Θα αγοράζατε Citroen σήμερα? Αν ναι πιο...

Εγγραφή
18 Οκτωβρίου 2014
Μηνύματα
6.393
Reaction score
16.654
Πόντοι
1.287
Περιοχή
Région parisienne
Άσχετο, η c5 X7 κατά τη γνώμη μου είναι από τις ομορφότερες Σιτροέν των τελευταίων ετών. Δεν είναι πολύ ξεχωριστή, είναι όμως πανέμορφη για οικογενειακό.

Καμιά σύγκριση με Λαγκούνα, 407, 408, 508, Talisman. Και δεν είναι υπερφορτωμένη σχεδιαστικά σαν την DS5.
Να δώσω 35+ χιλιάρικα για DS5, τις πιο φτωχές εκδόσεις με τον 1.6 δεν θα το έκανα ποτέ. Δεν είμαι πλούσιος, και τόσα χρήματα θα επένδυα, μόνο για κάτι που τρελαινόμουν. 30 χιλιάρικα κάνει περίπου μια δίλιτρη C5. πως θα μπορούσε κάποιος να την αγοράσει σήμερα;; Πριν αντικατασταθεί;;

Αγορά από χώρα ΕΕ, και μετά εκτελωνισμός; Θα έχει φόρο πολυτελείας;
Σε χώρα της ΕΕ, μπορεί να την πάρει κάποιος με χρηματοδοτικό πρόγραμμα; (δόσεις)

Γαμώτο. γιατί δεν την εισάγουν εδώ;; Καταλαβαίνω, είναι πια μόνο δίλιτρη, και άρα περιορισμένου ενδιαφέροντος αγοραστικά, αλλά, και για την ds5, δεν είναι ότι στριμόχνονται την ουρά να την αγοράσουν
 

Nikephoros

Member
Εγγραφή
3 Σεπτεμβρίου 2015
Μηνύματα
4.632
Reaction score
13.098
Πόντοι
1.077
Age
50
Περιοχή
Αθήνα
Άσχετο, η c5 X7 κατά τη γνώμη μου είναι από τις ομορφότερες Σιτροέν των τελευταίων ετών. Δεν είναι πολύ ξεχωριστή, είναι όμως πανέμορφη για οικογενειακό.

Καμιά σύγκριση με Λαγκούνα, 407, 408, 508, Talisman. Και δεν είναι υπερφορτωμένη σχεδιαστικά σαν την DS5.
Να δώσω 35+ χιλιάρικα για DS5, τις πιο φτωχές εκδόσεις με τον 1.6 δεν θα το έκανα ποτέ. Δεν είμαι πλούσιος, και τόσα χρήματα θα επένδυα, μόνο για κάτι που τρελαινόμουν. 30 χιλιάρικα κάνει περίπου μια δίλιτρη C5. πως θα μπορούσε κάποιος να την αγοράσει σήμερα;; Πριν αντικατασταθεί;;

Αγορά από χώρα ΕΕ, και μετά εκτελωνισμός; Θα έχει φόρο πολυτελείας;
Σε χώρα της ΕΕ, μπορεί να την πάρει κάποιος με χρηματοδοτικό πρόγραμμα; (δόσεις)

Γαμώτο. γιατί δεν την εισάγουν εδώ;; Καταλαβαίνω, είναι πια μόνο δίλιτρη, και άρα περιορισμένου ενδιαφέροντος αγοραστικά, αλλά, και για την ds5, δεν είναι ότι στριμόχνονται την ουρά να την αγοράσουν
Και αυτό ίσως είναι ένα πολύ μεγάλο σφάλμα της Citroen. Απώλεσε τον ιδιαίτερο χαρακτήρα της για να προσφέρει προϊόντα (όχι αυτοκίνητα...) που είχαν σαν πρότυπό τους τον Γερμανικό ανταγωνισμό (βλ. διαφήμιση της C5, το πιο "Γερμανικό" Γαλλικό αυτοκίνητο που θα αγοράσετε ποτέ έλεγε...). Αφού το μάρκετινγκ των Γερμανικών κολοσσών επέβαλε στην παγκόσμια αυτοκινητική συνείδηση ως πρότυπο τα δικά τους προϊόντα, εάν επέστρεφε η Citroen στον ιδιαίτερό της χαρακτήρα να της έκανε καλό και στις πωλήσεις της?

Δεν είμαι ούτε οικονομολόγος βέβαια, ούτε μάνατζερ, ούτε αναλυτής αγορών, ούτε τίποτα... Απλώς ευσεβείς πόθοι και προσωπικές σκέψεις... Αλλά και θυμός, διότι δεν μπορώ να βλέπω δημιουργήματα όπως το DS5 το οποίο, πολύ εντυπωσιακό στην εσωτερική και εξωτερική όψη, αλλά μένει πολύ πίσω σε πολλούς τομείς και κυρίως στον τομέα για τον οποίο ήταν πάντα διάσημη και ξεχωριστή η Citroen... (θα ήθελα να οδηγήσω βέβαια όλες τις νέες Citroen για να έχω καλύτερη άποψη...)
 
Εγγραφή
18 Οκτωβρίου 2014
Μηνύματα
6.393
Reaction score
16.654
Πόντοι
1.287
Περιοχή
Région parisienne
Και αυτό ίσως είναι ένα πολύ μεγάλο σφάλμα της Citroen. Απώλεσε τον ιδιαίτερο χαρακτήρα της για να προσφέρει προϊόντα (όχι αυτοκίνητα...) που είχαν σαν πρότυπό τους τον Γερμανικό ανταγωνισμό (βλ. διαφήμιση της C5, το πιο "Γερμανικό" Γαλλικό αυτοκίνητο που θα αγοράσετε ποτέ έλεγε...). Αφού το μάρκετινγκ των Γερμανικών κολοσσών επέβαλε στην παγκόσμια αυτοκινητική συνείδηση ως πρότυπο τα δικά τους προϊόντα, εάν επέστρεφε η Citroen στον ιδιαίτερό της χαρακτήρα να της έκανε καλό και στις πωλήσεις της?

Δεν είμαι ούτε οικονομολόγος βέβαια, ούτε μάνατζερ, ούτε αναλυτής αγορών, ούτε τίποτα... Απλώς ευσεβείς πόθοι και προσωπικές σκέψεις... Αλλά και θυμός, διότι δεν μπορώ να βλέπω δημιουργήματα όπως το DS5 το οποίο, πολύ εντυπωσιακό στην εσωτερική και εξωτερική όψη, αλλά μένει πολύ πίσω σε πολλούς τομείς και κυρίως στον τομέα για τον οποίο ήταν πάντα διάσημη και ξεχωριστή η Citroen... (θα ήθελα να οδηγήσω βέβαια όλες τις νέες Citroen για να έχω καλύτερη άποψη...)
Νίκο, έχει στο νου σου αν είναι εφικτό (φορολογικά και οικονομικά) να την σγορ'άσει καποιος απ έξω;;
 

Nikephoros

Member
Εγγραφή
3 Σεπτεμβρίου 2015
Μηνύματα
4.632
Reaction score
13.098
Πόντοι
1.077
Age
50
Περιοχή
Αθήνα
Νίκο, έχει στο νου σου αν είναι εφικτό (φορολογικά και οικονομικά) να την σγορ'άσει καποιος απ έξω;;
Μου είχε πει ο εκτελωνιστής για τη CX ότι εξαρτάται από την αξία του αυτοκινήτου. Π.χ. το κόστος εκτελωνισμού για κανονικές πινακίδες για τη CX ανερχόταν στις 7000 περίπου ευρώ. Νομίζω ότι η ηλικία και η κατηγορία αντιρρυπαντικής τεχνολογίας αποτελούν σημαντικές παραμέτρους που προσδιορίζουν το συνολικό κόστος εισαγωγής. Κάποιος από τους υπόλοιπους φίλους μας στο φόρουμ εάν μπορεί να μας διαφωτίσει περισσότερο? Είναι μία πολύ χρήσιμη πληροφορία νομίζω για όλους μας.
 
Εγγραφή
18 Οκτωβρίου 2014
Μηνύματα
6.393
Reaction score
16.654
Πόντοι
1.287
Περιοχή
Région parisienne
ή να έβισκα κάποιο σε στοκ καινούριο στην Ελλάδα...
 

nonos

Member
Εγγραφή
30 Νοεμβρίου 2012
Μηνύματα
8.453
Reaction score
19.458
Πόντοι
1.387
Περιοχή
Ex Πατρα, ex Δουβλινο, now Αθηνα
Η απαντηση ισχυει μονο αν καταλαβα καλα. Δλδ οτι μιλαμε για εισαγωγη της υπαρχουσας c5.

Απλα την κανεις παραγγελια μεσω ελληνικου δικτυου και στη φερνουν. Απλα θα χει τουλαχιστον 3μηνη αναμονη παραδοσης.
 
Εγγραφή
18 Οκτωβρίου 2014
Μηνύματα
6.393
Reaction score
16.654
Πόντοι
1.287
Περιοχή
Région parisienne
Η απαντηση ισχυει μονο αν καταλαβα καλα. Δλδ οτι μιλαμε για εισαγωγη της υπαρχουσας c5.

Απλα την κανεις παραγγελια μεσω ελληνικου δικτυου και στη φερνουν. Απλα θα χει τουλαχιστον 3μηνη αναμονη παραδοσης.
Μια χαρά κατάλαβες!

To ζήτησα από τον έμπορο εδώ, και μου είπε πως δεν μπορούν. Δεν ξέρω αν ισχύει. Και προσπαθούσε να μου προμοτάρει την DS5 1.6

Nα μιλήσω και με Αθήνα;
 

nonos

Member
Εγγραφή
30 Νοεμβρίου 2012
Μηνύματα
8.453
Reaction score
19.458
Πόντοι
1.387
Περιοχή
Ex Πατρα, ex Δουβλινο, now Αθηνα
Με Βεγλεκτση μιλησες? Τι βλακειες ειναι αυτες.. Ειναι και πολυ καλος αντιπροσωπος στο θεμα συντηρηση εντωμεταξυ.. Ξεκαθαρα μιλα με Ω Κηφισου.
 
Εγγραφή
18 Οκτωβρίου 2014
Μηνύματα
6.393
Reaction score
16.654
Πόντοι
1.287
Περιοχή
Région parisienne
Με Βεγλεκτση μιλησες? Τι βλακειες ειναι αυτες.. Ειναι και πολυ καλος αντιπροσωπος στο θεμα συντηρηση εντωμεταξυ.. Ξεκαθαρα μιλα με Ω Κηφισου.
ναι, με αυτόν που είναι στο αεροδρόμιο. Τον ρωτησα αν γίνεται κατοπιν παραγγελίας, και μου είπε όχι. Aυτό τον Γενάρη. Προσπάθησε να με πείσει πόσο εξαιρετικό αυτοκίνητο είναι η DS5, και μου είπε απλά να περιμένω τη νέα c5 και ότι είναι σε 'διαδικασία ανανέωσης'. Θα πάρω ωμέγα τηλέφωνο αν είναι
 
Εγγραφή
18 Οκτωβρίου 2014
Μηνύματα
6.393
Reaction score
16.654
Πόντοι
1.287
Περιοχή
Région parisienne
Με Βεγλεκτση μιλησες? Τι βλακειες ειναι αυτες.. Ειναι και πολυ καλος αντιπροσωπος στο θεμα συντηρηση εντωμεταξυ.. Ξεκαθαρα μιλα με Ω Κηφισου.

και η Ω αυτό μου είπε, πως δεν γίνεται...
 

visa chrono

Member
Εγγραφή
1 Δεκεμβρίου 2012
Μηνύματα
13.040
Reaction score
26.833
Πόντοι
1.607
Καλησπέρα
Ένα π.χ
http://suchen.mobile.de/fahrzeuge/details.html?id=236237515&fuels=DIESEL&isSearchRequest=true&scopeId=C&damageUnrepaired=NO_DAMAGE_UNREPAIRED&minFirstRegistrationDate=2016-01-01&makeModelVariant1.makeId=5900&makeModelVariant1.modelId=13&pageNumber=1&action=topOfPage&top=2:2
Θα πληρώσεις 27000 κοντά..
Η πληρωμη στο συνολο υπολογιστηκε στην net τιμη που αναφερει χωρις να βαζεις στο μυαλο τα οποια παζαρια που μπορει να κανεις εκεινη την ωρα στον εμπορο εκει..( -500 περιπου)
Αυτα απο εμενα
Καλο βραδυ
 

nonos

Member
Εγγραφή
30 Νοεμβρίου 2012
Μηνύματα
8.453
Reaction score
19.458
Πόντοι
1.387
Περιοχή
Ex Πατρα, ex Δουβλινο, now Αθηνα
και η Ω αυτό μου είπε, πως δεν γίνεται...
Εμαθα σημερα οτι ο Χανιαδακης ειναι απο τους λιγους ο οποιος κανει ανεξαρτηση εισαγωγη και δε παιρνει απο το αποθεμα. Κανε ενα κοπο αν πραγματικα ενδιαφερεσαι για νεα c5. Και τελος αν ουτε εκει δεις φως, τηλεφωνακι επεξηγηματικο και παραπονων στη citroen hellas ,direct...
 

tataskit

Member
Εγγραφή
15 Ιανουαρίου 2016
Μηνύματα
391
Reaction score
529
Πόντοι
137
Age
43
cx II prestige η επομενη λυση αν σου αρεσει τοσο πολυ το συγκεκριμενο c5 ειναι να το βρεις μεταχειρισμενο σε καλη κατασταση και να του φτιαξεις οτι χρειαζεται για να γινει σαν καινουριο. θα σου κοστησει και πολυ λιγοτερο πιστευω. αγγελιες ειχα δει αρκετες πριν λιγους μηνες
 
Εγγραφή
18 Οκτωβρίου 2014
Μηνύματα
6.393
Reaction score
16.654
Πόντοι
1.287
Περιοχή
Région parisienne
Εμαθα σημερα οτι ο Χανιαδακης ειναι απο τους λιγους ο οποιος κανει ανεξαρτηση εισαγωγη και δε παιρνει απο το αποθεμα. Κανε ενα κοπο αν πραγματικα ενδιαφερεσαι για νεα c5. Και τελος αν ουτε εκει δεις φως, τηλεφωνακι επεξηγηματικο και παραπονων στη citroen hellas ,direct...
Eυχαριστώ πολύ ειλικρινά. Είναι ίσως το μόνο σύγχρονο Σιτροέν που θα είχα κάψα να φέρω στην οικογένεια(κι όχι απαραίτητα σε μένα)

cx II prestige η επομενη λυση αν σου αρεσει τοσο πολυ το συγκεκριμενο c5 ειναι να το βρεις μεταχειρισμενο σε καλη κατασταση και να του φτιαξεις οτι χρειαζεται για να γινει σαν καινουριο. θα σου κοστησει και πολυ λιγοτερο πιστευω. αγγελιες ειχα δει αρκετες πριν λιγους μηνες
μοντέλο που υπάρχει καινούριο, το θέλω καινούριο!
 

tryphon

Member
Εγγραφή
25 Νοεμβρίου 2015
Μηνύματα
1.283
Reaction score
2.214
Πόντοι
697
Eυχαριστώ πολύ ειλικρινά. Είναι ίσως το μόνο σύγχρονο Σιτροέν που θα είχα κάψα να φέρω στην οικογένεια(κι όχι απαραίτητα σε μένα)



μοντέλο που υπάρχει καινούριο, το θέλω καινούριο!
τελικα δεν καταλαβαίνω θα πάρεις xm θα πάρεις c5?

εχασα τη μπάλα
 
Εγγραφή
18 Οκτωβρίου 2014
Μηνύματα
6.393
Reaction score
16.654
Πόντοι
1.287
Περιοχή
Région parisienne
τελικα δεν καταλαβαίνω θα πάρεις xm θα πάρεις c5?

εχασα τη μπάλα
διαφορετική στόχοι.
Την ΧΜ την θελω καιρό και θα την πάρω για μένα.

Την c5 τελευταίας γενιάς την συμπαθώ πιο πολύ από κάθε σύγχρονο αυτοκίνητο. έτσι κι αλλιώς το προσεχές διάστημα-εξάμηνο; θα αγοραστεί κάποιο καινούριο αυτοκίνητο στην οικογένεια (στην Αθήνα). Και θα προτιμούσα να αγοραστεί αυτό από οποιοδήποτε άλλο, οπότε προσπαθώ να μεσολαβήσω.
 

nonos

Member
Εγγραφή
30 Νοεμβρίου 2012
Μηνύματα
8.453
Reaction score
19.458
Πόντοι
1.387
Περιοχή
Ex Πατρα, ex Δουβλινο, now Αθηνα
Τελος παραγωγης για την C5 X7.
 

Red7lets

Member
Εγγραφή
15 Μαρτίου 2017
Μηνύματα
133
Reaction score
374
Πόντοι
317
Age
44
Περιοχή
ΚΟΜΟΤΗΝΗ
Σίγουρα το C4 coupe,diesel και αυτόματο....το οδήγησα για πολλά χιλιόμετρα στην Πολωνία και με ενθουσίασε(στην Ελλάδα βρήκα μόνο ένα στην Βέροια και μόλις το είχε....σκοτώσει ο ιδιοκτήτης)....βέβαια η καψούρα μου είναι κάποια στιγμή να....οδηγήσω(διότι....δίδει χρημάτων Ω! άνδρες Αθηναίοι) την SM....
 
Top Bottom