Ανακατασκευή Citroen DS

visa chrono

Member
Εγγραφή
1 Δεκεμβρίου 2012
Μηνύματα
13.040
Reaction score
26.833
Πόντοι
1.607
Συγουρα το γνωριζετε ..
Δεν ειναι κακη ιδεα.. δημιουργωντας στον χωρο σας..και φερνοντας τα πραγματα απο εκει...

http://www.ds-cab-ivanoff.com/les-forfaits-19601965-p-40-a-43/


Ο βατραχος εχει τελειωσει..? η βρισκετε στο τελικο σταδιο..:citroen:
 
Εγγραφή
24 Μαρτίου 2014
Μηνύματα
124
Reaction score
443
Πόντοι
417
Age
54
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Οχι δεν το ηξερα το site. Πολυ καλο. Ευχαριστω. Οσων αφορα το βατραχο εγινε αρση ακινησιας. Ειχε καταθεσει ο πατερας μου τις πινακιδες απο το 2001. Πηρα την αδεια κυκλοφοριας απο την εφορια, το περασα κτεο, το ασφαλισα (υποχεωτικα) και αρχες Ιανουαριου θα βγει η καινουρια αδεια και καινουριες πινακιδες. Πληρωσα και τα τελη κυκλοφοριας 2016 και για αυτο το χρονο θα κυκλοφορει σαν κανονικο αυτοκινητο. Με λιγα λογια για να φτιαξω τα χαρτια του εδωσα 1000ευρω. Για το 2017 θα παει σε λεσχη. Η ανακατασκευη εχει τελειωσει εκτος απο λεπτομεριες και αρχες του χρονου θα παει ταπετσερη. Αλλα πρεπει να δω και το οικονομικο γιατι θα γινουν ολα δερματινα και θα παει ακριβα
 

Pierre Boulanger

Administrator
Εγγραφή
13 Νοεμβρίου 2012
Μηνύματα
13.215
Reaction score
23.877
Πόντοι
1.667
Age
51
Περιοχή
Paris in the sixties
Οχι δεν το ηξερα το site. Πολυ καλο. Ευχαριστω. Οσων αφορα το βατραχο εγινε αρση ακινησιας. Ειχε καταθεσει ο πατερας μου τις πινακιδες απο το 2001. Πηρα την αδεια κυκλοφοριας απο την εφορια, το περασα κτεο, το ασφαλισα (υποχεωτικα) και αρχες Ιανουαριου θα βγει η καινουρια αδεια και καινουριες πινακιδες. Πληρωσα και τα τελη κυκλοφοριας 2016 και για αυτο το χρονο θα κυκλοφορει σαν κανονικο αυτοκινητο. Με λιγα λογια για να φτιαξω τα χαρτια του εδωσα 1000ευρω. Για το 2017 θα παει σε λεσχη. Η ανακατασκευη εχει τελειωσει εκτος απο λεπτομεριες και αρχες του χρονου θα παει ταπετσερη. Αλλα πρεπει να δω και το οικονομικο γιατι θα γινουν ολα δερματινα και θα παει ακριβα
Όποτε πρέπει να προγραμματίσουμε επίσκεψη :new: cigara
 
Εγγραφή
24 Μαρτίου 2014
Μηνύματα
124
Reaction score
443
Πόντοι
417
Age
54
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όποτε θέλετε εννοείται. Να δείτε και το 2cv με τον καινούριο ανοξείδωτο προφυλακτήρα και τη σχάρα. Αναμένονται οσονούπω
 

visa chrono

Member
Εγγραφή
1 Δεκεμβρίου 2012
Μηνύματα
13.040
Reaction score
26.833
Πόντοι
1.607
Εγω αυτες τις αγιες ημερες θα ημουν ευχαριστημενος και με καποιες φωτο..απο την πολυ ωραια κυρια...( διακριτικες..και ωραιες..)
Φυσικα εφοσον και εαν το επιθυμουσατε...
Καλη χρονια με υγεια..:citroen::kind::citroen:


Οσο για τi replica ivanoff ειναι η ποιο γνωστη..απο ολες τις εκει εξω ... replic.......
 

PapatasosCX77

Member
Εγγραφή
28 Ιουνίου 2017
Μηνύματα
2.141
Reaction score
2.404
Πόντοι
747
Περιοχή
Ιωάννινα, Ελλάς
Υπέροχη δουλειά! Μπορώ να πω αγαπητέ @Ο Γιατρός ότι είσαι μάγος! Τελικά πως έγινε η Θεά σου;
 
Εγγραφή
24 Μαρτίου 2014
Μηνύματα
124
Reaction score
443
Πόντοι
417
Age
54
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Ευχαριστώ πολύ για τα καλά λόγια. Ελπίζω μέχρι Οκτώβριο να έχει τελειώσει ο ταπετσέρης και να ποστάρω τις τελικές φωτο.
Τώρα ασχολούμαι με το ηχοσύστημα, αλλά το πράμα ξέφυγε λίγο....
 

Pierre Boulanger

Administrator
Εγγραφή
13 Νοεμβρίου 2012
Μηνύματα
13.215
Reaction score
23.877
Πόντοι
1.667
Age
51
Περιοχή
Paris in the sixties
Ευχαριστώ πολύ για τα καλά λόγια. Ελπίζω μέχρι Οκτώβριο να έχει τελειώσει ο ταπετσέρης και να ποστάρω τις τελικές φωτο.
Τώρα ασχολούμαι με το ηχοσύστημα, αλλά το πράμα ξέφυγε λίγο....
Γιατράρα μου σε σκέφτομαι συχνά.. Όποτε μπορείς στείλε φωτό...
 

Pierre Boulanger

Administrator
Εγγραφή
13 Νοεμβρίου 2012
Μηνύματα
13.215
Reaction score
23.877
Πόντοι
1.667
Age
51
Περιοχή
Paris in the sixties
Αποστόλη αδερφέ μου παρακολουθώ την ωραία και μεθοδική αναβάθμιση που κάνεις στο βατράχι σου.
Όταν πρώτα ο Θεός τελειώσει θα σου έρθω ;)
 
Εγγραφή
24 Μαρτίου 2014
Μηνύματα
124
Reaction score
443
Πόντοι
417
Age
54
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Ξέρει να μου πει κάποιος πως ρυθμίζεται το γαμη@%#$νο το σασμάν? Ειναι 5αρι manual και όταν μπαίνει γλυκά η όπισθεν δεν μπαίνουν η πρώτη και η δευτέρα και το ανάποδο. Χαλαρώνεις την ντίζα (την βιδώνεις προς την καμπίνα) και βελτιώνεται η πρώτη-δευτέρα. Την ξεβιδώνεις και βελτιώνεται η όπισθεν.....
 

Pierre Boulanger

Administrator
Εγγραφή
13 Νοεμβρίου 2012
Μηνύματα
13.215
Reaction score
23.877
Πόντοι
1.667
Age
51
Περιοχή
Paris in the sixties
Ξέρει να μου πει κάποιος πως ρυθμίζεται το γαμη@%#$νο το σασμάν? Ειναι 5αρι manual και όταν μπαίνει γλυκά η όπισθεν δεν μπαίνουν η πρώτη και η δευτέρα και το ανάποδο. Χαλαρώνεις την ντίζα (την βιδώνεις προς την καμπίνα) και βελτιώνεται η πρώτη-δευτέρα. Την ξεβιδώνεις και βελτιώνεται η όπισθεν.....
Μεγάλο πακέτο δόκτορα...
Στο δικό μου όταν ζεστενόταν δεν έμπαινε εύκολα η όπισθεν με τίποτα..
Ναναι καλά ο Χορέβας που το ρύθμισε...
 

GiAnniS

Member
Εγγραφή
24 Ιουνίου 2014
Μηνύματα
2.869
Reaction score
7.905
Πόντοι
957
Age
52
Περιοχή
Lion France
Ξέρει να μου πει κάποιος πως ρυθμίζεται το γαμη@%#$νο το σασμάν? Ειναι 5αρι manual και όταν μπαίνει γλυκά η όπισθεν δεν μπαίνουν η πρώτη και η δευτέρα και το ανάποδο. Χαλαρώνεις την ντίζα (την βιδώνεις προς την καμπίνα) και βελτιώνεται η πρώτη-δευτέρα. Την ξεβιδώνεις και βελτιώνεται η όπισθεν.....
Καλημέρα! Έχεις αλλάξει τους νάιλον συνδέσμους της ντίζας στο μοτέρ?
 
Εγγραφή
24 Μαρτίου 2014
Μηνύματα
124
Reaction score
443
Πόντοι
417
Age
54
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
geia hara. Mallon ennoeis ta plastika stin ntiza-axona pou rythizei to panw-katw tou levie. Nai ta exw allaksei. Egw milaw gia tin allh ntiza-syrmatosxino pou pianei sto dihalo panw sto sazman
 

GiAnniS

Member
Εγγραφή
24 Ιουνίου 2014
Μηνύματα
2.869
Reaction score
7.905
Πόντοι
957
Age
52
Περιοχή
Lion France
geia hara. Mallon ennoeis ta plastika stin ntiza-axona pou rythizei to panw-katw tou levie. Nai ta exw allaksei. Egw milaw gia tin allh ntiza-syrmatosxino pou pianei sto dihalo panw sto sazman
Εκεί θα πρέπει να προσέξεις πάρα πολύ τη σωστή θέση του ψυγείου! Χαλάρωσε λίγο την επάνω βίδα του ψυγείου (άστο να έρθει ελάχιστα μπροστά) και παίξε με το λεβγιε να δεις αν βελτιώνεται ή όχι.... θα μου πεις τι δουλειά έχει το ψυγείο με το σαζμάν . Στη Citroen όλα έχουν σχέση μεταξύ τους.
 

ami8_gs_ds_bx

Member
Εγγραφή
31 Δεκεμβρίου 2013
Μηνύματα
1.827
Reaction score
4.165
Πόντοι
777
Age
48
... θα μου πεις τι δουλειά έχει το ψυγείο με το σαζμάν . Στη Citroen όλα έχουν σχέση μεταξύ τους.
Πολύ σωστά...αλλιώς θα το έλεγαν Toyota θα γράφαμε ένα "δεν χαλάει" (βάσει αστικού μύθου) και θα τελείωνε εκεί η κουβέντα. Το επόμενο post θα ήταν σε 2 μήνες :citroen:
:ballons::citrosleep::citrolove::citrohang::kind::lovecitroen:
 

PapatasosCX77

Member
Εγγραφή
28 Ιουνίου 2017
Μηνύματα
2.141
Reaction score
2.404
Πόντοι
747
Περιοχή
Ιωάννινα, Ελλάς
Πολύ σωστά...αλλιώς θα το έλεγαν Toyota θα γράφαμε ένα "δεν χαλάει" (βάσει αστικού μύθου) και θα τελείωνε εκεί η κουβέντα. Το επόμενο post θα ήταν σε 2 μήνες :citroen:
:ballons::citrosleep::citrolove::citrohang::kind::lovecitroen:
Πλάκα πλάκα περισσότερα προβλήματα μου έχει βγάλει η CX από το Datsun και το Subaru... Εχουν και μεγάλη διαφορά στα χιλιόμετρα... 107.000 η CX, 698.000 το Datsun και 400.000 το Subaru...
 
Εγγραφή
18 Οκτωβρίου 2014
Μηνύματα
6.394
Reaction score
16.660
Πόντοι
1.287
Περιοχή
Région parisienne
Πολύ σωστά...αλλιώς θα το έλεγαν Toyota θα γράφαμε ένα "δεν χαλάει" (βάσει αστικού μύθου) και θα τελείωνε εκεί η κουβέντα. Το επόμενο post θα ήταν σε 2 μήνες :citroen:
:ballons::citrosleep::citrolove::citrohang::kind::lovecitroen:

Δε νομίζω ότι ισχύει για τα σύγχρονα μοντέλα τόσο...
 

ami8_gs_ds_bx

Member
Εγγραφή
31 Δεκεμβρίου 2013
Μηνύματα
1.827
Reaction score
4.165
Πόντοι
777
Age
48
Δε νομίζω ότι ισχύει για τα σύγχρονα μοντέλα τόσο...
Μα εδώ μιλάμε κατά κύριο λόγω για ιστορικά, κλασσικά μοντέλα, και λιγότερο για τα σύγχρονα
 
Εγγραφή
24 Μαρτίου 2014
Μηνύματα
124
Reaction score
443
Πόντοι
417
Age
54
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Τελικά έστρωσε με ρύθμιση της 14αρας βίδας που κανονίζει το δίχαλο και έχει και ένα ελατήριο επαναφοράς. (Βρίσκεται εκεί που καταλήγει η ντίζα ντεμπραγιάζ). αυτή η βίδα ρυθμίζει τη χρυσή τομή μεταξύ σύμπλεξης-αποσύμπλεξης και σκληρότητας του πεντάλ. Επίσης ρύθμισα και το ύψος του πεντάλ από το πάτωμα και την ντίζα ντεμπραγιάζ ξανά και όλα καλά. Έχω το manual και όλα έγιναν βάσει αυτού. ( Ναι τη γνήσια ΒΙΒΛΟ, αυτήν που βρίσκετε σκαναρισμένη στο internet.) Πιο πολύ έχω διαβάσει αυτό από ότι το μάθημα Ανατομίας στο Πανεπιστήμιο. Ευχαριστώ πάντως.
 
Top Bottom