Ιστορικά αντικείμενα συλλογής Citroën

Pierre Boulanger

Administrator
Εγγραφή
13 Νοεμβρίου 2012
Μηνύματα
13.215
Reaction score
23.877
Πόντοι
1.667
Age
51
Περιοχή
Paris in the sixties
Εκτός από την αγάπη μας για τα ιστορικά (όχι τα σύγχρονα) αυτοκίνητα της Citroën εγώ τουλάχιστον ξεκίνησα να διευρίνω την σχετική συλλογή με παλιά αντικείμενα της εν λόγω εταιρίας αλλά και άλλων εταιριών της εποχής που με κάποιο τρόπο έχουν συνδεθεί μεταξύ τους.

Αναφέρομαι στις Michelin, Total, Antar κλπ..

Θα ξεκινήσω με την πλέον πρόσφατη αγορά μου.. Έψαχνα και τελικά βρήκα σε άριστη κατάσταση αναλογικά με την ηλικία τους, αλουμινένια μπιντονάκια της Total όπου το παλιότερο χρονολογείται στις αρχές της δεκαετία του 1950..

Πριν ξεκινήσω με τις φωτογραφίες των αντικειμένων που ανήκουν πλεόν στην συλλογή μου θα σας δείξω μερικά διαφημιστικά της εποχής..

Δυο διαφημίσεις του 1959 από την Total









Μια ακόμα της ίδια εταιρίας από το 1963 και το 1964



 
Last edited:

Pierre Boulanger

Administrator
Εγγραφή
13 Νοεμβρίου 2012
Μηνύματα
13.215
Reaction score
23.877
Πόντοι
1.667
Age
51
Περιοχή
Paris in the sixties
Με μεγάλη χαρά και μετά από αρκετό κόπο βρήκα όχι ένα αλλά και τα 4 διαφορετικά μπιτονάκια σε πολύ καλή τιμή και φυσικά με λίγη τύχη και υπομονή τα κέρδισα στην δημοπρασία..

Total Altigrade Huile 1959



Total Huile Super 1962



Total Huile Super HD 1963



Total GTS 1970



Τέλος προς το παρόν με τα μπιτονάκια με ένα που έχω ξαναβάλει σε άλλο θέμα και είναι της Castrol για LHM θα μπει με την στρογγυλή βάση στην ρεζέρβα της DS αφού φυσικά το γεμίσω με LHM :love:


To πρώτο αφού το γεμίσω με λαδάκι θα το έχω στο πορτπαγκάζ της DS και το τελευταίο Total θα μπει στο 2cv :lovecitroen:
:classic:

Είναι πραγματικά υπέροχο να φαντάζομαι ότι όλα αυτά θα ήταν σε κάποιο παλιό γκαράζ Citroen από το οποίο θα πέρασαν όλες αυτές τις δεκαετίες χιλιάδες ID, DS, Ami, 2cv, Dyane, Mehari, GS, CX κλπ..

Θα ακολουθήσουν και άλλα παρόμοια αντικείμενα εποχής.. Όποιος από εσάς έχει κάνει παρόμοιες αγορές ας τις μοιραστεί μαζί μας
 
Last edited:

Pierre Boulanger

Administrator
Εγγραφή
13 Νοεμβρίου 2012
Μηνύματα
13.215
Reaction score
23.877
Πόντοι
1.667
Age
51
Περιοχή
Paris in the sixties
Βρήκα το Paris Match που πρωτοπαρουσιάστηκε η Citroen DS.. Έχει τις πρώτες πληροφορίες και φωτογραφίες του θρύλου της αυτοκίνησης..

Οκτώβριος 1955 τεύχος No 340.. Μυρίζει μεταπολεμική Γαλλία.. Ένα υπέροχο κειμήλιο... :love: :citrolove:










:kind:
 

Nikephoros

Member
Εγγραφή
3 Σεπτεμβρίου 2015
Μηνύματα
4.632
Reaction score
13.101
Πόντοι
1.077
Age
50
Περιοχή
Αθήνα
Βρήκα το Paris Match που πρωτοπαρουσιάστηκε η Citroen DS.. Έχει τις πρώτες πληροφορίες και φωτογραφίες του θρύλου της αυτοκίνησης..

Οκτώβριος 1955 τεύχος No 340.. Μυρίζει μεταπολεμική Γαλλία.. Ένα υπέροχο κειμήλιο... :love: :citrolove:










:kind:
:clap::bow::DSsuspension::lovecitroen:
 

visa chrono

Member
Εγγραφή
1 Δεκεμβρίου 2012
Μηνύματα
13.040
Reaction score
26.833
Πόντοι
1.607
Αρχίζω να ανησυχώ για εσένα αγαπητέ μου φίλε....:cold:

:baby::baby:....memorabillia εχω ακουστά πως λέγετε αυτό αγαπητε μου...( και θέλεις και διαφάνειες βιβλίων για να μην χαθει αυτη η Ωραια μυρωδια ...Αρωμα θα ελεγα...)

Keep gooing my friend:clap::clap:
 

visa chrono

Member
Εγγραφή
1 Δεκεμβρίου 2012
Μηνύματα
13.040
Reaction score
26.833
Πόντοι
1.607
Ρε αφηστε τα viper & oti άλλο και πείτε και τίποτα ..:X:baby::baby:
Κρυψινοι ....flowersflowers
 

Flaminio Bertoni

Super Moderator
Εγγραφή
13 Νοεμβρίου 2012
Μηνύματα
6.531
Reaction score
19.033
Πόντοι
1.287
Age
51
Περιοχή
Italy Milan
σήμερα σε ενα παλιόπωλειο
συγγνωμη για την ποιοτητα και τα αλλα αντικειμενα που κανουν 'παράσιτα' αλλα τραβήχτηκαν κρυφά

citroen


Michelin
 
Top Bottom