του, προφανώς και είναι προτιμότερο να εφαρμόσεις αυτό που ισχύει στην Αγγλία ή ακόμα, και το αυστηρότερο σύστημα της Γερμανίας με ΚΤΕΟ και τέλη κυκλοφορίας. Στην Ελλάδα όμως, τα πράγματα είναι διαφορετικά. Θυμόμαστε όλοι τις τρίπλες που έκανε ο Καραμανλής με τα μειωμένα τέλη ταξινόμησης για τα αυτοκίνητα άνω των 2000 κεκ. , έως τις αρχές Αυγούστου του συγκεκριμένου έτους. Γέμισε η Ελλάδα με Τσερόκι κλπ. Μετά από 3 εβδομάδες στην ΔΕΘ ανακοίνωσε τον διπλασιασμό στα τέλη κυκλοφορίας άνω των 2000κ εκ, πρόσθεσε και τον φόρο πολυτελείας κλπ κλπ (και οι ΣΥΡΙΖΑΝΕΛ να φύγουν, οι επόμενοι έχουν ποιο δυνατά διαπιστευτήρια για χαράτσια και φόρους, μην κοροϊδευόμαστε – όλοι τα ίδια είναι). Επειδή ήμουν και εγώ εχθές στην εκδήλωση, ο ΥφΥπ. είπε πως καλύτερα είναι να ΜΗΝ μπουν τέλη κυκλοφορίας και τεκμήρια, πολύ πιθανόν εννοώντας πως αν μπουν, θα μας ξεσκίσουν. Εφέτος θα είναι 150 Ευρω (τυχαίο νούμερο), και μετά από 2 χρόνια θα το διπλασιάσουν ή τριπλασιάσουν κλπ κλπ!!!!!!!!!! Υπάρχει μία δήλωση του ιδίου ΥφΥπ που έλεγε πως και αν βάλουν μειωμένα τέλη κυκλοφορίας, θα επιτρέπεται κίνηση ΠΕΡΙΟΡΙΣΜΕΝΗ, άρα, και θα πληρώνεις και δεν θα το κινείς όποτε θέλεις!!!!!!!!!!!!!!!!!! Άρα, η απάντησή του εχθές ήταν σαφέστατη!!!!
 
Θα γίνω Απόστολος στην θέση του Αποστόλου..grom

Λοιπαμε που χάνω εκδηλώσεις εξαιρετικές αλλά εγώ όπως είπα και ποιο πριν
Αμάξι μου και του στενού μου περιβάλλων δεν πάω πουθενά μέχρι την Λύση...

Σε λίγο θα πανηγυρίζουμε κιόλας στην πλατεία Συντάγματος με τους Προέδρους ..και τους Στρατηγούς...

Ακύρωστε όλες τις εκδηλώσεις και μαζικά ας ξεκινήσουμε επίσημα να τους ενοχλούμε ....δεν τους αρέσει..


Save classics.. :protest::protest::protest::protest:
 
Θα γίνω Απόστολος στην θέση του Αποστόλου..grom

Λοιπαμε που χάνω εκδηλώσεις εξαιρετικές αλλά εγώ όπως είπα και ποιο πριν
Αμάξι μου και του στενού μου περιβάλλων δεν πάω πουθενά μέχρι την Λύση...

Σε λίγο θα πανηγυρίζουμε κιόλας στην πλατεία Συντάγματος με τους Προέδρους ..και τους Στρατηγούς...

Ακύρωστε όλες τις εκδηλώσεις και μαζικά ας ξεκινήσουμε επίσημα να τους ενοχλούμε ....δεν τους αρέσει..


Save classics.. :protest::protest::protest::protest:
Οταν εμεις οι ιδιοι ..χρειαζομαστε μαθηματα ιστοριας και διαμορφωσει χαρακτηρα...:dizzy:grom

 
Θα γίνω Απόστολος στην θέση του Αποστόλου..grom

Λοιπαμε που χάνω εκδηλώσεις εξαιρετικές αλλά εγώ όπως είπα και ποιο πριν
Αμάξι μου και του στενού μου περιβάλλων δεν πάω πουθενά μέχρι την Λύση...

Σε λίγο θα πανηγυρίζουμε κιόλας στην πλατεία Συντάγματος με τους Προέδρους ..και τους Στρατηγούς...

Ακύρωστε όλες τις εκδηλώσεις και μαζικά ας ξεκινήσουμε επίσημα να τους ενοχλούμε ....δεν τους αρέσει..


Save classics.. :protest::protest::protest::protest:
Μποικοτάρισμα εννοείται σε όλες τις εκδηλώσεις που έχουν καθαρά εισπρακτικό χαρακτήρα. Μέχρι να αλλάξει κάτι θα ζούμε τον έρωτα μας κάθε δεύτερη Κυριακή μέχρι να γεννήσει κάποια μόντα το Ελληνικό μυαλό. Επίσης βλέπω μια ευκαιρία στο 2 μέρες πριν και μια μέρα μετά την συνάντηση για περισσότερες ευκαιρίας κυκλοφορίας.
 
Πρώτα να δούμε το ΦΕΚ..
Όσο για τις εκδηλώσεις έχει να κάνει μόνο για την τωρινή κατάσταση.. αφορά το ποστ που έκανα και προσωπική αντίδραση..
Δυστυχώς Παρ όλο το περιβάλλον υπάρχουν εξαιρετικές εκδηλώσεις άνα την Ελλάδα ..

Με αυτά που ακούμε για να μπορείς να χρησιμοποιείς τις μέρες εμπρός πίσω σε εκδηλώσεις θα πρέπει να δηλώνεις συμμετοχή στην εκάστοτε εκδήλωση αγώνα..

Έχουμε δρόμο ακόμα..

Όπως και η ανανέωση έκδοση κάρτα Fiva έχει αλλάξει..
 
Δηλαδή? Τι άλλαξε?
Διαδικασίες- φωτό του αυτοκινήτου και τα σχετικά.
Έχει έρθει ο καιρός ανανεώσεις στις κάρτες των αυτοκινήτων μου και αυτή ήταν η ενημέρωση που είχα από την λέσχη που είμαι μέλος .(φυσικά ήταν τηλεφωνική ενημέρωση περισσότερα όταν και εγώ μάθω)
Ένα από τα πράγματα που με βρίσκει απόλυτα σύμφωνο ο έλεγχος να είναι σωστός και άρτιος. Πρέπει !!
Όπως και οι άνθρωποι που έχουν επωμιστεί αυτό το έργο θα πρέπει να αφιερώνουν χρόνο μελέτης και ανταλλαγής απόψεων με μέλη που έχουν τεχνογνωσία σε αυτό .....πριν ελέγξουν το όποιο αυτοκίνητο...δεν γίνετε να ξέρεις για όλα όσο guru και να νιώθεις...

Γιατί ότι λάμπει δεν είναι χρυσός..
 
Και τα ιστορικά βρίσκονται σε αυτήν την βάση δεδομένων
https://www.hic.gr/hic/check_ins.aspx

ΕΝΤΡΟ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΩΝ
Τώρα μπορείτε να ελέγξετε
ΑΜΕΣΑ ΚΙ ΕΥΚΟΛΑ
αν το όχημά σας εμφανίζεται ασφαλισμένο στη βάση δεδομένων μας, η οποία θα
χρησιμοποιηθεί για τον εντοπισμό των ανασφάλιστων οχημάτων από το Κράτος.
 
Και τα ιστορικά βρίσκονται σε αυτήν την βάση δεδομένων
https://www.hic.gr/hic/check_ins.aspx

ΕΝΤΡΟ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΩΝ
Τώρα μπορείτε να ελέγξετε
ΑΜΕΣΑ ΚΙ ΕΥΚΟΛΑ
αν το όχημά σας εμφανίζεται ασφαλισμένο στη βάση δεδομένων μας, η οποία θα
χρησιμοποιηθεί για τον εντοπισμό των ανασφάλιστων οχημάτων από το Κράτος.
Ακριβώς...
 
το ότι η μηχανή αναζήτησης βγάζει και τα ιστορικά, ακόμα και αυτά που δεν είναι ταξινομημένα και δεν είχαν ποτέ άδεια κυκλοφορίας, δείχνει ότι το κράτος έχει δημιουργήσει ήδη μια βάση δεδομένων για τα ιστορικά ή τους ιδιοκτήτες τους. Και κατά κάποιον τρόπο ήδη τα αντιμετωπίζει σαν οχήματα (κάτι που είναι παράδοξο αφού δεν έχουν ταξινομηθεί). Παράλληλα, δείχνει ότι βηματάκι μικρό χρειάζεται για την μετάβαση σε κρατική ιστορική πινακίδα. Τα στοιχεία είναι όλα ήδη στο σύστημα...
 
Top Bottom