Ανακατασκευή Citroen DS DSUPER 1974

Εγγραφή
10 Μαρτίου 2014
Μηνύματα
524
Reaction score
477
Πόντοι
107
Age
43
Περιοχή
κοζανη
εχτες γνωρισα ένα παλλικαρι από κοζανη με ένα ξανθια σειρα 2 βυσσινι αυτοματο 2 εισήχθησαν επισημά στην ελλαδα καναμε μια διορθωση στην λειτουργια του αεριου και μετα πηγαμε βολτιτσα...Χαρη του ειπα για σενα και του ειπα ότι εχεις το πιο σενιο 2cv στην κοζανη πρεπει να σε εχει δει...
χαχαχα ευχαριστω !!:lovecitroen:
 

Pierre Boulanger

Administrator
Εγγραφή
13 Νοεμβρίου 2012
Μηνύματα
13.228
Reaction score
23.918
Πόντοι
1.667
Age
51
Περιοχή
Paris in the sixties
Εγγραφή
10 Μαρτίου 2014
Μηνύματα
524
Reaction score
477
Πόντοι
107
Age
43
Περιοχή
κοζανη
η DS ειναι ετοιμη συντομα οι τελευταιεσ φωτογραφιεσ!!! θα κανει το πρωτησ μεγαλο ταξιδι στισ 18 σεπτεμβριου στη λιβαδεια οπου θα στολιστει για ενα γαμο που ζητησε συγγενησ!!! οχι του δικου μου γαμου δεν τρελλαθηκα ακομα χαχαχαχα!! τα αλλα νεα ειναι οτι θα παω να δω ενα σκαραβαιο μοντελο του 1972 1300 στη θεσσαλονικη και αν ειναι καλοσ θα τον αγορασω ειναι το αυτοκινητο που θελω για καθημερινο εργατη και για την καθημερινη εξοχη στη βολτα με τα 3 σκυλια μου!!! το 2cv εχει κανει χωρισ κανενα προβλημα 26000 σε 2 χρονια και καιροσ ειναι τα ξεκουραστει λιγακι οχι οτι εχει αναγκη αλλα ετσι... εχω σκοπο να βαλω δερματινα καθισματα στο 2cv οπωσ εβαλα στην ds μια που τα σκυλια θα μπαινουν στο σκαραβαιο πια!:devil::devil: η ds kai το 2cv ua ξεκουραζονται στο γκαραζ και θα ειναι τα αυτοκινητα για εξοδουσ και βολτεσ ενω ο σκαραβαιο δεν χωραει στο γκαραζ ασε που να χωρουσε δεν θα τον εβαζα και μεσα:chair::chair::chair: θα ειναι οπωσ ειπα εργατησ το θεμα ειναι οτι δεν ηθελα 1300 κυβικα γιατι θα ρουφαει βενζινη πολυ τουλαχιστον 1200 αλλα το δινει σε καλη τιμη και κατασταση με μηδεν σαπιλεσ και καλη μηχανη σαλονι και βαψιμο
 

Pierre Boulanger

Administrator
Εγγραφή
13 Νοεμβρίου 2012
Μηνύματα
13.228
Reaction score
23.918
Πόντοι
1.667
Age
51
Περιοχή
Paris in the sixties
η DS ειναι ετοιμη συντομα οι τελευταιεσ φωτογραφιεσ!!! θα κανει το πρωτησ μεγαλο ταξιδι στισ 18 σεπτεμβριου στη λιβαδεια οπου θα στολιστει για ενα γαμο που ζητησε συγγενησ!!! οχι του δικου μου γαμου δεν τρελλαθηκα ακομα χαχαχαχα!! τα αλλα νεα ειναι οτι θα παω να δω ενα σκαραβαιο μοντελο του 1972 1300 στη θεσσαλονικη και αν ειναι καλοσ θα τον αγορασω ειναι το αυτοκινητο που θελω για καθημερινο εργατη και για την καθημερινη εξοχη στη βολτα με τα 3 σκυλια μου!!! το 2cv εχει κανει χωρισ κανενα προβλημα 26000 σε 2 χρονια και καιροσ ειναι τα ξεκουραστει λιγακι οχι οτι εχει αναγκη αλλα ετσι... εχω σκοπο να βαλω δερματινα καθισματα στο 2cv οπωσ εβαλα στην ds μια που τα σκυλια θα μπαινουν στο σκαραβαιο πια!:devil::devil: η ds kai το 2cv ua ξεκουραζονται στο γκαραζ και θα ειναι τα αυτοκινητα για εξοδουσ και βολτεσ ενω ο σκαραβαιο δεν χωραει στο γκαραζ ασε που να χωρουσε δεν θα τον εβαζα και μεσα:chair::chair::chair: θα ειναι οπωσ ειπα εργατησ το θεμα ειναι οτι δεν ηθελα 1300 κυβικα γιατι θα ρουφαει βενζινη πολυ τουλαχιστον 1200 αλλα το δινει σε καλη τιμη και κατασταση με μηδεν σαπιλεσ και καλη μηχανη σαλονι και βαψιμο
Χαχαχα... Όλο τον κράζεις τον σκαραβαίο αλλά τον θαυμάζεις.. Στείλε και καμιά φωτο να τον δούμε αν τον πάρεις... Με το καλό η θεά σου αγορίνα :)
 
Εγγραφή
10 Μαρτίου 2014
Μηνύματα
524
Reaction score
477
Πόντοι
107
Age
43
Περιοχή
κοζανη
Γουσταρεις σκαραβαιο,πες τοοοοοο
ΣΕ ΚΑΜΙΑ περιπτωση δεν τον βαζω πανω απο το 2cv kai thn ds αλλα ειναι ενα αμαξι με αεροψυκτο κινητηρα και πιστευω αξιοπιστο!! οπωσ ειπα και πριν θελω ενα αμαξι να μην με ενδιαφερει αν θα το χτυπησω γρατσουνισω κτλ... διγουρα δεν θα εχει την οδηγικη συμπεριφορα των citroen καθοτι στεκεται σαν κουτσουρο στο δρομο και τραμπαλιζεται αρκετα και ψαρευει λιγο οταν τρεχεισ αλλα ναι θελω εναν!!!!:devil::devil::devil::dizzy:
 
Εγγραφή
10 Μαρτίου 2014
Μηνύματα
524
Reaction score
477
Πόντοι
107
Age
43
Περιοχή
κοζανη
Γουσταρεις σκαραβαιο,πες τοοοοοο
εχεισ κα
...pare kamia risokoupa na kanis tis doulies sou ke na min se niasi...krima ke o sakarabeos...
(risokoupa=iaponesiko)
ΜΑ ακριβωσ επειδη δεν το χωνευω αυτο το αμαξι θελω να ερθει στα χερια μου για παιχνιδι!!! ναι ειμαι λιγο τρελλοσ χαχαχα γιαπωνεζικο και ιτιδηποτε ασιατικο με τιποτα ουτε για μιξερ τουκαφε!!! εχουν βγει πολλοι σκαραβαιοι περισσοτεροι απο τα 2cv ασ παει και ενασ χαμενοσ :devil::devil::devil::devil::rocket:
 

nonos

Member
Εγγραφή
30 Νοεμβρίου 2012
Μηνύματα
8.548
Reaction score
19.717
Πόντοι
1.387
Περιοχή
Ex Πατρα, ex Δουβλινο, now Αθηνα
Παρε ενα AX βρε αγορι μου να κανεις τη δουλεια σου με καλη οδικη συμπεριφορα ,μικρη καταναλωση και αξιοπιστια.. ο σκαραβαιος ειναι γι αυτους που πραγματικα τον γουσταρουν.. καιει ΠΟΛΥ, εχει κακη οδικη συμπεριφορα για καθημερινο και ειναι κριμα να παει σε καποιον που θελει απλα να τον βασανιζει...
 
Εγγραφή
10 Μαρτίου 2014
Μηνύματα
524
Reaction score
477
Πόντοι
107
Age
43
Περιοχή
κοζανη
Παρε ενα AX βρε αγορι μου να κανεις τη δουλεια σου με καλη οδικη συμπεριφορα ,μικρη καταναλωση και αξιοπιστια.. ο σκαραβαιος ειναι γι αυτους που πραγματικα τον γουσταρουν.. καιει ΠΟΛΥ, εχει κακη οδικη συμπεριφορα για καθημερινο και ειναι κριμα να παει σε καποιον που θελει απλα να τον βασανιζει...
εχεισ δικιο αλλα που μπηκε στο μυαλο και δε μου φευγει!!!! σιγουρα δεν ειναι σαν το 2cv to οποιο ειναι ακουραστο εδω και 2υμιση χρονια δουλευει καθημερινα κανει 30 χιλιομετρα την ημερα!!! φοβερη οδικη συμπεριφορα αλλα ειναι καιροσ να ξεκουραστει λιγακι και ειναι καιροσ ο σκαραβαιοσ να αναλαβει τη δουλεια πλεον!! μολισ γινει η αγορα θα δημοσιευσω φωτογραφιεs!!! :dash::dash::dash:
 

nonos

Member
Εγγραφή
30 Νοεμβρίου 2012
Μηνύματα
8.548
Reaction score
19.717
Πόντοι
1.387
Περιοχή
Ex Πατρα, ex Δουβλινο, now Αθηνα
Βρε παρε κατι ΑΣΦΑΛΕΣ πρωτα απ ολα για καθημερινο. Το 2cv εχει ενεργητικη ασφαλεια αφου η παθητικη σ ολα αυτα τοτε... ο σκαραβαιος ουτε καν ενεργητικη... κοιτα και 205..5αρακι..
 
Εγγραφή
18 Οκτωβρίου 2014
Μηνύματα
6.419
Reaction score
16.750
Πόντοι
1.287
Περιοχή
Région parisienne
Παρε ενα AX βρε αγορι μου να κανεις τη δουλεια σου με καλη οδικη συμπεριφορα ,μικρη καταναλωση και αξιοπιστια.. ο σκαραβαιος ειναι γι αυτους που πραγματικα τον γουσταρουν.. καιει ΠΟΛΥ, εχει κακη οδικη συμπεριφορα για καθημερινο και ειναι κριμα να παει σε καποιον που θελει απλα να τον βασανιζει...

είχα ένα ΑΧ, και ήταν άψογο. Πρραγματικά. Καλλίτερη οδηγική συμπεριφορά από ένα σημερινό c1 ή c3
 
Εγγραφή
10 Μαρτίου 2014
Μηνύματα
524
Reaction score
477
Πόντοι
107
Age
43
Περιοχή
κοζανη
Βρε παρε κατι ΑΣΦΑΛΕΣ πρωτα απ ολα για καθημερινο. Το 2cv εχει ενεργητικη ασφαλεια αφου η παθητικη σ ολα αυτα τοτε... ο σκαραβαιος ουτε καν ενεργητικη... κοιτα και 205..5αρακι..
OYTE τα σημερινα αυτοκινητα για μενα παρεχουν παθητικη ασφαλεια γιατι τρεχουν παρα πολυ!!! η παθητικη τουσ ασφαλεια δοκιμαζεται στα 60 χλμ την ωρα... ενασ λογοσ που το 2cv χαρακτηριστηκε ασφαλεσ απο τουσ σουηδουσ ειναι οτι δεν τρεχει πολυ και οτι σε εμπροσθια προσκουση περασε το τεστ με επιτυχια για πλαγια δεν ξερω.... ο σκαραβαιοσ δεν ειχε ουτε παθητικη ασφαλεια αλλα τα πηγε καλυτερα απο τον αναδοχο του το golf!! ενεργητικη δεν εχει σχεδον καθολου!! το συζητουσα σημερα με το θειο μου και μου λεει παρτο και θα το πεταξεισ σε 10 μερεσ!! σαν εγωιστησ που ειμαι στη ζωη μου και παντα εκανα αυτο που ηθελα να παρω τον σκαραβαιο!!!ευχαριστω παντωσ για τισ συμβουλεσ!!
 
Εγγραφή
18 Οκτωβρίου 2014
Μηνύματα
6.419
Reaction score
16.750
Πόντοι
1.287
Περιοχή
Région parisienne
OYTE τα σημερινα αυτοκινητα για μενα παρεχουν παθητικη ασφαλεια γιατι τρεχουν παρα πολυ!!! η παθητικη τουσ ασφαλεια δοκιμαζεται στα 60 χλμ την ωρα... ενασ λογοσ που το 2cv χαρακτηριστηκε ασφαλεσ απο τουσ σουηδουσ ειναι οτι δεν τρεχει πολυ και οτι σε εμπροσθια προσκουση περασε το τεστ με επιτυχια για πλαγια δεν ξερω.... ο σκαραβαιοσ δεν ειχε ουτε παθητικη ασφαλεια αλλα τα πηγε καλυτερα απο τον αναδοχο του το golf!! ενεργητικη δεν εχει σχεδον καθολου!! το συζητουσα σημερα με το θειο μου και μου λεει παρτο και θα το πεταξεισ σε 10 μερεσ!! σαν εγωιστησ που ειμαι στη ζωη μου και παντα εκανα αυτο που ηθελα να παρω τον σκαραβαιο!!!ευχαριστω παντωσ για τισ συμβουλεσ!!

Το πόσο θα τρέξεις το ελέγχεις όμως εσύ. και με την ίδια ταχύτητα ένα σύγχρονο αυτοκίνητο είναι σαφώς πιο ασφαλές.

κι επίσης γύρω σου οι υπόλοιποι οδηγούν σύγχρονα αυτοκίνητα και άρα σε 'σύγχρονες' ταχύτητες. και με αυτές θα συγκρουστούν με σένα.


Επίσης νομίζω οι επιδόσεις ουσιαστικά βελτιώθηκαν αισθητά μόλις πρόσφατα, με την γενίκευση των τούρμπο
 

xantiamanolis

Member
Εγγραφή
7 Δεκεμβρίου 2012
Μηνύματα
2.735
Reaction score
4.016
Πόντοι
827
Age
50
Περιοχή
Πρεβεζα
uθα προτιμουσα ένα 205 1100 κυβικα.....και αν είναι και καμπριο......
 

nonos

Member
Εγγραφή
30 Νοεμβρίου 2012
Μηνύματα
8.548
Reaction score
19.717
Πόντοι
1.387
Περιοχή
Ex Πατρα, ex Δουβλινο, now Αθηνα
Χαρη αν πεις μερικα απο αυτα που εγραψες παραεξω θα σε παρουν με τις ντοματες φιλτατε..:O
Προφανως και θα παρεις οτι "γουσταριζεις" αλλα μη προσπαθεις να δικαιολογησεις επιλογες..:)
 
Εγγραφή
10 Μαρτίου 2014
Μηνύματα
524
Reaction score
477
Πόντοι
107
Age
43
Περιοχή
κοζανη
Χαρη αν πεις μερικα απο αυτα που εγραψες παραεξω θα σε παρουν με τις ντοματες φιλτατε..:O
Προφανως και θα παρεις οτι "γουσταριζεις" αλλα μη προσπαθεις να δικαιολογησεις επιλογες..:)
συνεχισω και υποστηριζω την αποψη μου οτι τα συγχρονα αυτοκινητα δεν ειναι ασφαλεσ!! δειτε ενα τρακαρισμα με 60 και ενα με 120 δεν μενει τιποτα απο τα λεγομενα συγχρονα ασφαλη αυτοκινητα απο την αλλη οταν σε βλεπουν οι αλλοι οδηγοι να οδηγασ ενα ιστορικο αμαξι αναγκαστικα σε προσεχουν καλυτερα γιατι πεφτει το ματι τουσ εκει!!! σε λιγο θα μου μπειτε οτι και η ds δεν ειναι ασφαλεσ αυτοκινητο!!! οπωσ και να χει ευχαριστω για τισ συμβουλεσ αλλα παντα θα κυκλοφορω πλεον μονο με ιστορικα αυτοκινητα εχω 2 και σε λιγο αλλο 1. ευχαριστω:bow:
 
Εγγραφή
10 Μαρτίου 2014
Μηνύματα
524
Reaction score
477
Πόντοι
107
Age
43
Περιοχή
κοζανη
Το πόσο θα τρέξεις το ελέγχεις όμως εσύ. και με την ίδια ταχύτητα ένα σύγχρονο αυτοκίνητο είναι σαφώς πιο ασφαλές.

κι επίσης γύρω σου οι υπόλοιποι οδηγούν σύγχρονα αυτοκίνητα και άρα σε 'σύγχρονες' ταχύτητες. και με αυτές θα συγκρουστούν με σένα.


Επίσης νομίζω οι επιδόσεις ουσιαστικά βελτιώθηκαν αισθητά μόλις πρόσφατα, με την γενίκευση των τούρμπο
ΜΠΑ ΟΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟΙ ΤΡΕΧΟΥΝ ΣΑΝ ΤΡΕΛΛΟΙ ΕΙΝΑΙ ΓΛΥΚΟ ΤΟ ΓΚΑΖΙ...........
 

macgyver2180

Member
Εγγραφή
31 Μαϊου 2013
Μηνύματα
196
Reaction score
307
Πόντοι
397
Προσπαθησε να βρεις το τελευταιο μοντελο του σκαραβαιου που εβγαινε με δισκοπλακες μπροστα,εαν δεν κανω λαθος...Χαρη εαν θες εχω γνωστ Αθηνα με μαγαζι που φταχνει σκαραβαιους..
 

nonos

Member
Εγγραφή
30 Νοεμβρίου 2012
Μηνύματα
8.548
Reaction score
19.717
Πόντοι
1.387
Περιοχή
Ex Πατρα, ex Δουβλινο, now Αθηνα
συνεχισω και υποστηριζω την αποψη μου οτι τα συγχρονα αυτοκινητα δεν ειναι ασφαλεσ!! δειτε ενα τρακαρισμα με 60 και ενα με 120 δεν μενει τιποτα απο τα λεγομενα συγχρονα ασφαλη αυτοκινητα απο την αλλη οταν σε βλεπουν οι αλλοι οδηγοι να οδηγασ ενα ιστορικο αμαξι αναγκαστικα σε προσεχουν καλυτερα γιατι πεφτει το ματι τουσ εκει!!! σε λιγο θα μου μπειτε οτι και η ds δεν ειναι ασφαλεσ αυτοκινητο!!! οπωσ και να χει ευχαριστω για τισ συμβουλεσ αλλα παντα θα κυκλοφορω πλεον μονο με ιστορικα αυτοκινητα εχω 2 και σε λιγο αλλο 1. ευχαριστω:bow:
Σε ενα ιστορικο βασικα σε αντιμετωπιζουν σαν κινητο εμποδιο... ενοχλουνται συνηθως (κακως)
Κατα τ αλλα οτιδηποτε ερχεται απο το '70 εχει πολυ χειροτερη παθητικη ασφαλεια απο σημερινα κουβαδακια..
Βρες το video που χτυπαει ενα renault modus μ ενα παλιο "πλοιο" των '80s να σου λυθουν οι αποριες... Η τεχνολογια προχωραει και ο χρονος ειναι αδυσωπητος. Ο ρομαντισμος και η αγαπη για τις απιστευτες αυτες citroen ειναι κατι αλλο απο τα στεγνα νουμερα και τις μεθοδους παραγωγης.
 
Top Bottom